Açıklamalar Peş Peşe Geldi: İYİ Parti, Saadet ve CHP 'Millet İttifakı Sona Erdi' Dedi

 > 
802PAYLAŞIM

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, "Bizim yaptığımız iş birliği bir koalisyon değildi, bir seçim iş birliğiydi. Seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim iş birliğine, ittifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır" dedi. Çıray'ın ardından açıklama yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ittifakın genel seçimlerle ilgili olduğunu vurguladı ve  "İttifak ömrünü o noktada tamamladı" ifadelerini kullandı. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da, "Teknik olarak seçim bittiği için seçim iş birliği tamamlanmıştır. Ama bu irade birliğinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. 

DHA'da yer alan habere göre, İYİ Parti Başkanlık Divanı, parti genel merkezinde, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında toplandı. Çıray, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Başkanlık Divanı'nın 24 Haziran seçimi sonuçlarını değerlendireceğini belirterek, partinin Türkiye'nin yeni siyasi tablosunu ve bu tablo ile girdiği süreci dikkatle izleyeceğini, milletin kendisine verdiği görevi eksiksiz yerine getireceğini ifade etti.

"Bizim yaptığımız iş birliği bir koalisyon değildi"

Çıray, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Olası bir erken yerel seçimde ittifak tavrınız ne olacak, devam edecek mi? Parti olarak erken seçime hazır mısınız?" sorusuna Çıray, "Biz her seçime hazırız." karşılığını verdi.

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal sorunları varken, ülkenin yeniden başka bir gündeme sokulmasının bu sorunları gözardı etmek olacağını savunan Çıray, şöyle devam etti:

"Bu ekonomik şartlarda bu hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum. Ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için böyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir. Bizim yaptığımız iş birliği bir koalisyon değildi, bir seçim iş birliğiydi. Seçim hilelerine karşı oyların yabana gitmemesi için bir seçim iş birliği, ittifakı kurmuştuk. Bu seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim iş birliğine, ittifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır" dedi.

"İttifak ömrünü tamamladı"

Saadet Partisi Genel Başakanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Genel seçimlerin ardından Millet İttifakı yapan partilerin liderlerinin ne zaman bir araya geleceğiyle ilgili bir soruya Karamollaoğlu, "İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı" cevabını verdi.

CHP'ye erken seçim tepkisi: "Bu cesaret değil, akıl ve mantık işi"

Mahalli idarelerde erken seçimin gündeme getirildiğini hatırlatarak seçimlerin öne alınması halinde hangi problemlerin çözüleceğini soran Karamollaoğlu, "Beni şaşkına çeviren muhalefetin de bu olaya balıklama atlaması, 'Biz de varız' diyor. Maşallah, madalya takalım. Bu cesaret işi değil, akıl ve mantık işi" ifadelerini kullandı.

Kendilerinin seçimden korktukları için konuları böyle dile getirmediklerini dikkati çeken Karamollaoğlu, "Karar alındığı zaman her parti süratle seçime hazırlanır. Biz zaten 24 Haziran'ın hemen arkasından bundan sonra gelecek seçimlere hazırlanabilmek için kolları sıvadık. Her zaman her seçime hazırız" dedi.

"Seçim iş birliği tamamlandı, irade birliği devam etmeli"

CHP Partisi Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı. Tezcan,4 partinin bir araya gelerek oluşturduğu ittifakın koalisyon değil, bir seçim işbirliği olduğunun altını çizdi. 

İttifak üyelerinin seçimden bir hafta önce imzaladıkları tutum belgesini hatırlatan Tezcan, şöyle devam etti:

"Millet İttifakı Tutum Belgesi’nde de ‘Seçimlerden sonra oluşacak parlamentoda bu esaslar doğrultusunda hareket edeceğiz’ dedik. Bu da Millet İttifakı’nı oluşturan değerlerin sadece bir teknik seçim işbirliği olmasının ötesinde Türkiye’nin demokrasisini, hukuk devletini yeniden inşa etme sürecinde önemli bir mutabakatı, irade birliğini ifade ediyor. Teknik olarak seçim bittiği için seçim iş birliği tamamlanmıştır. Ama bu irade birliğinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir