Kolumuza Dikenli Tel Dövmesi Yaptırmayı Kendisinden Öğrendiğimiz Rock Müziğin Asi Sesi Özlem Tekin!

4PAYLAŞIM

Fazla söze gerek yok! Çıktığı zamanlarda albümleri dönemin 10 yıl ilerisinden ya da gerisinden rock müziği getirerek bizlere adeta bir şov yaratmış olan Özlem Tekin'i bir kez daha tanıyoruz!

Özlem Tekin 18 Kasım 1971'de Kaliforniya'da doğdu.

Lokomotif grubundan aldığı bir teklif üzerine İstanbul'a geldi.

Kısa bir süre bu grupla çalıştıktan sonra Volvox grubuna katıldı ve bu grupta Şebnem Ferah'la birlikte çalıştı.

1996 yılında ilk solo albümü "Kime Ne"yi çıkardı. O güne değin Türkiye'de çok fazla yaygın olmayan tarzı ile büyük yankı uyandırdı.

Albümden ilk hit şarkı "Aşk her şeyi affeder mi?", albümdeki aşk her şeyi affeder mi ve gel bu yaz şarkılarında Volvox grubundan arkadaşı Şebnem Ferah geri vokal yapıyor.

Müziğiyle beğeni toplarken içerdiği konu açısından tartışma programlarına konu oldu.

Aşk Her Şeyi Affeder mi?” albümünden ikinci klibini "Duvaksız gelin" isimli şarkıya çekti. Bu şarkı ise başlık parası ve zorla evlendirilmelere bir tepkiydi.

Yeni albüm ve gelen yasaklar

“Öz” albümü İstanbul Plak'tan çıktı. Bu albümden bahar ve yol şarkılarına klip çekildi.. Bahar'daki "ölü gömme törenleri" ve yol klibinde kan görünmesi, kliplerin yasaklanmasına sebep oldu. Özlem Tekin bu yasaklarla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmişti: "Daha önceleri Yol klibinde kan var diye gösterilmemişti ama MTV’de, MCM’de yayınlandı. Bahar klibi önce gösterildi. Sonra konunun ne olduğunu anlayınca tekrar yayından kaldırdılar. Benim başıma bunlar çok geldi. Ben aykırı bir müzikle, aykırı klipler yapıyorum. tabi ki yayınlamak zorunda değiller."

Remixlerden oluşan Rock'n Coke albümü sponsorlar tarafından konserlerde ücretsiz dağıtılmak üzere basıldı.

Laubali albümü 1999 Haziran’ında İstanbul Plak'tan yayınlandı.

Albümün çıkış şarkısı “Laubali” albüme ismini verirken herkesin diline dolandı.

Asi olduğu kadar çalışkan

2001'de çıkan Tarkan'ın Karma albümündeki aşk ve taş şarkılarına geri vokal yaptı. Asi olduğu kadar çalışkan olan Özlem Tekin hem albümlerde konuk sanatçı oldu hem tiyatrolarda oynadı hem de sinema filmleri çekti. 2006 yılında Cem Yılmaz ile başrolünü paylaştığı Hokkabaz adlı sinema filminde yer aldı. 2006 yılı başında yönetmenliğini Kartal Çidamlı'nın gerçekleştirdiği, başrolünü Burhan Öcal ile paylaştığı Maçolar adlı dizide rol aldı. Neredesin firuze, O Şimdi Asker gibi filmlerde de kendisini gördük. Bunlar içinde yer aldığı tonla projelerden bazıları.

GRL PWR!!!

İlk girl power temalı ''Dağları Deldim'' isimli şarkısıyla gönülleri fethetmiştir. Bu şarkı yine İstanbul Plaktan yayınlanan 2002 Ağustos tarihli “Tek Başıma” albümünden.

2005 yılında Özlem Tekin, Bıçak Sırtı dizisinde rol aldı, 109876543210 isimli albümünü yayınladı, maNga'yla birlikte Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verdi.

Hakkında doktora tezi yazılarak 2007 yılında akademik literatüre girdi!

"Özlem Tekin örneğinde rock müzikte kadın: toplumsal cinsiyet, etnisite, hegemonya" başlıklı doktora tezi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Müzik Bilimleri bölümünde Prof. Dr. Fırat Kutluk danışmanlığında Mümtaz Hakan Sakar tarafından yazıldı.

Bana Bi' Şey Olmaz isimli albümünü 2010 yılında Sony Music etiketi ile piyasaya sürdü.

Özlem Tekin, Badem ile düet bir şarkı yaptı. Karşınızda "Kalpsiz"

Kargalar albümü 2013 yılında Ateş Müzik’ten çıktı.

Bu albüm Özlem Tekin’nin son yayınladığı albüm. Taş gibi bir metal albümü, delip geçici bir sound'u ile bizi kendimizden geçirdi.

2016'da müziğe ara verdi, Muğla'nın Milas ilçesindeki bir köye yerleşti. O günden beri yaşamını buradaki çiftliğinde sürdürmeye devam ediyor.

Hatta 2017 yılında, yaşadığı köyde muhtar azası oldu. Kendisine mutluluklar diliyoruz, zira kendisi bizi varlığıyla çok mutlu etti. Müziğe karşı bakış açımızı geliştirdi, ana akım müzik piyasasında duymaya alışkın olmadığımız türlerde, sertlikte şarkılar yaptı ve tüm Türkiye’nin kalbini fethetti.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Çok severim.

papichulopapichulo

Hell Yeah Ben soylemem sen anla az dinlemedik su parcayi.

Görüş Bildir