Görüş Bildir
Haberler
Bugün Son Gün! WhatsApp'ın Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenleri Neler Bekliyor?

Bugün Son Gün! WhatsApp'ın Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenleri Neler Bekliyor?

WhatsApp’ın tartışmalarına neden olan yeni gizlilik sözleşmesi bugünden itibaren devreye giriyor. Önce 8 Şubat olarak duyurulan ancak gelen tepkiler üzerine 15 Mayıs'a ertelenen yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor? İşte 7 maddede WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyenlerin karşılaşacakları...

İçeriğin Devamı Aşağıda

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi bugünden itibaren kademeli olarak devreye giriyor. Facebook bünyesindeki anlık iletişim platformu WhatsApp’ın zorunlu dayattığı yeni gizlilik sözleşmesi güncellemesini kabul etmeyenler, aşamalı olarak uygulamanın bazı özelliklerini kullanamaz hale gelecek ve sürecin sonunda da WhatsApp uygulamasını hiç kullanamayacaklar.

Daha önce son tarih olarak duyurulan 8 Şubat 2021 tarihi öncesinde gelen tepkilerin ardından, WhatsApp bu tarihi 15 Mayıs 2021’e ertelemişti. 

Aynı zamanda bu süreçte Türkiye’de Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında re’sen soruşturma başlatmıştı.

Detaylar için 👇

Peki bugünden sonra ne olacak?

Peki bugünden sonra ne olacak?

HaberTürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre aylık aktif 2 milyar kullanıcısı olan WhatsApp’tan konuyla ilgili yapılan son duyurulara göre süreç şöyle işleyecek:

1- Öncelikle bu güncelleme nedeniyle 15 Mayıs'ta hiç kimsenin hesabı silinmeyecek veya WhatsApp'ın işlevselliğini hemen kaybetmeyecek.

2- Bu kullanıcılar, sözleşmeyi kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim alacaklar ve birkaç haftalık sürenin ardından bu bildirim kalıcı hale gelecek.

3- Hatırlatma bildirimi kalıcı hale geldiği zaman, kullanıcılar güncellemeyi kabul edene kadar WhatsApp’ta sınırlı bir işlevsellikle karşılaşacak. Bu, süreç kademeli olarak uygulanacağı için tüm kullanıcılar için aynı anda olmayacak.

4- Hatırlatma bildirimi artık kalıcı hale gelen kullanıcılar, WhatsApp’taki sohbet listelerine erişemeyecek. Ancak yine de kendilerine gelen sesli veya görüntülü aramaları cevaplayabilecek.

5- Eğer kullanıcının etkinleştirilmiş bildirimleri varsa, bir mesajı okumak veya yanıtlamak ya da cevapsız bir sesli veya görüntülü aramayı geri aramak için bunlara dokunabilecek.

6- WhatsApp’ın “sınırlı işlevsellik” olarak adlandırdığı bu birkaç haftalık sürecin ardından, artık sesli/görüntülü aramaları veya bildirimleri de alamayacak ve WhatsApp, kullanıcının telefonuna mesaj ve arama göndermeyi durduracak.

7- Kullanıcılar sohbet geçmişlerini Android veya iPhone'a aktarabilecek ve hesabının bir raporunu indirebilecek. Sonuç olarak güncellemeyi kabul etmezseniz, WhatsApp hesabınız silinmeyecek ancak uygulama artık kullanılamaz hale geleceği için, silinmemiş olmasının da bir anlamı kalmayacak. Bununla birlikte 120 gün boyunca hiçbir etkinlik göstermeyen WhatsApp hesaplarının genellikle silindiğini de belirtelim.

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
70
55
12
5
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Cem dayan

Mark kendini zükebilirsin by by.

Mehmet Ali Usul

adamlar instagramdan facebooktan aynı verileri alacaklar zaten. WhatsApp kullananın onu bırakıp diğerlerini kullanmasının bi farklı tarafı yok. bırakan hepsi... Devamını Gör

Mehmet Ali Usul

bi tavsiye çakma bi Facebook ve Instagram adresi açın WhatsApp ı onlara bağlayın. orjinalleri kullanmaya devam

Tuna Karahan

Whatsapp’dan telegram’a göç başlamıştır.