Is Grunge Dead? Sorusuna Kapak Gibi Cevap: Grunge Müziği Grunge Yapan, Anılarımızı Çoşturan 15 Şarkı

3PAYLAŞIM

1980'lerin ortasında Amerika'nın Washington eyaletinde çoğunlukla da Seattle bölgesinde alternatif rockın bir alt türü olarak ortaya çıktı. Alternatif bir müzik tarzı idi ancak, hızla önce Amerika’nın sonra da Avrupa gençliğinin sesini duyurması için bir araç haline geldi. Biz de sizler için bu tarzın öncülerinin şarkılarından bir liste hazırladık.

1. Nirvana – “Smells Like Teen Spirit”

Smells Like Teen Spirit ortaya çıkmadan önce, Seattle’ın lokal sahnesinden dışarı çıkmayı pek başaramamıştı. Ancak bu şarkının yayınlanmasından sonra bu janra hızla bir akıma dönüştü ve buradaki lokal gruplar ve bu müziğin takipçileri seslerini dünyanın dört bir yanına duyurmayı başardı. Ayrıca geçtiğimiz sene bu şarkı, Youtube’ta 1 Milyar izlemeyi aştı.

2. Pearl Jam – “Alive”

Bütün ihtimallere karşın ayakta kalmak ve yeni günle birlikte yeni umutlara yönelmek bazen zor gelse de, elimizdeki seçeneklerin en iyisi bu.

3. Soundgarden – “Superunknown”

Anında hit olan bu şarkı, 1994 yılında yayınlandı. Grunge müzik icra eden bu ekibin adeta gövde gösterisi idi. “Biz buradayız ve hissediyoruz!”

4. Alice in Chains – “Would?”

Nirvana grunge müzik ile punk müziği buluştururken, işin işine metali karıştıran bir grup çıkmaması da mümkün olamazdı. Alice In Chains 92 yılında yayınladığı albüm ile dinleyicilerin kulaklarındaki pası sildi süpürdü.

5. Smashing Pumpkins – “Today”

Mutsuzluk pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Ayrıca bu şarkı grubun en popüler şarkılarından biri oldu.

6. Stone Temple Pilots – “Vasoline”

Pearl Jam’e oldukça yakın bir müzikal çizgide ilerlediler. Kendileri de oldukça özgündü ancak sıkça Pearl Jam ile kıyaslanıyorlardı.

7. Mudhoney – “Touch Me I’m Sick”

Bir grunge şarkısından isteyebileceğiniz her şeye sahip bir şarkı.

8. Temple of the Dog – “Hunger Strike”

Grunge sahnesi iş birliğine girme konusunda oldukça aktif bir sahne oldu, pek çok süper grup ve ortak çalışma gerçekleştirildi. Bu iş birliklerinden doğan en başarılı sonuç şüphesiz bu süper grup Temple of the Dog oldu. Kısa bir kariyerleri oldu ancak unutulmaz şarkılara imza attılar.

9. Melvins – “Lizzy”

The Melvins, her zaman grunge kalıplarına uyan bir grup değil, ama grunge’ın en hası da onlarda.

10. Dinosaur Jr. – “Feel the Pain”

Diğer gruplar gençliğin yüzü olmak, dertlerini duyurmalarını sağlamak adına büyük bir yol kat ettiler. Dinosaur Jr. ise kalıpların dışında kalmayı başardılar ancak bu onların geniş kitlelere ulaşmasını engelledi.

11. Pearl Jam – “Even Flow”

Listemize bir Pearl Jam şarkısı daha ekliyoruz. Zira grunge akımını başlatan ateşin bir parçası olan grup hala aktif müzik kariyerine devam ediyor, ortalığı ateşe veriyorlar.

12. Nirvana – “Lithium”

Bu şarkı hayatı alt üst olan birinin kendini bulmasıyla alakalı bir şarkı.

13. Alice in Chains – “I Stay Away”

Jar Og Flies albümü 1993 yılında yayınlandı. Bu sefer grup bir önceki albümlerinin de üzerine çıkarak.

14. Hole – “Violet”

Bu şarkının yayınlandığı sıralar Courtney Love’ın ünü müzikten gelmiyordu. Bu albüm ile birlikte spot ışıklarıyla Courtney’nin müziği buluştu.

15. Sunny Day Real Estate – “Seven”

Emo müziğin kıyısında gezen bu ekibin Grunge’a olan katkısını göz ardı etmek olmaz.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brazian

Neyseki 96 civarı bitti bu müzikte kurtulduk. 2010 civarına kadarda etkileri sürdü. Gram sevmiyorum bu tarzı.

Görüş Bildir