Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollywood Klişelerinden Sıkılmış Bünyelere İlaç Gibi Gelecek 20 Avrupalı Film

 > 
111PAYLAŞIM

20. Dancer in the Dark (2000) / Lars Von Trier - DANİMARKA

Lars Von Trier'e 2000 yılında ''Altın Palmiye'' ödülünü getiren filmin başrolünde, İzlanda'lı ünlü şarkıcı Björk yer alıyor

IMDb Puanı: 8.0

19. The Piano Teacher (2001) / Michael Haneke - FRANSA

Haneke'ye çeşitli festivallerde onlarca ödül kazandıran 2001 yapımı filmin başrollerinde, Isabelle Huppert ve Benoit Magimel yer alıyor. Nobel ödüllü yazar Elfride Jelinek'in  ''Die Klavierspielen'' kitabından esinlenilen filmin +18 kategorisinde içerikler barındırdığını belirtmeden geçmeyelim.

IMDb Puanı: 7.4

18. Kynodontas (2009) / Yorgos Lanthimos - YUNANİSTAN

Yunanistan Sinemasında önemli bir yere sahip olan film, 2009 Cannes Film Festivali'nde Lanthimos'a ödül getirmiştir. İçerisinde birçok sosyolojik mesaj barındıran filmde, çocuklarını tamamen toplumdan soyutlayıp eve kapatarak yetiştiren hastalıklı bir anne-babanın hikayesi anlatılıyor.

IMDb Puanı: 7.2

17. Broken Embraces (2009) / Pedro Almodovar - İSPANYA

Her ne kadar Pedro Almodovar bu filminde Yeşilçam klişelerine selam çaksa da Penelope Cruz'un güzelliği ve oyunculuğu, filmi izlemeye değer kılıyor.

IMDb Puanı: 7.2

16. Let the Right On In (2011) / Tomas Alfredson - İSVEÇ

Korku/Gerilim tarzındaki İsveç yapımı film, romantik vampir hikayesini alışılmışın dışında bir dille seyirciye sunuyor. ''Twilight'' çılgınlığından sıkılmış sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir vampir öyküsü.

IMDb Puanı: 8.0

15. Das Leben der Anderen (2006) / Florian Henckel von Donnersmarck - ALMANYA

79. Oscar Ödülleri Töreni'nde ''En İyi Yabancı Film'' dalında ödül kazanan, politik göndermeleri ve müzikleriyle dikkat çeken bu dönem filmi ayrıca IMDB Top 250 listesinde 52. sırada yer almaktadır.

IMDb Puanı: 8.5

14. Funny Games (1997) / Michael Haneke - ALMANYA

2007 yılında Amerikan versiyonu da çekilen film, her sahnesiyle buram buram Haneke kokuyor ve seyirciyi rahatsız etmeyi başarıyor. Burjuvaziye olan nefreti oldukça sert bir dille anlatan Almanya-Fransa ortak yapımı film, Haneke'ye Cannes ve Chicago Uluslararası Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.

IMDb Puanı: 7.6

13. Sound of Noise (2012) / Ola Simonsson - İSVEÇ

Hollywood'da görmeye alışık olmadığımız özgünlükte bir senaryoya sahip olan İsveç yapımı film, anarşizm ve aykırılığı enfes müziklerle harmanlayıp seyirciye sunuyor. Ülkemizdeki birçok film festivalinde de seyirciyle buluşan film Türk seyircisi tarafından da oldukça beğeni toplamıştır.

IMDb Puanı: 7.3

12. The Ghost Writer (2010) / Roman Polanski - FRANSA

Roman Polanski'nin hala dimdik ayakta olduğunu bizlere gösteren Fransız yapımı filmin başrolünde İskoç aktör Ewan McGregor yer alıyor.

IMDb Puanı: 7.2

11. The Skin I Live In (2011) / Pedro Almodovar - İSPANYA

Başrollerini Antonio Banderas ve Elena Anaya'nın paylaştığı film, karısının geçirdiği kazadan sonra hayatı ve kişiliği değişen plastik cerrah Robert Ledgard'ın cinayet,intikam ve saplantı dolu hikayesini Almodovar, kendi tarzıyla seyirciye sunuyor.

IMDb Puanı: 7.6

10. The Hunt (2012) / Thomas Vinterberg - DANİMARKA

Danimarka Sinemasının son yıllardaki vazgeçilmez aktörü, ''Hannibal''dan da tanıdığımız Mads Mikkelsen'in başrolünde oynadığı film, alışılmışın dışında bir hayal dünyasına sahip küçük kız çocuğu Klara ve üstüne atılmış iftira ile başetmeye çalışan Lucas'ın seyirciye empati kurduran hikayesini anlatıyor.

IMDb Puanı: 8.3

9. Nymphomaniac: Volume 1 (2014) / Lars Von Trier - DANİMARKA

Ülkemizde gösterime girmesinin yasaklanmasıyla ses getiren filmde, kadın cinselliğine oldukça takıntılı olan Trier, erkek düşkünü bir kadın olan Joe'nin hikayesini konu ediyor. Filmin başrollerinde, Trier filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz Charlotte Gainsbourg ve Yahudi asıllı Amerikan aktör Shia LaBeouf bulunuyor. (not: +18 ibaresini gerçekten hak eden ender filmlerden biri.)

IMDb Puanı: 7.1

8. The Diving Bell and the Butterfly (2007) / Julian Schnabel - FRANSA

Geçirdiği beyin kanaması sonucunda, tek gözünün görme yetisi dışında tüm bedensel fonksiyonlarını kaybeden Jean-Dominique Bauby'nin gerçek hikayesini anlatan film, umut ve sabrın sınırlarını yer yer tebessüm yer yer gözyaşıyla seyirciye sunuyor.

IMDb Puanı: 8.1

7. In Bruges (2008) / Martin McDonagh - İNGİLTERE

Colin Farrell'in aktörlük yeteneğini seyirciye kanıtladığı film, muhteşem replikleriyle genellikle güldürse de yer yer hüzün yaşatabiliyor. Ayrıca film, 2009 Oscar Ödülleri Töreni'nde ''En İyi Özgün Senaryo'' ödülünü kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8.0

6. Cinema Paradiso (1988) / Giuseppe Tornatore - İTALYA

80'lerin İtalya'sında başlayan filmde, ünlü yönetmen Salvatore Di Vita bir gece evine döndüğünde annesinden, çocukluk arkadaşı Alfredo'nun öldüğü haberini alır. Bu haberle 30 yıldır uğramadığı, doğduğu köye geri döner ve sinema sevgisinin yeşerdiği ilk günlere, çocukluğuna doğru küçük bir yolculuğa çıkar.

IMDb Puanı: 8.5

5. Black Book (2006) / Paul Verhoeven - HOLLANDA

Hollanda Sinemasının en önemli filmlerinden kabul edilen ''Black Book'', 2.Dünya Savaşı sırasında Almanya'da yaşayan ünlü Yahudi şarkıcı Rachel Steinn'in yaşadıklarını anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.8

4. Fanny and Alexander (1982) / Ingmar Bergman - İSVEÇ

Çoğu otoriteler tarafından sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında gösterilen Bergman'ın bu filmi, mutlu bir aileye sahip iki kardeşin babalarının ani ölümüyle değişen hayatlarını ve mutsuzluğa giden yolculuklarını anlatıyor. İsveç Sinemasının en önemli filmlerinden biri olan ''Fanny and Alexander''ın 4 ayrı dalda Akademi ödülü bulunuyor.

IMDb Puanı: 8.2

3. The Celebration (1998) / Thomas Vinterberg - DANİMARKA

Danimarka Sinemasında ortaya çıkmış ''Dogma 95'' kuralları dahilinde çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan ve dünya sinemasında önemli bir yere sahip olan filmin, Bafta ve Altın Küre adaylıkları bulunuyor.

IMDb Puanı: 8.1

2. The Secret In Their Eyes (2009) / Juan Jose Campanella - İSPANYA

Arjantin-İspanya ortak yapımı filmde, emekliye ayrılmış eski bir federal görevli, 20 yıl önce kapatılmış ancak çözüme kavuşturulamamış bir davayla ilgili kitap yazmaya karar verir. Bir yandan da hayatını değiştiren bu davayla ilgili cevaplanmamış soruları ve eksik kalan noktaları tekrardan sorgulamaya başlar. Film 2010 yılında ''Yabancı Dilde En İyi Film'' Oscar'ını kazanmıştır.

IMDb Puanı: 8.3

1. Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) / Nuri Bilge Ceylan - TÜRKİYE

Yakın zamanda kazandığı Altın Palmiye ödülüyle ülkemize büyük bir gurur yaşatan Nuri Bilgi Ceylan, ''Bir Zamanlar Anadolu'da'' filminde Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal gibi önemli oyuncuları buluşturuyor. Anadolu'nun ücra bir köşesinde işlenen cinayetin hikayesini anlatan filmde karakter analizleri ve ufak detaylar seyirciyi içine çekmeyi başarıyor.

IMDb Puanı: 7.8

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nathicana

Pardon 'u unutmuşsunuz :) asdad

captainwolfburak

hepsini izlemiş olmanın verdiği bir yerlerin kalmışlığıyla güzel liste izlemeyen izlesin

Gizli Kullanıcı

Hollywood dururken bunlarda neymiş

pudingcininevladi

Amelie'yi unutmuşuz

cnsfrd

liste ortama üstünde ama daha çok film var Avrupa'dan. bir tanesini izlememişim ayrıca, "Sound of Noise" o da.

Görüş Bildir