Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haluk Levent 'One Minute' Dedi: YGS'yi Kaçıran Gencin Eğitim Masraflarını Bir İş Adamı Üstlendi

 > 
2.5bPAYLAŞIM

Adana'da bir dakika geç kaldığı için  Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na  alınmayan ve bu nedenle gözyaşlarına boğulan Mehmet Kara'nın o iç burkan görüntüleri geçtiğimiz hafta sonuna damga vurmuştu. 19 yaşında gencin bir senelik eğitim masraflarını, isminin açıklanmasını istemeyen bir iş adamı üstlendi. Haberi, Kara'ya ünlü müzisyen Haluk Levent verdi...

Ailesine yük olmamak ve eğitim masraflarını karşılamak için bir kafede çalışan Mehmet Kara, sınava geç kalmıştı.

1 Dakikalık Gecikme 1 Yılı Götürdü: YGS'deki Yeni Sisteme Sosyal Medyadan Tepkiler Yağıyor - onedio.com
1 Dakikalık Gecikme 1 Yılı Götürdü: YGS'deki Yeni Sisteme Sosyal Medyadan Tepkiler Yağıyor - onedio.com

Adana'da Cebesoy Ortaokulunda YGS'ye girecek olan Mehmet Kara, kapı kapatıldıktan çok kısa bir süre sonra gelince sınava girememişti. Kaya, görüştüğü görevlilerin sınava alınmayacağını belirtmesi üzerine uzun süre gözyaşı dökmüştü.

Sınava gireceği okulun önünde gözyaşı döken Kara'ya müzisyen Haluk Levent ulaştı.

Kara'yı teselli eden Haluk Levent, bir iş adamının bu yılki eğitim masrafını karşılayacağını kendisine bildirdi.

Kara, Cebesoy İlkokulu ile ortaokulunun birbirine çok yakın olduğunu anlatarak, okulları karıştırınca zaman kaybettiğini ve sınava geç kaldığını anlatıyor.

Kara, sivil havacılık kabin hizmetleri bölümünü okumayı istediğini ancak sınava giremediği için bir sene kaybetmemek adına bu alanda mesleki eğitim kurslarına gitmeyi planladığını anlatıyor. 

Sınava giremeyince çok üzüldüğünü dile getiren Kara "Çıkan haberleri gören Haluk Levent bana ulaştı ve çok yardımcı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İsminin açıklanmasını istemeyen iş adamı, eğitim masraflarım için para gönderecek."

Bir öğrencinin gözyaşlarına kayıtsız kalmayan Haluk Levent'i ve isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever iş adamını alkışlıyoruz! 👏👏👏

Öte yandan üniversiteye giriş için 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda bu yıl ilk kez uygulanan ‘15 dakika kuralı’ tartışmaları sürüyor...

Bir dakika farkla sınava alınmayanlar oldu. Ağlayan öğrenciler görüntüleri, veliler ve güvenlik arasında çıkan tartışmalar ekranlara yansıdı. Hatta konu Meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir ise, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şöyle diyor: 

 “Çok üzgünüm, yapacak başka bir şey yok. Bu yıl adaylar sınava giriş belgesini internetten indirirken ekrana büyük harflerle ‘Salonlara 09.45’te alınıyor, geç kalan alınmayacak’ diye duyuru koyduk."

Hukukçuların görüşü, sınav belgesinde uyarı olduğu için dava açılsa bile kazanılamayacağını yönünde...

Peki siz YGS'de uygulanan bu uygulamayı doğru buluyor musunuz?

Evet. Uyarı yapılmış, geç kalmamaları gerekirdi.
Hayır. Bir yıllık emek bir dakika için boşa gitmemeli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir