Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu'ndan Emekli Maaşlarına Zam Açıklaması

 > 
36PAYLAŞIM

Başbakan Davutoğlu, maaşı 1000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapacaklarını açıkladı. '65 yaş aylığı' da 145 liradan 200 liraya çıkartılacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başbakan olması durumunda her yıl emeklilere iki maaş ikramiye vereceğini söylemesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu da emeklilere zam yapılacağını açıkladı.

Davutoğlu’nun zam açıklaması şöyle:

“Maaşı 1000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapacağız. Maaşı 1000 ile 1100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1100 liraya tamamlayacağız. Yani bir emeklinin 800 lira maaşı varsa 900 lira olacak. 1000 liraya kadar da bu 100 liralık artışla sağlanacak. 1020 veya 1030 lira maaşı varsa o da 1100 liraya tamamlanacak. Aradaki denge de muhafaza edilecek.

Şu an ülkemizde 571 bin vatandaşımız aylık 145 lira, '65 yaş aylığı' alıyor. Biz iktidara geldiğimizde bu 20-25 lira civarındaydı. 145 lirayı 200 liraya çıkarıyoruz.”

Başbakan, Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin oranın da azaltılacağını söyledi. “Bütün emeklilerimizi kapsayacak şekilde, ticaret faaliyetinde bulunan emeklilerimizde aylık yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyordu, bu kesintiyi de yüzde 10' a indiriyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun emeklilere iki maaş ikramiye vaadini eleştiren Davutoğlu şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu başkasının kesesinden saltanat kurmaya çalışıyor. Kendi bozduğu SSK dengelerini AK Parti bir yere getirdi. Onun hayallerine kapılmayın. Nasıl başbakanlık hayali muhalse, verdiği vaatler de muhaldir. Biz notere gitmedik, sadece millete gittik. Bizim noterimiz millettir. Seçim ekonomisi uygulamadık, uygulamayacağız. Popülizme düşmedik, düşmeyeceğiz.”

AA - Al Jazeera Turk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir