Görüş Bildir
Haberler
Hasan Ferit Gedik Davasının İlk Duruşması Başlamadan Bitti

Hasan Ferit Gedik Davasının İlk Duruşması Başlamadan Bitti

adem kara
14.08.2014 - 09:26 Son Güncelleme: 14.08.2014 - 16:45

Hasan Ferit Gedik'in ölümü çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Gülsuyu olaylarına ilişkin davanın ilk duruşmasını mahkeme güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle yapmadı ve 4 Eylül 2014 günü saat 10.00'a erteledi. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur Twitter'dan 'Uyuşturucu çetesi sanıkları mahkeme salonunda ya Allah bismillah diye üzerimize saldırdı' açıklamasında bulundu.

Maltepe Gülsuyu'nda geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin görülecek dava öncesinde adliyede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek ilk duruşma öncesi güvenlik nedeniyle adliyenin B bloğunda bulunan açık otopark, araç girişine kapatıldı. Araçlar diğer bloklarda bulunan otoparklara yönlendirildi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Öte yandan adliyenin giriş kapısı, demir barikatlerle çevrildi. Çok sayıda TOMA aracı ve çevik kuvvet otobüsünün de bulunduğu adliye bahçesinde çok sayıda çevik kuvvet polisi de bekliyor. İtfaiye arabası ve ambulansın da hazır bulunduğu adliye bahçesinde geniş güvenlik önlemi alındı.

GÜLSUYU KÖPRÜSÜNDE DE ÖNLEM

Bu sırada davayı takip edecek olan insanların Gülsuyu Köprüsü'nden adliyeye yürüyeceği bilgisi üzerine Gülsuyu köprü girişinde polis ekipleri, çevik kuvvet, TOMA ve zırhlı araçlarla geniş güvenlik alındı.

311 SAYFALIK İDDİANAME HAZILANDI

311 sayfalık iddianamede 'Kasten yaralama', 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma', 'Nitelikli yağma', 'Kasten öldürmeye teşebbüs', 'Nitelikli yağma' gibi suçlardan, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak 35 sanık bulunuyor.

GÜLSUYU'NDA GERGİNLİK

Maltepe Gülsuyu'nda Hasan Ferit Gedik'in ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili duruşmanın görüleceği Anadolu Adalet Sarayı'na yürüyerek gitmek isteyen grup ile güvenlik önlemi alan polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Anne Nuray Gedik'in de aralarında bulunduğu grup ile yolu kesen polis ekipleri arasında kısa süreli tartışma çıktı. Grup pankart ve dövizlerle yolda oturma eylemi yaptı.

Polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Bir polis helikopteri de Maltepe üzerinde uçtu. Bu arada çevredeki bazı esnafın da kepenk kapattığı görüldü. Yapılan görüşmeler sonrasında yürüyerek adliyeye gitmeye izin alamayan grup, otobüs ve otomobillere binerek adliyeye gitti.

GÜLSUYU OLAYLARI DAVASI BAŞLAMADAN İPTAL EDİLDİ

Maltepe Gülsuyu'nda geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin görülecek davanın ilk duruşması güvenlik sağlanamadığı gerekçesiyle yapılamadı

DURUŞMA SALONUNDA ARBEDE TUTANAĞA YANSIDI

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 5'i başka suçtan tutuklu 22 tutuklu sanık getirildi ancak gerek duruşma salonu gerekse salon önünde yaşanan olaylar nedeniyle duruşma başlamadı.

Mahkeme heyeti, duruşma salonunda yaşanan olayları tutuklara şu ifadelerle geçirdi;

'Duruşma salonunun fiziki koşulları itibariyle tarafların yoğunluğu da dikkate alınarak tutuklu sanıklar alındıktan sonra tutuksuz sanıklar, mağdur taraf ve taraf vekilleri alınarak daha sonra fiziki koşulların elverdiği ölçüde izleyicilerin içeri alınması düşünülerek mağdurlar ve vekiller içeriye alındığı sırada sonradan milletvekilleri olduklarını beyan eden Mahmut Tanal, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün güvenlik görevlilerine muhalefet ederek duruşma salonuna girip oturdukları sırada mahkeme heyeti tarafından sanıkların hemen yanına oturamayacakları, sanıklardan ayrılmaları gerektiği söylenmesi üzerine Mahmut Tanal'ın ayağa kalkarak 'Ben milletvekiliyim. Aynı zamanda avukatım. Duruşmayı izlemek için geldik. Sanıkların avukatlarının yanında oturmaları gerekir. Buraya oturmamız istenmiyorsa bize yer gösterin' şeklinde sözler söylemesi üzerine ön sırada oturan tutuklu sanıkların ayağa kaltıkları, sanıklardan birinin konuşan milletvekiline hitaben 'Biz sizin burada olmanızı istemiyoruz. Siz terör örgütünü savunuyorsunuz' şeklinde sözler söylemesi üzerine tüm tutuklu sanıklar ayağa kalkarak mağdurlara ve arka sırada bulunan milletvekillerine doğru saldırmaya çalışmaları üzerine salonda bulunan güvenlik görevlileri ve jandarma tarafından müdahale edildi. Duruşma salonunda bulunan mağdur sırasında oturan kişilere tekme ve yumruklarla sanıklar tarafından darpta bulunuldu. Aynı zamanda müdahale etmeye çalışan güvenlik görevlilerine de mukavemet edilmesi üzerine mahkeme heyetinin güvenli bulunmadığından celse açılarak duruşmaya devam edilmesinin mümkün olmadığı anlaşıldığından heyet olarak duruşma salonun boşaltılması talimatı verilerek ve tutuklu sanıkların durumlarını dosya üzerinden değerlendirilmek üzere duruşma salonundan çıkıldı'

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme ara kararında ise duruşma yapılmak üzere duruşma salonunda tarafların içeriye alınması sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle güvenlik sağlanamadığından duruşmanın yapılamadığını belirtti. Mahkeme, davanın 17 tutuklu sanığın üzerine atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu ve kaçma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 4 Eylül 2014 günü saat 10.00'a ertelendi.

ARBEDE YAŞANDI

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10.00'da görülecek ilk duruşma öncesi adliyenin B blok -3. katında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Mahkeme heyetinin hazır olmasının ardından tutuklu sanıklar duruşma salonuna alındı. Tutuksuz sanıkların da duruşma salonunda hazır edilmesinin ardından taraf avukatları da içeri girmek istedi. Duruşma salonu kapısı önünde özel güvenlik engeliyle karşılaşan avukatlar içeri girmek isteyince arbede yaşandı. 

Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik'in de duruşma salonuna alınmaması nedeniyle sinir krizi geçirdiği duruşma öncesi mahkemenin olduğu koridorda çevik kuvvet ekipleri, özel güvenlik ve davanın takipçileri arasında arbede yaşandı. Duruşmanın olduğu -3. kata giriş ve çıkışlar iptal edildi. 

Hasan Ferit Gedik'in ölümü çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Gülsuyu olaylarına ilişkin davanın yapılamayan ilk duruşması sonrası Gedik'in ailesi, avukatları ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, adliye çıkışında basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasının yapılacağı sırada kısa süreli gerginlik yaşandı. Adliye önünde Gedik ailesine destek olmak için toplanan bir grubun içinden, polislere pet şişe atılması üzerine CHP'li Tanal, grubun yanına gitti. Tanal, gruptakilere hiçbir şey atılmaması için ricada bulundu. 

35 SANIKLI DAVA

311 sayfalık iddianamede 'Kasten yaralama', 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma', 'Nitelikli yağma', 'Kasten öldürmeye teşebbüs', 'Nitelikli yağma' gibi suçlardan, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak 35 sanık bulunuyor.

Arzu KAYA - Cengiz ÇOBAN- Arzu KAYA- İSTANBUL, DHA

Kaynak: http://www.dha.com.tr/adliyede-genis-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın