Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollande, Netanyahu'ya 'Gelme' Demiş...

 > -

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesine göre Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Netanyahu’dan Paris’teki yürüyüşe katılmamasını istedi, Netanyahu buna rağmen yürüyüşte yer aldı.

Haaretz gazetesinde Barak Ravid imzasıyla yer alan habere göre, Hollande’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jacques Audibert, İsrailli mevkidaşı Yossi Cohen ile temasa geçerek, Hollande’ın Netanyahu’nun yürüyüşe katılmamasını tercih edeceğini iletti.

Audibert gerekçe olarak ise, yürüyüşün sadece Fransa halkıyla dayanışma amacıyla yapılmasını ve dikkatlerin İsrail-Filistin meselesi ya da Yahudilerle Müslümanlar arasındaki ilişkiler gibi tartışmalı konulara kaymaması gerektiği gösterdi.

Haberi yazan Barak Ravid’e göre, İsrailli yetkililere iletilmese de Fransızların endişe ettiği bir diğer konu da, Netanyahu’nun bu yürüyüşü siyasi amaçları için kullanması ve Fransa Yahudilerine hitaben konuşmalar yapma ihtimaliydi.

Haberin kaynağına göre, Netanyahu ilk başta Hollande’ın bu talebine boyun eğmek zorunda kaldı.

Gazete, Fransa’nın aynı talebi aynı gerekçelerle Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a da ilettiğini ve Abbas’ın da durumu kabul ettiğini öne sürdü.

Netanyahu karar değiştirdi

Ancak Netanyahu gitmeme kararını siyasi rakipleri olan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett’in yürüyüşe katılma kararının ardından değiştirdi ve Fransız yetkililere yürüyüşte yer alacağını iletti.

Bunun üzerine Fransız yetkililer Mahmud Abbas’ın da yeniden davet edileceğini söyledi.

Gazete söz konusu haberi, Hollande ve Netanyahu’nun ofisleri arasındaki görüşme trafiğine hakim olan bir İsrailli yetkiliye dayandırdı.

İsrail medyasının bir bölümü, Netanyahu’yu yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmakla suçlamıştı.

Uluslararası kamuoyundan bazı kesimler de ifade özgürlüğünün savunulduğu yürüyüşe Netanyahu’nun katılmasını eleştirmişti.

Netanyahu Paris'teki saldırıların ardından Avrupalı Yahudilere göç çağrısında bulunmuş ve "İsrail'e göç etmek isteyen her Yahudi, burada sıcak bir kalp ve açık bir kucakla karşılaşacak. Aynı zamanda sizin de devletiniz olan bu ülkenin sizi de içine almasına yardımcı olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'da başlayan ve üç günde, üçü saldırgan 20 kişinin öldüğü saldırılara karşı Pazar günkü Cumhuriyet Yürüyüşü ile birlik mesajı vermişti. Yürüyüşe 50'ye yakın ülkenin liderleri de katılmıştı.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir