Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gördüğünüz An Yapmak İsteyeceğiniz 7 Arduino Projesi

 > 
286PAYLAŞIM

Arduino 2005'te İtalya'da, bir üniversite öğrencisinin bitirme projesi olarak başlayıp geliştirilen açık kaynak kodlu bir fiziksel programlama ortamıdır. Özellikle son 2-3 yıldır genç mühendis adayları ve mühendis ruhlu amatörler arasında çok popülerdir. Biz de listemizde bu arduino kartları kullanılarak yapılan 7 şaheseri gözler önüne getirmek istedik.

1) Kalem İsrafı Saat

Proje sahibinin hayatında hiç yokluk görmemiş ve baba parasıyla özel bir üniversitede okuyor olması ihtimaller arasında olabilir. Ancak yine de projenin orijinalliği listemize girmesi için yeterli. Ne diyelim daha az masraflı bir modelini geliştirmesini umut eder, başarılarının devamını dileriz.

2) Kameralı 3310

Hangimiz büyüklerimizin 3310 telefonlarında yılan oynamadık ki!  O dönemlerde  elimizdeki alet adeta uzay teknolojisi gibi gelirdi bize. Ta ki o ilk kameralı cep telefonları çıkıncaya kadar... İşte o gün hepimiz şu travmayı yaşamışızdır. Bir elimizdekine baktık, bir kameralıya baktık iç çektik, hüzünlendik. "Neden bizimkinde kamera yok?, neden bu ekranda kendimi göremiyorum?" diye naralar attık. İşte bu adam, bu yüce beyin yıllar sonra webcam'den aldığı görüntüyü 3310 ekranına vererek bizi bu travmadan çıkaran insan olarak tarihe geçti. Artık hem yılan oynayıp hem kendinizi görebileceksiniz.

3) Çay Karıştırıcısı

Duyumlarımıza göre proje sahibine projenin ilhamı, uzun ve bol çaylı geçen final haftası gecelerinde gelmiş. Kendisini ileri görüşlülüğünden dolayı (!) tebrik etmek lazım. Dünyada çay tüketiminde birinci olan canım Türkiye'min çay karıştırarak boşa geçen zamanının ve enerjisinin önüne göğsünü adeta siper etmiş. Devlet tarafından bu zaman ve enerjinin daha faydalı işlerde kullanılarak hızlı bir kalkınma hamlesi planlanmakta olduğunu ve proje sahibine devlet üstün hizmet madalyası verileceği duyumlarını da aldığımızı belirtmek isteriz.

4) Temaslı Online Satranç

"Abi o el, o piyona değecek, böyle hissede hissede oynayacaksın, öbür türlü tadı çıkmaz." beyanıyla online satrançtaki eksiği fark ederek projeye başlama kararı alıp sonuca ulaşan bu ekibi de tebrik etmek lazım. Online satranca yeni bir soluk getirdikleri kesin.

5) Star Wars Imperial March with Floppy and Arduino

Babasının, "müzikle uğraşma demiyorum hobi olarak yine uğraş ama önce kendine adam akıllı bir meslek seç." sözüyle mühendislik fakültesine giden ama içindeki sanatçı kişiliği hiç öldürmeden mühendis olmayı başaran gencimiz böyle muazzam bir projeye imzasını atmış. Ayrıca kendisi artık kullanılmayan disket sürücülerini kullanarak da onlara yeni bir amaç kazandırmış. Kendisine bu geri dönüşüme katkısından dolayıda çevreciler tarafından da ödül verilmeli.

6) Kağıt Piyano

Bir başka sanatçı ruhlu arkadaşımız. Zamanında çok isteyip de maddi imkansızlıklardan dolayı sahip olamadığı piyanosuna "mühendisim lan ben ucuz yolla kendi piyanomu kendim yaparım." diyerek ucuzun da ucuzu bir yol seçen arkadaşımız, kurşun kalem ve kağıttan kendi piyanosunu yapmış. Şimdi de birkaç kürdan ve bulaşık teliyle kendi kontrbasını yapacağını söylüyor. Kendisine başarılar diliyoruz.

7) Oyun Sehpası

Proje sahibinin bir oyun delisi olduğu ve oyunların hayatının büyük kısmını kapladığını söylemeye gerek yok. Projenin ilhamının ise bir bayram günü evde oyun oynama planları yapan gencimizin, babası tarafından planlarının bozulup zorla  sıkıcı akraba ziyaretine götürülmesi ve ortadaki sehpaya uzun uzun dalması sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Şimdilik tetris, yılan, süper mario gibi efsane oyunlar oynanabilmektedir. Kendisine bol oyunlu günler dileriz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
robotistan

Çok faydalı bir içerik olmuş, yazarın ellerine sağlık. Daha güzellerini hep beraber yapmak dileğiyle :)

omer-feyyaz-ozdemir

1. ve 3. projeyi yapmak isterdim

kursat-caliskan

peki bu projeleri yapan kişi veya bu proje hakkında kimden fikir alabilirz ?

ibrahim.kilic90

bundan ziyade programlar var

Görüş Bildir