Putin: 'Erdoğan Çok Sağlam Bir Adam'

 > -

Vladimir Putin'in yıl sonu basın toplantısı 3 saat 20 dakika sürdü. 

Fotoğraf: Reuters

Ekonomik krizle mücadele eden Rusya lideri Putin Batı'yı suçladı; "Sanıyorlar ki kendileri imparatorluk, diğerleri de onların tebaası" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Çok sağlam bir adam" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yıl sonu düzenlediği genel basın toplantısında ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik kriz başta olmaz üzere gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ekonomik çöküntü kaygılarını dindirmeye çalışan Putin, ülkesinin en geç iki yılda krizin etkilerinden tamamen kurtulacağını ve süreçten daha güçlü çıkacağını savundu. Putin, bu sürede ülkenin yoksullarının da en fazla desteği göreceğini söyledi.

Putin, yılın başından beri rublenin yüzde 60 değer kaybetmesiyle kendini gösteren ekonomik krize karşı, hükümetin ve merkez bankasının aldığı tedbirlerin “son derece mantıklı ve doğru yönde” olduğunu söyledi, hükümete başka adımlar da atma çağrısı yaptı.

Merkez Bankası'nın bu süreçte üzerine düşeni yaptığını söyleyen Putin, “Bildiğim kadarıyla ihracatçılara da herhangi bir sınırlama getirmiyorlar” dedi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomide sorun yaşandığına dikkat çeken Putin, Rusya ekonomisinin çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi. Putin, “Öyle ya da böyle piyasalar düşük enerji fiyatlarına adapte olacaktır” dedi.

Yatırımcılar beklediğini bulamadı

Salı günü 1 ABD doları 80 rubleyken, perşembe sabahı Putin’in konuşması öncesi 1 ABD doları 58 ruble civarında işlem gördü. Ancak Putin’in konuşmasında somut önlemler duyulamaması, rublenin yeniden değer kaybetmesine neden oldu. Rusya liderinin konuşmasının ardından dolar yeniden 62 ruble seviyesine çıktı.

‘Batı kendini imparator sanıyor’

Rusya lideri Putin, Batı'nın yaptırımlarına ve izlediği politikaya dair, "Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk, diğerleri de kendilerinin tebaası. Ekonomimizde yaşananlar Kırım'ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli" dedi.

Putin, Ukrayna krizine siyasi çözüm bulunması gerektiğini, bunun ekonomik yaptırımlarla zorlanamayacağını söyledi. Rusya lideri, “Berlin Duvarı’nın çöküşünün ardından NATO bize doğuya genişlemeyeceğinin sözünü vermemiş miydi? Fakat hemen yaptılar” dedi.

‘Erdoğan çok sağlam bir adam’

Putin, AB'nin Türkiye’den Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmasını istemesi hakkında şunları söyledi:

“Türkiye ile bölgesel konularda çok sayıda ortak çıkarımız var. Bu nedenle Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız ve geliştireceğiz. Türkiye'deyken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Bazı konuları basın önünde konuşmayalım, yarın AB'den buraya gelirler' dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bir şey saklamaya niyetimiz yok."

‘Rusya’dan güvenli tedarikçi yok’

Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ve enerji ihtiyacının arttığını kaydeden Putin, "Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz de reddedemezdik" dedi.

Putin, Güney Akım’ın iptalinin ardından gündeme gelen ve Rusya'dan ikinci bir boru hattıyla gelecek gazın Türkiye-Yunanistan sınırında depolanmasını öngören projeye de değindi.

"Bu tesisin kurulması bize değil, Avrupa Birliğine bağlı" diyen Putin, "Eğer Avrupa güvenli ve istikrarlı bir gaz akışı istiyorsa oradan alabilir. Şunun bilinmesini isterim, Rusya'dan daha ucuz ve güvenli gaz tedarikçisi yok" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Reuters, AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir