Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu Can Dündar ve Erdem Gül'ü Ziyaret Etti

Kılıçdaroğlu Can Dündar ve Erdem Gül'ü Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT TIR'ları haberlerinden dolayı tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ü ziyaret için Silivri Cezaevi'ne geldi. Kılıçdaroğlu, 'Haber yapıyor diye gazeteciye alıyorsunuz, hapse atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazetede manşete çektiler diye insanlar hapse mi atılır? Bunları doğru bulmuyoruz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve beraberindeki heyetle öğle saatlerinde Silivri Cezaevi'ne geldi. 

Kılıçdaroğlu, cezaevine girmeden önce tutuklu gazetecilere destek için başlatılan 'umut' nöbeti tutan Güldal Mumcu ve gazeteci Baki Özilhan ile tokalaştı.

Dündar ve Gül'ün moralinin iyi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 'Aslında içerideler mi dışarıdalar mı emin olun çok büyük bir farkı da yok bu işin. Çünkü Türkiye bir yarı açık cezaevine dönüştürüldü. İnsan hakları ihlal ediliyor, demokrasi askıya alınmış gibi bir hava, atmosfer var' ifadelerini kullandı.

'Dünyanın bildiği bir gerçeği gazetede manşete çektiler diye insanlar hapse mi atılır?'

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'Gazeteci arkadaşlar tutuklanmasın, tutuksuz yargılansınlar, arzu ediyorsanız bir kanun teklifiyle bu işi çözelim ve Türkiye'yi bu ayıptan kurtaralım' diye çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

'Şu anda 32 gazeteci hapiste. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde 32 gazetecinin hapiste olması en büyük ayıplardan birisidir. Bakın Türkiye bugün dünyada tutuklu gazeteciler nedeniyle gündemde oluyor. Neden olsun, hangi gerekçeyle? Yazık günah değil mi bu insanlara? 'Haber yapıyor' diye gazeteciye alıyorsunuz, hapse atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazetede manşete çektiler diye insanlar hapse mi atılır? Bunları doğru bulmuyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşayacaksak, özgürce bir şeyleri tartışacaksak, hükümetin yanlışlarını özgürce gazeteciler köşelerine veyahut manşetlerine taşıyıp, haber yapacaklarsa bundan üzüntü değil, gurur duymamız gerekir. Demokrasinin gelişmiş olduğunu anlamış oluruz. Güç, kendisine en azından sınırlama getirmiş olur. Hem 'güçlü olacağım' diyeceksiniz hem insanları tutuklayacaksınız, hapse atacaksınız ve bunun adına 'ileri demokrasi' diyeceksiniz. Bunu asla kabul etmiyoruz.'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, söylediklerinin 32 gazeteci içinde de geçerli olduğunu dile getirerek, 'Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 32 gazetecimiz var ve bunu asla doğru bulmuyoruz. 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

AA ve DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
11
4
3
2
1
0