Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Gün Tekrarladığınız Ama Sağlığınızı Tehdit Ettiğini Farkına Varmadığınız 10 Alışkanlık

41PAYLAŞIM

Çoğu insan sağlığınız için sigara içmenin kötü olduğu veya çok fazla abur cubur yemenin bel için iyi olmadığı gibi şeyleri biliyor olsa da, sağlığınızı sabote eden ve günlük olarak tekrarlanan pek çok  alışkanlık da vardır. Bu alışkanlıklardan bazıları, özellikle normal rutininizin bir parçasıysa fark etmek zor olabilir. Hemen herhangi bir zararlı etki fark etmezsiniz. Fakat zamanla ilişkileriniz, fiziksel sağlığınız ve psikolojik sağlığınız üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır.

Bu içerikte sizler için günlük olarak tekrarladığımız ve farkında olmadan sağlığımız için tehdit yaratan 10 alışkanlığı derledim. Keyifli okumalar.

1. Stres altında kalmak

Geçmişinizden gelen stresli bir olayı düşünmek - ister beş yıl önce ister beş dakika önce olsun - psikolojik sağlığınız için iyi değildir. Bu durum depresyona olan eğilimi arttırır.

2. Sürekli dert anlatmak veya dinlemek

Sürekli olumsuz eğilimli konuşmalara şahit olmanın psikoloji üzerindeki etkisi de yüksek olur.

3. Sık sık öz eleştiri yapmak

Her hata yaptığınızda kendinizle "aptal" gibi kelimelerle olumsuz şekilde konuşursanız, bu hata hayatınız boyunca sürecek bir alışkanlığa dönüşebilir.

4. Sosyal medyada fazla vakit harcamak

Instagram'da, Pinterest'te fazla vakit geçirmek, sosyal ilişkilerde kopmaya sebep olacağından ruh sağlığınız için kötü olabilir.

5. Geç uyumak

Araştırmalara göre, geç yatmak ve haliyle normalden daha geç bir saatte uyanmak, gün boyu daha halsiz ve yorgun hissetmenize neden oluyor.

6. Para harcamak

Araştırmalarda akıl hastalığı ve finansal sorunlar arasında bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırmacılar, zihinsel sağlık sorununa sahip olma olasılığının borcu olan insanlar arasında üç kat daha fazla olduğu sonucuna varmışlardır.

7. Televizyon izlemek

Çoğu kişi, akşam bütün zamanı kanepenin üzerinde harcamanın vücut için iyi olmadığını bilse de, bu sırada televizyon izlemenin beyin üzerinde de olumsuz etkilerinin bulunduğu belirtiliyor.

8. Öğün atlamak

Öğün atlamak düşündüğünüzden daha zararlı. Öğün atlayan insanlar bir sonraki öğünde daha fazla yemek yiyerek vücutlarına yaptıkları ani yükleme ile kendilerine sandıklarından daha fazla zarar veriyorlar.

9. Acıkmadan yemek yemek

Fazladan kalori tüketmek aşırı kilolu olmanıza neden olabilir. Aşırı kilo, aşağıdaki gibi çeşitli sağlık sorunlarının riskini artırır:

1- Diyabet

2-Yüksek tansiyon

3- Kalp hastalığı ve felç

4- Uyku apnesi

5- Bazı kanser türleri

6- Böbrek hastalığı

10. Çok fazla oturmak

Bir ofis ortamında çalışıyorsanız, oturarak çok fazla zaman geçirmeniz sağlığınız için kötü olabilir. Bu davranış, fiziksel sorunları beraberinde getirir.

Siz de yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lebowskia

bitkisel hayata girelim en iyisi başka birşey kalmadı çünkü, tabi o da zararlı değilse

pervin-ozkara

size kalsa kıpırdamadan duralım.

_oishii_

yok, o da zararlı demişler:)))

pervin-ozkara

tv izlemezsen bir sıkıntı yok :)

Görüş Bildir