Greenpeace'e Göre Plastik Atıkların Yeni Adresi Türkiye: Kısıtlama Gelmeyince Atık İthalatı Beşe Katlandı

 > 
165PAYLAŞIM

Greenpeace raporuna göre, Çin'in plastik atık alımına 2018'de getirdiği yasağın ardından, atıkların yeni adresi Türkiye ve Endonezya oldu. 

Türkiye'nin bir kısıtlama getirmemesiyle, plastik atık ithalatı beşe katlandı.

Çin'deki kısıtlamanın ardından plastik atık akışı Türkiye, Endonezya ve Hindistan'a kaydı

Çevre örgütü Greenpeace, '2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin'in yurtdışından atık ithalini yasaklamasının etkileri' başlıklı raporunu yayınladı.

BBC Türkçe'nin rapordan aktardığına göre, Çin'in plastik atık alımına getirdiği yasağın ardından atıkların ihraç edildiği ülkeler Malezya, Vietnam ve Tayland olmuştu. Ancak bu ülkelerin de plastik atık alımına karşı kısıtlamalar getirmesi üzerine Türkiye, Endonezya ve Hindistan, plastik atıkların yeni adresi oldu.

2018'de plastik atık ihracatı yüzde 50 azaldı, ancak plastik üretimi artışını sürdürdü

Rapora göre, plastik atık ihracatı 2016 yılında 12,5 milyon tondan 2018'de 5,8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. 

Ancak plastik üretiminde artış öngörüldüğünden, bu durum stoklamaya ve plastiklerin yanlış yöntemlerle bertaraf edilmesine yol açtı.

Türkiye'nin plastik atık ithalatı beşe katlandı

Türkiye'nin plastik atık ithalatının beş katına çıkmasına vurgu yapılan raporda, en fazla plastik atık ihraç eden 10 ülke ise İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya şeklinde sıralandı.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde şu ifadeler dikkat çekti:

  • Türkiye'nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018'in başında aylık 33.000 tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20.000 tona geriledi ve sabit kaldı.

  • Türkiye'nin İngiltere'den ithalatı Ekim 2018'den itibaren 10.000 tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi.

  • Hükümet, plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmedi.

'Bakanlık plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmeli'

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Türkiye'nin plastik atık ithalatı ile ilgili kaygılarını şu sözlerle ifade etti:

"Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Bu yüzden kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye'nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Türkiye başka ülkelerin çöpünde boğulmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmesini talep ediyoruz."

'Tek çözüm daha az plastik üretmek'

Greenpeace Doğu Asya Kampanya Sorumlusu Kate Lin, plastik kirliliği konusunda tek çözümün daha az plastik üretmek olduğunu söyledi:

"Bir ülke plastik atık ithalatına düzenleme getirdiği zaman, ithalat akışı bir sonraki ülkeye geçer. O da düzenleyince, bir sonrakine geçer. Ancak giderek daha yetersiz hale gelen bu sistemin yıkıcı bir etkisi var. Çünkü bu plastiklerin akıbetini göremiyoruz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Geri dönüşüm sistemleri plastik üretimine hiçbir zaman çözüm olamaz. Bugüne kadar üretilen plastiğin sadece yüzde 9'u geri dönüştürüldü. Plastik kirliliğinin tek bir çözümü var, o da daha az plastik üretmek."

Ayrıca bakınız 👇

Malezya İlk Sırada: Türkiye Nasıl İngiltere'den En Çok Plastik Çöp Alan İkinci Ülke Haline Geldi? - onedio.com
Malezya İlk Sırada: Türkiye Nasıl İngiltere'den En Çok Plastik Çöp Alan İkinci Ülke Haline Geldi? - onedio.com
Atıklar Gıda Sektöründe Kullanılıyor mu? Türkiye'nin Çöp İthalatında Rekor Kırmasına Karşı Uzmanlardan Uyarı - onedio.com
Atıklar Gıda Sektöründe Kullanılıyor mu? Türkiye'nin Çöp İthalatında Rekor Kırmasına Karşı Uzmanlardan Uyarı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir