Jet Fadıl ve Çalkantılarla Dolu Girişimcilik (!) Yaşamı

 > -
Abone ol

1. Fadıl Akgündüz 1956'da Siirt'te dünyaya geldi.

İş hayatının ilerleyen dönemlerindeki projeleri ile, tüm Türkiye'nin Siirt'in ismini duymasını sağlayacak, şaşırtacaktı. Otomobil fabrikası ya da diğer projeler ile bölgesini kalkındırmak yerine, bir türlü hayata geçmeyen hayali projelerine yatırım yapan binlerce mağdur yarattı.

2. Bir türlü üretilemeyen yerli otomobil 'İmza'

1998 yılında JetPa adında, otomobil pazarlama üzerine hizmet veren bir şirkete sahip olan Akgündüz, müteahhitlik işine girince işlerini büyüttü.

Ve ardından, tüm ülkenin dikkatini üzerine çekecek olan o çılgın projeyi ilan etti...

Siirt'te yerli otomobil üretimi başlayacaktı. 'İmza' adı verilen otomobil için bir prototip getirildi, ünlü isimlerin de katıldığı bir tanıtım kampanyası ile hekese duyuruldu.

3. Siirt Jetpa ve 'efsane kadro'

Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu JetPa, Siirtspor, Siirt JetPa Spor adıyla 1999-2000 sezonunda birinci lige yükselmiştir. 

O dönem Siirt Jet-PA Spor kadrosunda yer alan isimler arasında Sergen Yalçın, Ersen Martin, Timuçin Bayazıt, Ceyhun Eriş, Okan Öztürk, Oktay Derelioğlu, Alpay Özalan ve Hamza Hamzaoğlu da bulunuyordu.

Takım 2000-2001 sezonunda küme düştü. Sponsoru olduğu memleketinin takımına o dönem çok ses getiren bu transferleri yapmasıyla dikkatleri daha da çekti, yatırımcılara bir nevi güven verdi.

4. Asla kurulamayan Jet-PA Motors Otomobil Fabrikası ve toplanan 650 milyon Mark

1999 Mart ayı itibariyle 203 TL olan Alman Markı / TL paritesi düşünülürse işin ciddiyeti daha iyi anlaşılabilir. JetPa'ya yatırılan paralar, açılan birçok davaya, yapılan protestolara rağmen geri alınamadı.

5. 1999-2000 yıllarında kar payı alma ümidiyle para yatıran gurbetçilere yazdığı mektuptan:

"Hz. Muhammed’in ’insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ hadisi şerifi kılavuzumuzdur. Hz. Muhammed’in gösterdiği yolda bir ekonomik cihat yaptık. Türkiye’de bize karşı cephe oluşturmak için aralarında basın organlarının da bulunduğu geniş bir çevrenin haksız saldırılarına uğradık. Tüm dünya bizi duyacak, bizi dinleyecek. Dünyada bir devir kapatıp bir devir açtığı gün, ’Dini ve dili ne olursa olsun, herkesin mal ve can güvenliği ve bütün kişilik hakları bizim güvencemiz altındadır’ diyen ve dünyaya barış içinde yaşama dersi veren Fatih Sultan Mehmed’in sesi. 1453’te O’nun sesi ve tam 5.5 asır sonra 2003’te onun torunlarının sesi. Bizim sesimiz..."

6. Dolandırıcılıktan aranırken milletin vekili oldu

2002 seçimlerinde, Siirt'ten bağımsız milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz, o dönem dolandırıcılıktan aranıyordu.

Adaylığı çok tartışıldı, ancak 9 Kasım 2002'de, seçimlerden 6 gün sonra New York'tan İstanbul'a geldi. Milletvekili olması birçok kişi tarafından eleştirilmişti, YSK'nın kararı sonrası vekilliği düşürüldü ve polis eskortuyla, 34 JET 25 plakalı limuzini ile önce adliyeye, sonra cezaevine gönderildi.

Ancak hapis hayatı uzun sürmeyecekti.

7. Jet Fadıl'ın dönüşü: 1 günlük saray odası alana, 1 günlük saray odası bedava

Caprice Gold Bayrampaşa projesi, bir dönem İstanbul'un birçok caddesinde bilbordları süsledi, TV'lerde sürekli dönen reklamlarla karşımıza çıktı.

Caprice, vaat ettiği lüksü, karşılığı bir türlü veremeyen yeni bir batak olacaktı.

Cezaevinden çıkışta karşıladığı yakın dostu Cübbeli Ahmet Hoca ile Fadıl Akgündüz, projenin tanıtım toplantısında, -Caprice projesi için- 'Yer alın caizdir, önceden kira almanız da helaldir' demişti.

8. Maldivler'de Müslümanların özel adası: Proje iptal oldu, satışları sürdü

Caprice Gold projeleri medyada geniş yer buldu, gerek bilbordlarda gerek de TV ekranlarında 'saray odası' tabirini eminiz ki duymuş, görmüşsünüzdür.

Caprice Maldivler projesi, uygun fiyata Maldivler'de bir adada tatil yapmayı vaat ediyordu, ancak Fadıl Akgündüz'ün taahhütlerini yerine getirmediğini söyleyen adanın sahibi firma, projeyi iptal etti.

Ancak projenin iptal edilmesine rağmen Caprice Maldivler'in satışlarının sürmesi dikkat çekmiş, basına yansımıştı.

9. Caprice Gold mağdurları olayı yargıya taşıdı

Caprice Gold ve Caprice Maldivler ile piyasayı tam 800 milyon TL dolandırdığı suçlaması ile hakında dava açılan Fadıl Akgündüz'ün mağdurları hakkını arıyor. 

Fadıl Akgündüz'ün şirketkeri akrabalarının üzerine devretme taktiği

Akgündüz'den şikayetçi olan Caprice Gold mağdurları, malvarlığını akrabalarının üzerine aktaran Jet Fadıl'ın varlıklarına el konulmasını istiyor.

10. Bir JetPa stratejisi: Alamadığınız ödeme yerine, farkını ödeyerek yeni projeye yatırım yapmak ister misiniz?

Otomobil fabrikası projesine para yatırarak dolandırılan on binlerce kişi için, Caprice Gold saray odalalarının bir anlamı vardı. Batırdıkları miktarın üzerine bir miktar koyarak, yeni projeye dahil olma ve zararı çıkarma seçeneği bir kısmına teklif edilmişti.

Ancak Caprice Gold projesinde de, 10 aya yakındır ödemesini alamayan devremülk sahiplerinden anlaşılacağı üzere, umutlar diğer projelerde.

Bkz: Halal Home Hotel

11. Halal Home Hotel'da tehlike sinyalleri

154 oda ve 67 mağazadan oluşan maketi ile dikkatleri üzerine çeken 'Halal Home Hotel' projesi, Caprice Gold'dan ödemesini alamayanlara teklif edildi, ancak mağdurlar 'Bu da Fadıl Akgündüz'ün bir oyunu' diye düşünüyor.

Caprice Gold mağdurlarına teklif edilen yeni planda, Ticaret sicili kayıtlarında oteli işleten Halal Home Hotel Gayrimenkul isimli şirket 1 Aralık 2014 tarihinde kurulurken, firmanın sahibi ise Fidan Kırbaş olarak görülüyor. Kırbaş’ın adresi Caprice Gold Otel inşaatının yanı başındaki Bayrampaşa Yaşam Evleri gözüküyor. Ayrıca helal otel bina görseli, Caprice grubun 6 ay önce tanıttığı ev otel binasının kopyası gibi.

12. Tanju Çolak da bir Fadıl Akgündüz mağduru

Tanju Çolak, Caprice projelerinde Fadıl Akgündüz'den 60'a yakın daire alarak dolandırıldığını açıklayanlardan. Bunun için birçok gayrimenkulünü sattığını söyleyen Tanju Çolak, aynı zamanda Didim Caprice otellerinde sportif faaliyetleri de yöneterek Caprice grubunda çalışanların arasında yer aldı.

Bir buçuk ay önce yaptığı açıklamadan;

Bu devre mülkleri de Samsun’dan 3 ev, Organize Sanayi Sitesi’nden 3 katlı dükkan, İstanbul Tekstil Kent’ten dükkanlar vererek aldım. Bunların hepsini ücrete mukabil olarak almıştım. Ayrıca almış olduğum devre mülklerin karşılığında her ay bir para ödeniyordu. Bu paralar da 9-10 aydır ödenmiyor. Bu nedenle İstanbul’da bir dava daha açtım

13. Ödemesini alamayan devremülk sahiplerine ayetli muktup: Fatura 17 Aralık ve Gezi olaylarına

“Hepinizin bildiği üzere ‘Gezi olayları’ ve ’17 Aralık operasyonu’ piyasayı ve özellikle mülk satışlarını son on aydır çok etkiledi. .. Özellikle 17 Aralık operasyonundan 30 Mart seçimlerine kadar “Vergi Barışı” taksitlerinin son ödemesinin de 30 Nisan’da yapılacak olması eklenince, piyasadaki nakit ihtiyacı daha da artmıştır… Bu önemli dönemeci geçerken sizlerin aylık gelirlerinizi birkaç haftadır geç yatırdığımız için sizlerden özür diliyoruz. İnşallah Mayıs ayından itibaren bu ödemeleri tekrar günlük hale getirecek ve hatta eskiden olduğu gibi hesaplarınıza erken yatıracağız. Liderlerimizin deyimiyle 30 Mart’ta bir istiklal mücadelesini başarıyla geçen ülkemizin önünde çok güzel bir gelecek bizleri bekliyor.”

14. Şimdi ne olacak?

Caprice Gold ve Caprice Maldivler projesi ile piyasayı tam 800 milyon TL dolandırdığı öne sürülen Fadıl Akgündüz hakkında, nitelikli dolandırıcılıktan dava açıldı.

Mağdurların avukatı Acun Papakçı'ya göre 'ponzi sistemi'

Avukat Papakçı'ya göre, daha önce ele aldığımız ponzi sistemi benzeri bir yapı kurulmuş durumda. Gayrimenkuller için çok yüksek kar payı teklifleri ile birlikte, ilk birkaç dönemde ödemeleri zamanında yapan şirket çok daha fazla kişiyi çekiyor, sisteme para girişi belirli bir seviyeyi geçtikten sonra ödemeler durduruluyor.

Caprice Gold ve Caprice Maldivler projelerinde de, lüksü öne çıkaran tanıtım kampanyaları, yüksek kar payı oranları ile birlikte sisteme ilk giriş yapan kişilerin kazanması, bu iddiaları doğrular nitelikte. Davanın sonucunda ne olacağını hep birlikte göreceğiz, ancak 

JetPa mağdurları paralarını alabilecek mi?

Yargıtay kararı ile, JetPa mağdurlarının alacaklarını tahsil etmesine karar verilmişti (Aralık 2014) ancak, Fadıl Akgündüz gerek şirketleri, gerek de malvarlığını akrabalarına aktarıyor. Mağdurlar, Akgündüz'le çeşitli firmalardaki paylarının bağ içinde olduğu kişilere aktarıldığını ifade ediyor, ancak burada kesin bir sonuç alınmış değil.

Kaynaklar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wertigo

Bu dünyada en iyi satan iki şey var.Biri sex diğeri din.İki kadın memesi gösterip satamayacağınız ürün yoktur.Ayrıca iki Allah iki Jesus deyipte satamayacağınız ürün yoktur. Jet Fadıl dini çok güzel kullanıyo.Parayı batırınca da suçu dış güçlere,dinsizlere cinlere,perilere atabiliyo.Bizim saftiriklerde heeee öylemi al sana para deyip elemanın saltanatını devam ettiriyo.Tezgah çok güzel.

kigami

Yobazları kobay gibi kullanarak, onların nasıl sömürülmeye müsait ve dolandırılmaya layık olduklarını her dönem bizlere gösteren biri. On binlerce kişiyi ikinci, üçüncü kere bile dolandırabiliyor. Eminim bu saftirikler bu kayıplarını hala "Allah'tan ve günah çıkarmak" olarak kabul ediyorlardır. Dolandırıcılığın bilim adamı. Hırsızlık ve sömürü konusunda Başbakana da saman altından akıl hocalığını yaptığına eminim.

samet-dodurgali

Her insan hayal kurar, bazı insanlar plan yapar ve çok azı da projesini piyasaya sürer. jet fadıl bu üçünü de bir arada yapabilen, damar bulup kan almada uzman bir yaratık. büyük konuşmamak gerekir, her insanın kanabileceği bir karakter karşısına çıkar ne olduğunu anlayamadan hayatını karartabilir. bu karakterdeki adamların şakası yoktur, tuttum mu kopartır, hiç acımaz.

anarchy

:DD gün gelecek pandiklemediğim her vatandaş için bana kufur edeceksiniz felsefesi ile yola çıkmış reyis.

uranicus

gelişmiş ülkelerin dahileri fizik matemetik veya teknoloji dalında ortaya çıkar.Bakıyorumda bizim güzel ülkemizdende çok güzel dolandırıcı çıkıyor. Bu adam dolandırıcılıkda bir dünya markası.bunun eline su dökecek adam yok dünyada. Eminim ki tekrar tekrar dolandırdığı yüzlerce adam vardır.Adam iki ayet patlatıyor yine dolandırıyor.Yok böyle bir efsane

Görüş Bildir