İtalya "Delta" Varyantına Karşı İngiltere'den Gelenlere 5 Günlük Karantina Şartı Getirdi!Delta Varyantı Nedir?

0PAYLAŞIM

Koronavirüs salgını yaklaşık bir yıldır tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Salgının ilerleyen zamanlarında mutasyona uğrayan koranavirüs tüm ülkeleri zor şartlara sürüklerken yapılan aşılama çalışmaları herkeste bir umut doğurdu. Fakat son zamanlarda diğer mutasyonlara göre daha etkili olan delta varyantı ise İngiltere'de hızla etkisini gösteriyor. İtalya ise delta varyantına karşı İngiltere'den gelenlere 5 günlük karantina uygulayarak bu şekilde tedbir alacaklarını duyurdu. Peki Delta varyantı nedir? İşte delta varyantı ve İtalya'nın İngiltere'den gelenlere karşı aldığı tedbir...

İtalya'dan İngilte'den Gelenlere Yeni Tedbir

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, yeni bir kararnameyi imzaladığını bildirdi.

Söz konusu kararnameye göre ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden kişinin aşı durumunu, Kovid-19 enfeksiyonunu geçirip geçirmediğini, PCR testinin sonucunu gösteren ve İtalya'da "Yeşil sertifika" olarak bilinen "AB Kovid-19 Dijital Sertifikası" olanların, İtalya'ya girişine izin verilecek.

Buna karşın Hindistan, Bangladeş ve Sri Lanka gibi ülkelerden İtalya'ya gelişlere yönelik yasağın süresi yine uzatıldı.

Kovid-19'un iki kez mutasyona uğramış türü olan Hindistan varyantı olarak da bilinen "Delta" varyantı vakalarında artış yaşanan İngiltere’den geleceklere 5 günlük zorunlu karantina şartı da getirildi.

İngiltere'de Boris Johnson hükümeti, 14 Haziran’da aldığı kararla 21 Haziran'da tüm Kovid-19 sınırlandırmalarının kaldırılmasını amaçlayan gevşeme adımını, artan Delta varyantı vakaları nedeniyle 4 hafta ertelemişti.

Delta Varyantı Nedir? Türkiye'de Var Mı?

Şimdiye kadar ortaya çıkan birçok farklı mutasyonda aşılar büyük bir başarı sağlamıştı. Ancak delta varyantı olarak da bilinen Hint varyantında aşıların etkisi belirli bir oranda azalıyor. Euronews’te yer alan habere göre İngiltere’de çift doz aşı olanlar arasında her 25 kişiden biri bu varyant nedeniyle hastalığa yeniden yakalandı.

Dünya genelinde 65’ten fazla ülkede görülen varyanta geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de rastlanmıştı.

BİONTECH VE SİNOVAC DELTA MUTASYONU’NDA İŞE YARIYOR MU?

Sinovac’a göre birçok farklı mutasyonda daha etkili olan Biontech de delta varyantı karşısında etkinliği azalan aşılar arasında bulunuyor. Normal şartlarda yüzde 93 oranında koruma sağlayan Biontech delta varyantına karşı yüzde 88 etkinliğe sahip, bu oran diğer aşılarda ise daha düşük.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir