Görüş Bildir
Haberler
Google'ın Yeni Projesi: Wing

Google'ın Yeni Projesi: Wing

Batuhan
29.08.2014 - 10:11 Son Güncelleme: 29.08.2014 - 16:26

Google'ın Yeni Projesi: Wing

Google, yeni projesi Wing'i duyurdu. Firma insansız hava araçlarıyla ulaşımın zor olduğu bölgere malzeme taşımayı hedefliyor. Wing araçları hem helikopter hem uçak gibi hareket edebiliyor.

Google X ekibinin iki yıldır üzerinde çalıştığı Wing projesi resmi olarak duyuruldu. Otonom yani insansız hava araçlarıyla (Drone) bir noktadan diğerine malzeme taşımayı amaçlayan Wing projesinin testleri Avustralya'da yapılmaya başlandı.

Yeni projede amaç kendi kendine hareket edebilen insansız hava araçlarıyla kırsal bölgelerde malzeme taşımak. Projenin, ürün teslimatı ve benzeri alanlarda da kullanılabileceği düşünülüyor.

BBC'nin haberine göre insansız hava araçları dikine kalkış yapabiliyor ve rakiplerinin aksine uçak benzeri yapılarıyla dikkat çekiyor. İstendiği zaman uçak, istendiği zaman helikopter gibi hareket edebilen Google'ın insansız hava araçları verilen komutlara göre kumanda edilmeden de görevlerini yerine getirebiliyor.

Konuyla ilgili bir video da yayınlayan Google'ın Wing projesindeki araçları havada asılı kalırken taşıdıkları malzemeyi özel bir mekanizma yardımı ile yere bırakıyor.

Google'ın insansız hava araçlarının şimdilik doğal felaketlerde ilaç ve benzeri maddelerin taşınması için kullanılması planlanıyor. Ağırlıkları 8.5 kg olan insansız araçlar yaklaşık 10 kilogram ağırlığında malzeme taşıyabiliyor.

Yeni rekabet: İnsansız hava araçları

Kısa bir süre önce online alışveriş devi Amazon, siparişleri insansız hava araçlarıyla vermeye başlayacağını duyurmuştu. Google'ın da bu alana yatırım yapması rekabetin artacağı anlamına geliyor. Ancak gerek ABD'de gerekse dünyada insansız hava araçlarının uçuş şartları ile ilgili düzenleme sayısı çok az. Bazı uzmanlar gerekli düzenlemelerin yapılmamasının bu cihazların uçuşlarının sorun oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: BBC, Google ve Al Jazeera

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/googlei...
İçeriğin Devamı Aşağıda

Google'ın yeni projesi: Wing

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eyyüp Aydın

biz de ancak volkan ile melo nun hareketlerini tartışalım

Pasif Kullanıcı

fikir iyi ama şuan kullanışsız .