Görüş Bildir
Haberler
Göbeklitepe'deki Dikilitaş Birleşmiş Milletler'de Sergilenecek

Göbeklitepe'deki Dikilitaş Birleşmiş Milletler'de Sergilenecek

Göbeklitepe'deki bir dikilitaşın kopyası, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde sergilenecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dünya Kültür Mirası Göbeklitepe'nin 'D yapısı' olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki 'P18' numaralı dikilitaşın (stel) sert kireç taşından yapılacak kopyası, BM'ye resmi sanat hediyesi olarak sunulacak.

BM'de sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak

BM'de sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak

Göbeklitepe'nin 'P18' steli, New York'taki BM Genel Merkezi’nde sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak. 

Hititler ile Mısır arasında M.Ö. 1280’li yıllarda gerçekleşen Kadeş Savaşı sonrası imzalanan ve tarihte diplomatik metinlerin en eski örneklerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Kadeş Barış Antlaşması metninin bakırdan yapılan büyütülmüş kopyası, 1970 yılında BM Genel Sekreteri U Thant’a sunulmuştu. 

Türkiye'den ikinci eser olarak Göbeklitepe’ye ait eserin kopyasının BM’de sergiye sunulması için de Dışişleri Bakanlığı yetkililerince 2019 yılında ön temaslarda bulunulmuştu. 

BM Genel Merkezi’nde kalıcı olarak sergilenecek eser, Göbeklitepe’nin evrensel kültür mirası olma özelliğini göstererek, önemli tanıtım fırsatı sunacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
8
5
2
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sergo

Hahaha malsınız yaa arkadaşlar malsınız! Haberin tamamını okumadan 👎 basmışsınız. Eser gönderülmiyo kopyası yapılıp gönderilecek! MALLAAARRR