Görüş Bildir
Haberler
'Herkese Benden Çay Tayyip'e Yok' Pankartına Dava

'Herkese Benden Çay Tayyip'e Yok' Pankartına Dava

Ulaş
10.02.2016 - 17:06

Üniversitedeki çay zamlarına karşı Çiçek Abbas Filmi'nden esinlenerek, 'Herkese benden çay, Tayyip'e yok' yazılı pankart astıkları iddiasıyla Ege Üniversitesi'nde okuyan 3 öğrenciye Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ege Üniversitesi'nde 2 yıl önce çay zamlarını protesto etmek için öğrenciler kampus içindeki kafelerde eylemler gerçekleştirdi. Eylem sırasında İlyas Salman ve Şener Şen'in başrollerini paylaştığı Çiçek Abbas Filmi'nden esinlenerek, yemekhane önüne çay makinesi getirerek ücretsiz çay dağıtıldı. Zamma mizahi bir dille dikkat çekmek için yine filmdeki bir replik değiştirilerek 'Herkese benden çay, Tayyip'e yok' pankartı açıldı. Polis, öğrenciler Muhammed K., Çiğdem G. ve Erdal K.'nin pankartı astıkları gerekçesiyle tutanak tuttu. Soruşturmayı yürüten savcı İzzettin Namal, öğrenciler hakkında Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla dava açtı.

'Pankart 1.5 yıldır orada asılıydı'

'Pankart 1.5 yıldır orada asılıydı'

İzmir 30'uncu Asliye Ceza Mhakemesi'nde görülen davaya tutuksuz yargılanan Muhammed K., Çiğdem G. ve Erdal K. ile avukatları Emre Durukan, Arzu Hazer ile Şule Arslan Hızal katıldı. Erdal K. suçlamaları kabul etmezken, 'Ben Ege Üniversitesi'nde Psikoloji Bölümü'nde öğrenciyim. Ben de ücretsiz çay verilen stantta çay içtim. O pankart yaklaşık 1.5 yıldır orada asılıydı. Bu pankartı ben asmadım, kimin astığını da bilmiyorum' dedi.

Çiğdem G. de, 'Pankartı ben asmadım. Bu konuda bana herhangi bir delil sunulmuş değildir. Suçsuzum. Pankart önceden beri orada duran bir pankarttı. Ayrıca ben bu pankartın halkımızca çok sevilen 'Çiçek Abbas' filmine konu olmuş, bir sahne olduğunu, hakaret içermediğini düşünüyorum' dedi.

Diğer sanık Muhammed K. de, 'Pankart ile benim bir ilgim yok. Bildiğim kadarıyla pankart okulun açık olmadığı zaman asılmış. Hatta ben o dönemde okulda bile değildim. Ayrıca pankart içeriğinde hakaret olduğunu düşünmüyorum. Bu sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum, suçsuzum' diye savunma yaptı.

'Pankartı astıklarına bizzat tanık oldum'

'Pankartı astıklarına bizzat tanık oldum'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru M.T., 'Bu pankartı huzurda bulunan sanıklar birlikte oraya astılar, ben bizzat tanık oldum. Tutanağı Cumhurbaşkanı'na hakaret olduğunu düşündüğümüz için tuttuk. Biz amirlerimiz ve savcı beyin talimatı doğrultusunda hareket ederiz. Talimat almadığımız için o anda sanıklar hakkında işlem yapmamış olabiliriz. Aradan uzun zaman geçtiği için sanıkları niçin yakalamadığımı hatırlamıyorum' dedi.

Sanıkların avukatları diğer tanıkların da dinlenmesini talep etti. Hakim Mustafa Ali Çakır, bu talebi reddedip, karar için duruşmayı erteledi.

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
177
40
24
12
7
6
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
haylaz adam

ismi tayyip olduğuna göre o kısmı hakaret olamaz. çay yok kısmına gelince çay ısmarlamak zorundamı değil. oda hakaret olamaz. bu davayı açan savcıların gözün... Devamını Gör

ladyescobar

Adını ağzına alana dava açıyorlar! Geberesice

Mustafa

Şaka gibi ya kendisi millete çapulcu,hain falan saydırsın birisi kendine en ufak bişey deyince hemen dava.Bunlar hep diktatörlük belirtileri yani bu ülkedeki... Devamını Gör