İYİ Parti'den Seçim Yorumu: 'CHP ile İttifak Bize Oy Kaybettirdi'

 > -

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, seçimlere CHP ile ittifak kurarak girmelerinin kendilerine oy kaybettirdiğini iddia etti. 

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti, 24 Haziran seçimlerine 'Millet İttifakı' çatısı altında gitmişti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Habertürk TV'de Kübra Par'ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

Basının seçim sürecinde büyük bir baskı altında olduğunu ve adil yayın politikası uygulamadığını belirten Özdağ, baskının artarak devam edeceğini savundu.

"Eğer Saadet ve Demokrat Parti ile ittifak olsaydı daha fazla oy alırdık"

Seçim öncesi koydukları hedeflere ulaşamadıklarını kaydeden Özdağ, "Benim kişisel kararım, CHP ile seçim ittifakı bize oy kaybettirdi" dedi. Bunun üzerine Kübra Par'dan gelen "CHP ile ittifak yaptığınıza pişman mısınız?" sorusuna Özdağ, şu yanıtı verdi:

"Siyasette pişmanlık söz konusu değil ama genel çerçevede baktığımızda yolumuza devam ediyoruz. Eğer Saadet Partisi- Demokrat Parti ittifakı olsaydı biz de çok daha fazla oy alırdık. Sadece biz değil Saadet Partisi de bunu belirledi diye düşünüyorum. Tabi bizim de eksiklerimiz vardı. Kampanyamızı daha iyi yapabilirdik. Neticeye baktığımızda geçmişten ders alıp, eksiklerimizi giderip yola devam edeceğiz"

Açıklamalar Peş Peşe Geldi: İYİ Parti, Saadet ve CHP 'Millet İttifakı Sona Erdi' Dedi - onedio.com
Açıklamalar Peş Peşe Geldi: İYİ Parti, Saadet ve CHP 'Millet İttifakı Sona Erdi' Dedi - onedio.com

Halaçoğlu da "ittifak bize oy kaybettirdi" demişti

Ümit Özdağ ile benzer bir görüşü geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Kayseri eski milletvekili Yusuf Halaçoğlu da dile getirmişti.

Sosyal medya adresinden seçimin ardından değerlendirmelerde bulunan Halaçoğlu, Millet İttifakı'na girmenin İYİ Parti'ye oy kaybettirdiği iddiasında bulunmuştu. "Seçime tek başına girsek yüzde 17, Cumhurbaşkanı adayımız da yüzde 20’lerde oy alacaktı” diyen Halaçoğlu, "Öyleyse nasıl kaybettik? sorusunu sormuş ve şöyle devam etmişti:

"Tabanımızı oluşturan milliyetçi-ülkücü camianın duayenleri listede yer almadı. Listeye neredeyse partinin kuruluşunda hiç fonksiyonu olmayan bir kısım kişiler konuldu. Bu sebeple MHP’den gelen önemli bir kısım yeniden oraya oy verdi. İYİ Parti siyasi arenada yeni bir partiye ihtiyaçtan doğdu. Güvenilir bir kadro olarak İYİ Parti görüldü ve buraya küskün CHP’liler ve AKP’den memnun olmayan sağ oylar geçiş yaptı. Ancak, İYİ Parti’nin gereksiz yere ittifaka girmesi bütün gelen oyları geri çevirdi. Sağ oylar ittifakta CHP olduğu için geri döndü. CHP’den gelen oylar da ittifakta CHP olduğu için zaten ha o, ha bu denerek İYİ Parti’ye verilmedi. Sayın Genel Başkan sağdan CHP’ye oy verilmeyeceğini bizzat söylemedi mi? Böyle bir durumda İYİ Parti’nin özelliği neydi ki daha fazla oy alabilsin."

Özdağ'ın seçim analizi sosyal medyada da yankı buldu. Gelen bazı yorumlar şöyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir