Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kanada'da Cinsel Saldırı Mağduruna ‘Bacaklarını Açmasan Olmaz mıydı?’ Diyen Hâkime Soruşturma

 > -

Kanada'da 2014 yılında baktığı bir cinsel saldırı davasında mağdur kadına "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" diyen hâkim disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya.

BBC Türkçe'nin haberine göre Robin Camp, büyük tepki almasına sebep olan 2014 yılındaki davanın tutanaklarına göre, mağdur kadına "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" demekle kalmamış, "seks ve acı bazen birbirinden ayrılamaz" da demiş ve şikayetçi kadından "sanık" ya da "davalı" diye söz etmiş.

Kadın, mahkemeye Alexander Scott Wagar adlı kişinin Calgary'deki bir ev partisinde kendisine banyoda tecavüz ettiğini anlatmış, fakat yargıç Camp sanığı beraat ettirmiş. 

Karar daha sonra Alberta Temyiz Mahkemesi tarafından bozularak Wagar'ın yeniden yargılanması istenmiş.

Yargıç Camp ise o tarihten sonra Federal Mahkeme'de bir göreve terfi etmiş.

Meslekten ihraç edilip edilmeyeceğine karar verilecek

Robin Camp

Şimdi Kanada Yüksek Hakimler Kurulu, yargıç Camp'in dava sırasında sarfettiği sözlerden dolayı meslekten ihraç edilip edilmeyeceğine karar verecek. 

Kanada'da hakimler hakkında disiplin soruşturması çok nadir bir uygulama. 1971 yılında Yüksek Hakimler Kurulu oluşturulalı beri, yani 45 yıldır bu türden sadece 11 soruşturma açılmış.

Nelerle suçlanıyor?

Şimdi meslekten ihraç talebiyle hakkında disiplin soruşturması yürütülecek olan yargıç Camp şunlarla suçlanıyor: 

  • Zayıf durumdaki tanıkları korumayı gözeten kanunları benimsemediğini belli etmek,

  • "önyargılı" ya da "insanları belli tiplemelere koyan" bir bakış yansıtmak.

  • mağdur olduğunu iddia eden kişiye, cinsel saldırıya uğrandığında nasıl davranmak gerektiği konusunda "geçersizliği belli önyargılara dayanan" sorular yöneltmek.

Yargıç Camp Yüksek Hakimler Kurulu üyesi üç yargıçla iki kıdemli avukattan oluşan bir panele ifade verecek.

Panelde neler olabilir?

Camp'in bu heyete, yaptığı yorumlardan dolayı özür dilemesi ve daha üst düzey bir yargıç ile, bir psikolog ve bir cinsel saldırı hukuku uzmanından bu konuda eğitim ve danışmanlık aldığını söylemesi bekleniyor. 

Camp adına internete konulan açıklamada, "Kendisi Kanada yargısının bir mensubu olarak sisteme olumlu katkılar yapabileceğine inanıyor. Kendisini geliştirmeye ve öğrenmeye devam etmeyi amaçlıyor" denildi. 

Yargıç hakkındaki soruşturmanın günlerce sürmesi ve sonunda panelin Kanada Yargı Konseyi adlı üst kuruluşa bir tavsiye göndermesi bekleniyor. 

Camp bu süreç içinde yargıçlık yapamayacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CinsellikTecavüz
Görüş Bildir