İstanbul'daki Terör Saldırısına Dünyadan İlk Tepkiler

 > 
136PAYLAŞIM

İstanbul'da düzenlenen ve 38 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili dünyadan çok sayıda kınama ve taziye mesajı geldi.

İstanbul'da dün gece düzenlenen ve şu ana kadar 38 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin dünyadan Türkiye'ye taziye ve teröre kınama mesajları geldi.

İçişleri Bakanı Soylu: 'Şehit Sayısı 38'e Yükseldi' - onedio.com
İçişleri Bakanı Soylu: 'Şehit Sayısı 38'e Yükseldi' - onedio.com

Gelen mesajlar şu şekilde:

BM Genel Sekreteri Ban: "Terör saldırısını kınıyorum"

Genel Sekreter Ban

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, terör saldırısı nedeniyle Türk halkı ve Hükümeti ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Ban, terör saldırısını kınayarak, saldırının faillerinin bir an önce belirlenerek, yargı önüne çıkarılmasını umduğunu kaydetti.

NATO: Terörizmin her türlüsüne karşı savaşmakta kararlıyız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Korkunç terör eylemini kınadığını belirten Stoltenberg, "Kalbim, bombalı saldırılarda sevdiklerini kaybedenler, yaralılar ve Türkiye halkıyla. Müttefikimiz Türkiye ile dayanışmada birleşiyoruz. Terörizmin her türlüsüne karşı savaşmakta kararlıyız." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Price: "Türkiye ile dayanışma halindeyiz"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Sözcüsü Ned Price, ABD'nin, İstanbul'daki terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, bugün İstanbul'da çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep olan terör saldırısını en güçlü şekilde kınamaktadır." ifadelerine yer verdi.

Saldırının polisleri hedef aldığını belirten Price, "Dualarımız saldırıda hayatını kaybedenler, onların aileleri ve tüm Türk milleti iledir. Türkiye'yi, ABD'yi ve küresel barış ile istikrarı tehdit eden tüm teröristlere karşı NATO müttefikimiz Türkiye ile dayanışma halindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "Kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyorum"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Mesajında, "Bu terör saldırısını lanetliyoruz. Terörün tüm çeşitlerine karşı hep birlikte ve kararlı mücadele yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz" vurgusu yapan Aliyev, "Yaşanan facia nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum" ifadelerini kullandı.

Rusya lideri Putin: "İstanbul'da yaşananlar uluslararası teröre karşı amansız mücadelede ortak çabalara ihtiyaç olduğunu bir kez daha kanıtladı"

İstanbul'daki saldırıya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin Erdoğan'a İstanbul'daki terör saldırılarının trajik sonuçlarıyla ilgili taziye mesajı gönderdi.

Putin, İstanbul'da yaşananların, uluslararası teröre karşı amansız mücadelede ortak çabalara ihtiyaç olduğunu bir kez daha kanıtladığının altını çizdi.

Hayatını kaybedenlerin akrabalarının ve yakınlarının yaşadığı duyguları paylaştıklarını ifade eden Putin, teröristlerin saldırısı sonucunda yaralananlara da acil şifalar diledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande:"Fransa, yaşadığı bu yeni sıkıntı karşısında Türkiye'ye tam destek vermektedir"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle kınadığını bildirdi. Elysee Sarayı'ndan yapılan ve Hollande'ın Twitter hesabında da paylaştığı yazılı açıklamada, "İstanbul'da çok sayıda kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Fransa, yaşadığı bu yeni sıkıntı karşısında Türkiye'ye tam destek vermektedir" ifadeleri kullanıldı.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin:"İsrail Devleti terörün her türlüsünü kınıyor”

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İstanbul’da düzenlenen terör saldırısını kınadı, Türk halkına başsağlığı diledi. Rivlin’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilekleri yer alırken, “İsrail Devleti ister İstanbul’da olsun ister Brüksel’de olsun ister Kudüs’te olsun, terörün her türlüsünü kınıyor” denildi.

Öte yandan, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh de terör saldırısını "iğrenç" olarak niteledi. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, “İstanbul’daki bu iğrenç saldırıyı kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İran: "Dost ve komşu Türkiye’deki terör eylemlerinin devam etmesi, üzüntülü ve kaygı vericidir”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı yazılı açıklamada, “Dost ve komşu Türkiye’deki terör eylemlerinin devam etmesi, üzüntülü ve kaygı vericidir” dedi. İranlı sözcü, teröre karşı kitlesel bir mücadelenin gerektiğini söyleyerek, İran’ın bu konuda işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

İran’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim Taherian Fard de İstanbul’daki terör saldırısını kınayarak, “İstanbul saldırısı, terörizme karşı uluslararası bir dayanışma ve mücadelenin gerekliliğini göstermiş oldu” diye konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı: Saldırıyı kınıyorum

İngiltere Dışişleri Johnson, açıklamasında, “İstanbul'daki saldırıyı kınıyorum. Düşüncelerim, olaydan etkilenenlerle birliktedir. Birleşik Krallık, terörle mücadelede Türkiye ile çalışmaya bağlı.” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçiliği: Teröre karşı Türkiye'nin yanındayız

Almanya Büyükelçiliği: Terör saldırısını en şiddetli şekilde kınıyoruz

Almanya Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul’daki korkakça terör saldırılarını en şiddetli şekilde kınıyoruz. Terör bir kez daha iğrenç yüzünü gösterdi. Almanya terörizmle mücadelede Türkiye’nin yanında durmaktadır. Hayatını kaybedenler için yastayız, düşüncelerimiz onların yakınlarında. Yaralananlara acil şifalar diliyoruz” denildi.

AB'den kınama ve taziye mesajları

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Sözcüsü Daniel Holtgen yaptığı açıklamada, “Tüm Avrupalı hükümetlerle birlikte, İstanbul’da gerçekleşen ve masum sivillerin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Holtgen, Türkiye’nin, İstanbul’daki terör saldırısı sonrası Avrupalı hükümetler ve Avrupa Konseyi’nin, dayanışma ve desteğine itimat edebileceğini dile getirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini,Twitter hersabından yaptığı paylaşımda "İstanbul’dan gelen haberleri takip ediyorum. Yetkililerle irtibat halindeyim.Tüm Türkiye vatandaşlarıyla dayanışma içindeyiz." açıklamasında bulundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ise, saldırıdan saatler sonra Twitter hesabından yaptığı kısa açıklamada, "Kalbim, Türk vatandaşları ve saldırı kurbanlarının aileleriyle beraber, onlarla dayanışma içindeyim." ifadelerini kullandı.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir