Görüş Bildir
Haberler
İmamoğlu: 'Binali Yıldırım Soruların Önceden Görüşülmesini Talep Etmiş'

etiket İmamoğlu: 'Binali Yıldırım Soruların Önceden Görüşülmesini Talep Etmiş'

Emre Ordu
11.06.2019 - 20:59 Son Güncelleme: 12.06.2019 - 15:33

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım ile yapacakları canlı yayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İmamoğlu, Yıldırım'ın yayın öncesinde soruların görüşülmesini talep ettiğini aktardı. İmamoğlu'nun bu açıklamasına hem Binali Yıldırım'dan hem de programın moderatörlüğünü üstlenen İsmail Küçükkaya'dan yalanlama geldi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ekrem İmamoğlu, NTV - Star TV ortak yayınında katıldı. İmamoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Seçim istedikleri neticeyi vermeyince canlı yayına olumlu baktılar"

"Seçim istedikleri neticeyi vermeyince canlı yayına olumlu baktılar"

'Münazaranın buluşma noktasında çabayı kendime alacağım, kusura bakmasınlar. Başından beri talep eden kişi olarak. Moderatör tarafını Sayın Yıldırım üstlenmiş gibi oldu. Başından beri net tavrımı söylemiştim. Hangi televizyonu hangi moderatörü istiyorsanız hazır olduğumu söylemiştim. 31 Mart öncesi de söylemiştim.

Bence burada psikolojik ya da stratejik bir süreç var. 31 Mart'tan önce çok önemsemediler. Sürece dair çok emin bir duruş gösterdiler. Ama seçim böyle bir netice vermeyince şimdiki süreçte stratejik olarak böyle bir karara olumlu baktılar.

Elbette yenilenen seçim sürecine dair, bakın çok adil bir seçim süreci var, kabul gördü, çağdaş da bir münazara ortamı var, asla böyle bir durum anlamına gelmez. Sevindiricidir, böyle bir ortamın sağlanması mutluluktur ama asla bu yenilenen seçim sürecinin ya da bu süreçteki ortamın demokratik bir atmosfer oluşturduğuna delil değildir. Gerekirse onları da sıralarım.

Moderatör kısmında Sayın Yıldırım fikirlerini beyan etmeye başladı ben o alana hiç girmedim zaten. Uğur Dündar talebini ortaya koyunca ben ona ne diyebilirim ki? Uğur Dündar saygın bir gazeteci. Böyle bir münazara ortamını defalarca yönetmiş birisi. Sonrasında vazgeçtiğini ifade etti. Ben aradım kendisini. Attığı tweetle paralel bir cevap verdi. Ortamın kendi prensiplerinin uygun olmadığını. İki tarafa da zarar verebileceğini bana ifade etti.

Sayın İsmail Küçükkaya için bir karar verildi. Mekansal detayları netleşti. O sürecin teknik detayları benim anladığım şeyler değil. Nasıl çekim, reji, yönetmen gibi unsurlar netleşti.'

"Sorularda sınırlama olmamalı"

"Sorularda sınırlama olmamalı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

'31 Mart günü dahil olmak üzere, İstanbul'un dünü, bugünü ve yarını olmak üzere zihinlerde hangi soru varsa sorulmasından yanayım. Asla bir sınırlama olmasından yana değilim. Bana soruları yollamasa da olur. Kendileri nasıl hazırlıyorlarsa, elbette eşitliğin korunması halinde.

Bir adaya hangi soruları sorabiliyorsa, bir başka adaya da hissettirerek sorularını hazırlayabilmeli diye düşünüyorum.

Sayın Yıldırım soruların görüşülmesini talep etmiş. Ben danışmamına bu ifadelerimi söyledim. Biz müdahale eden değil sadece gözetleyen konumda olalım. Biz çıkalım konuşalım. 31 Mart, 6 Mayıs sürecini. 18 günlük süreci. Hepsini konuşalım istiyorum.'

"Valiye kimin talimat verdiğini sorgulamak lazım" 📹

'Ben bir özel uçak kiralayarak (altını çizeyim) Trabzon'a gittim. Trabzon'da beni nereden karşılayacaklar bilmem ki. Gittiğimiz yerde sorumlu insanlar var. Bizi VIP'ten karşıladılar. Geldik otobüsümüze bindik köyümüze gittik. Ertesi sabah bayramlaşmanın büyük bir kalabalığa dönüşmesini yaşadık. Derken bu güzel buluşmayı örtmek isteyen bir anlayış. Görünen figür Ordu Valisi'dir. Bir tuzak kuruldu bize.

Ben oraya gidene kadar nereden çıkacağız onu bilen birisi değilim. Havaalanına girdik, VIP'ın giriş bariyerleri açıldı. Arabaları çektik. Orada insanlarla fotoğraf çekinmeye başladım. Benim annem, babam, kız kardeşim x-ray cihazından geçti.

İçeri girdiğimizde bir bağrışma, çağrışma. Ne oluyor ne bitiyor dediğimde. Annemle karşılaştım, benzi atmış. Biz her yerden gideriz evladım' diyor. 'Buradan girişmizi yasakladılar', 'Kim yasakladı' dedim. Bu bir tuzak dedim. Polislerle direnç varmış gibi gösteriyorlar. Günün sonunda polislere kusura bakmayın, bu sizinle olan bir olay değildir. Hakkınızı helal edin' deyip geçtik. 'yok onu dedi bunu dedi.'

Konuşacaksa basın, medya, 1 milyona yakın insanın Karadeniz sahilinde bizi karşılamasını konuşsun. 

İnsanların gösterdiği ilgiye uygulanmış, provoke edilmiş bir süreçtir. Vali beye kim talimat vermiştir, onu sorgulamak lazımdır. Vali bey bize tuzak kurmuştur. Kim talimat vermiş açıklasın.'

Müderrisoğlu'na Koç Grubu yanıtı: "Çalıştığınız kurumun iktidarla olan yakınlığının milyonda biri değil" 📹

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, İmamoğlu'na 'Koç Holding'in size açık veya örtülü desteği oldu mu? sorusunu yöneltti. İmamoğlu ise dikkat çeken şu yanıtı verdi:

'Sizinle ne kadar temasım varsa onlarla da o kadar temasımız var. Şu an sizin şu an çalıştığınız grubun iktidar partisiyle olan münasebetinin milyonda biri kadar temasım yok.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Herkesin oyuna talibim"

"Herkesin oyuna talibim"

'Bu ülkenin bir atmosferi var. Atmosfere göre dün başka bugün başka konuşan bir kimliğe sahip değilim. Bir kampanya döneminde aynı kampanya bütünlüğü içerisinde hiçbir siyasi yol arkadaşım çelişkili hiçbir ifadede bulunamaz.

Ben CHP-İYİ Parti'nin adayıyım. Ben İstanbul ittifakının adayıyım dedim lansmanda. Herkesin oyuna talibim. Bunun içinde HDP'li, AKP'li, MHP'li, BBP'li aklınıza gelebilecek DP, DSP, Saadet partisi, herkesin oyuna talibim. Hiç kimseyi birbirinden ayırmıyorum. Benim garipsediğim taraf şu. Terör örgütlerinin sözcüleri kimlerse - takip etmem onları, yok hükmündedir benim için - terör örgütlerinin isimlerini her gün dile getiren insanlar terör örgütü kampanyası yapıyor. Anlamış değilim. Benim için, senin için bir başkası için de terör örgütü. Bu tavır milli tavırdır.

31 Mart'a kadar, ben İstanbul'da yaşayan Kürt hemşehrim için, HDP'li seçmen için ne dediysem bugün aynısını söylüyorum. Bugün gelmeden öğlende Van'lı vatandaşlar sohbet etmek istedi, aynı şeyleri söyledim. HDP, Türkiye'nin siyasi partisidir. Tavsiyem şudur, dün başka konuşan -hatta iki hafta önce başka konuşan- bugün başka konuşan sorgulamanızı ve yorumlamanızı isterim.'

"5 yıllık görev sürem boyunca zerre kadar görev zararı yok"

"5 yıllık görev sürem boyunca zerre kadar görev zararı yok"

'Ben 5 yıllık başkanlık dönemimde farklı konularda şahsım da dahil olmak yüzlerce soruşturma geçirmiş bir belediye başkanıyım. Birçok konu var. Gururla söylüyorum ki, 5 yıl boyunca, özellikle adaylığım söz konusu olduğunda ayrı bir mercek altında tutulma çabası olmasına rağmen zerre kadar ne bir görev zararı - Sayıştay raporlarıyla belgeli- var.

Bütün bu denetimlerden geçmiş, hakkında tek bir dava açılmamış. Aleyhine tek bir sonuç alınmamış biriyim. Hatamız, eksiğimiz olabilir ama minimum bütçeyle maksimum iş yapma ahlakıyla yetişmiş birisiyim.

İhalelerimiz oldu, naklen yayınlamış birisiyim. 5 yıl boyunca başlattığımız en nitelikli biçimde naklen yayınla insanların şeffaf biçimde önüne koyan birisiyim. Bizim raporlarımız var.

Ufak tefek hatalar olabilir, asla maddi anlamda değer ifade eden unsurlar değildir. Tertemiz bir 5 yıl geçirdiğime inanıyorum. Biz israf merceği her kurumun yeni nesil bir dönemi başlatma adına tekrar tekrar kendi kurumuna tutmak ve gerekli tedbirleri almalı.'

"Varsa elinde kanıt ispatlasın yoksa da özür dilesin"

"Varsa elinde kanıt ispatlasın yoksa da özür dilesin"
İçeriğin Devamı Aşağıda

İmamoğku'nun Binali Yıldırım hakkındaki 'soruların görüşülmesini talep etmiş' açıklamasının ardından Yıldırım cephesinden yanıt geldi. İmamoğlu'nu yalan söylemekle suçlayan Yıldırım, 'Varsa elinde kanıt ispatlasın yoksa da özür dilesin' dedi.

Yıldırım, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 'CHP adayı biraz önce ortak canlı yayınla ilgili 'Binali Yıldırım soruları istemiş bana bilgi geldi' diyor. Sonra da kendisine tarafların yalanlaması iletildiğinde 'öyle değilse yanlış anlamışım' diyor. Varsa elinde kanıt ispatlasın yoksa da özür dilesin. Yalan söyleme üzerine kurulu çirkin bir siyaseti İstanbullular hak etmiyor. Bunun adı basitliktir.'

Küçükkaya: "Binali Yıldırım'ın benden böyle bir talebi olmadı"

Küçükkaya: "Binali Yıldırım'ın benden böyle bir talebi olmadı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Konuya ilişkin bir açıklama da İmamoğlu- Yıldırım canlı yayınının moderatörlüğünü yapacak olan İsmail Küçükkaya'dan geldi. Habertürk'te Fatih Altaylı'nın yayınına bağlanan Küçükkaya, Yıldırım'ın kendisinden böyle bir talebinin olmadığını ifade eti. Küçükkaya, şunları aktardı:

 'Birincisi ben gerçekten günlerdir Ekrem İmamoğlu ile konuşmadım. İkincisi daha hazırlanmış hiçbir soru yok. Üçüncüsü Binali Yıldırım'ın benden böyle bir talebi olmadı, olamaz. Dördüncüsü açık oturuma ilişkin henüz hiçbir soru hazırlanmadığı gibi hazırlanma aşamasında, sonrasında, yayından önce de hiç kimsenin bunu benim dışımda bilmesi mümkün değil. Kimseye vermem ben onları.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
225
102
52
44
33
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

16 Haziran öncesi fragmanı izledik nereden sıkıştırmaya çalışsalar cevabını verdi, zeki adam binaliyi keselicek. Kurduğu cümleleri Binali ömrü hayatında kura... Devamını Gör

Sigurd

Laf ebeliği yapıp algı yaratmaya uğraşan sunucuların hakkından gayet başarılı şekilde geldi. Güzel bir program oldu.

Met s

malum örgüt sınav sorularını vermedimi cinaliye? hayret