Görüş Bildir
Haberler
Kapatılan Polis Okulu Arazisinin Havadan Görüntülendi

Kapatılan Polis Okulu Arazisinin Havadan Görüntülendi

Fatih UZUN
10.10.2014 - 17:29

Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu'nun arazisi DHA Gökyüzü Kamerası tarafından havadan görüntülendi. 32 bin metrekarelik arsa içinde bulunan okul arazisi binaları ve spor sahaları ile şu an terk edilmiş bir görünüm içinde yer alıyor.

Etiler Polis Yüksek Okulu, Resmi Gazete'de dün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile resmen kapatıldı. Okulun Etiler'in göbeğinde bulunan 32 bin metrekarelik arazisinin ne olacağı ise şu an tartışma konusu. Havadan okul arazisi üzerinde yaptığımız çekimlerde, büyük bir bina, geniş bir spor bahçesi, basketbol ve voleybol sahalarından oluşan okulun şu an terk edilmiş olarak beklediği görülüyor. Dersliklerin bulunduğu bina bölümünün çatısında ise bazı hasarlar var.

MÜTHİŞ MANZARA

İmar planında 100 bin metrekare inşaat izni verilerek yüksekliğin serbest bırakıldığı belirtilen arsa, üzerine yapılacak yeni binaları beklerken, arsa üzerinde yaptığımız çekimler müthiş manzarayı da ortaya çıkardı. 100 metre ile 150 metre arasındaki yüksekliklerden yaptığımız çekimlerde, arsanın Akmerkez'e bakan tarafından Boğaz'ın bir bölümünü görülürken, Levent tarafına doğru bakıldığında ise İstanbul'un büyük bölümünü görmek mümkün.

CHP SORU ÖNERGESİ VERDİ

Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Etiler Polis Measlek Yüksek Okulu hakkında 16 Ocak'ta verdiği soru önergesinin 'yanıtsız bırakılması' nedeniyle, yeni bilgilerle güncelleyerek TBMM Başkanlığı'na okul arazisi hakkında yeni bir soru önergisi sundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesi şöyle:

'1. İstanbul Etiler Polis Okulu'nu neden kapattınız? Okulun kapatılması 32 dönümlük bu arazinin riskli alan edilmesinden mi kaynaklanmaktadır?

2. Etiler Polis Okulu arazisinin 2012 yılında önce İBB KİPTAŞ'a oradan da TOKİ'ye ve nihai olarak bir özel şirkete devredildiği/satıldığı doğru mudur? Bu bilgi doğruysa her devir işleminin tarihi ve imzalanan protokollerin tarafları/imzacıları ve protokollerin içerikleri nedir, protokolde arazi bedeli için öngörülen değer kaç TL'dir?

3. 32 dönümlük arazinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın ortağı olduğu Bosphorus şirketine devredildiği bilgisi doğru mudur?

4. Piyasa değeri 1 milyar dolar olan Etiler Polis Okulu arazisi Bosphorus isimli şirkete ihalesiz satış bedeli 460 milyon dolar karşılığında mı verildi? Bosphorus Şirketinin ortakları arasında Başbakanlık Yatırım Ajansı yetkilileri, Suudi Arabistanlı İşadamları ve El Kaide finansörü olarak bilinen Yasin El Kadı ile oğlu da bulunmakta mıdır? Bilal Erdoğan bu ihalenin verilmesinde aracı olmuş mudur?

5. Söz konusu 32 bin m2'lik arazi hangi tarihte düzenlenen protokol ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı ve bağlı şirketlerine devredildi? Söz konusu protokolü imzalayan taraflar kimlerdir, imzacı yetkililerin isimleri nedir? Protokol uyarınca söz konusu arazi için protokolde belirlenen maddi değer kaç TL'dir?

6. Protokolün içeriği ve bir örneği nedir? Bazı illerde TOKİ aracılığıyla polis lojmanı ve meslek yüksekokulu yapılması da protokol kapsamında mıdır?

7. Önceki İçişleri Bakanı Muammer Güler'in seçim bölgesi olan Mardin'de polis lojmanı ve polis meslek yüksekokulu inşa edilmesi de taahhütlere arasında mıdır? Bu taahhüt yerine getirilmiş midir? Devir protokolü uyarınca belirlenen taahhütler nelerdir, bunların hangileri yerine getirilmiştir?

8. Söz konusu arazinin imar planlarında, devir sonrasında herhangi bir değişikliğe gidildi mi, değişiklik yapıldıysa tarihi ve içeriği nedir? Arazinin devir sonrasında ticaret merkezine çevrilmesinin gerekçesi nedir, bu değişiklik talebini kim istedi?

9. Söz konusu arazinin emsal inşaat oranı, devir öncesinde ve sonrasında kaç olmuştur?

10. Bakanlığınız ile yapılan protokol sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu araziyi devralmasıyla birlikte burası ile ilgili hangi tasarruflarda bulunmuştur?

11. Bu konuyla ilgili olarak 16 Ocak 2014 tarihinde size yönelttiğim 7/38122 sayılı soru önergemi neden yanıtlamıyorsunuz?'

DHA

Kaynak: http://www.dha.com.tr/kapatilan-polis...
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0