Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilderberg Toplantısı Hakkında Bildiğimiz 4 Şey

 > 
45PAYLAŞIM

Bilderberg grubu uzun süreler spekülasyonlara konu oldu. Peki üst düzey politikacılar ve iş adamları arasında geçen bu gizli uluslararası toplantı hakkında neler biliyoruz?

İşte Bilderberg toplantısı hakkında bildiğimiz 4 şey:

1) Toplantı mekanı

Toplantının nerede gerçekleşeceğini artık biliyoruz. Geçen yıl, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleşen toplantının bu yılki ayağı, Avusturya'nın Tirol bölgesindeki Interalpen-Hotel olacak.

Daha önce 3 defa Türkiye'de de yapılan Bilderberg toplantıları, 1959’da İstanbul Yeşilköy’de, 1975’te İzmir Çeşme’de ve 2007 yılında yine İstanbul'da Ritz Carlton Otel'de yapıldı.

2) Katılanlar

Grup, katılanlar listesini yayınladı. Eski AB Komisyonu başkanı José Barroso'nun da katılacağı toplantıda Google, BP, Shell ve Deutsche Bank gibi büyük şirketlerin yöneticilerinin de bulunması bekleniyor.

José Barroso

Türkiye'den de 6 kişi toplantıya katılacak. Bu isimler: CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP'den milletvekili seçilen İlhan Kesici, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Google ve Twitter'in Türkiye'deki avukatı Gönenç Gürkaynak, gazeteciler Nuray Mert ve Soli Özel.

Mustafa Koç

3) Gündem:

Toplantı öncesinde grup tartışma konularını yayınlıyor. Bu yıl, katılanların gündeminde "yapay zeka, Siber güvenliği, kimyasal silahların tehdidi, güncel ekonomik durum, avrupa stratejisi, küreselleşme, Yunanistan,İran, Ortadoğu, NATO, Rusya, Terör, Birleşik Krallık, ABD ve ABD seçimleri" olacak.

Bu başlıklardan birçoğu aslında çok genel. Mesela "Birleşmiş Krallık" konusu Brexit'i ele alabileceği gibi, son yapılan seçimlerden de bahsedilebilir ya da her ikisi hakkında konuşulabilir. 

4) Güvenlik önlemleri üst düzeyde: 

Toplantının yapılacağı bölgede üst düzeyde güvenlik önlemleri alınmış durumda ve özel güvenliğe başvurulmasına gerek bile yok. Ev sahibi ülkelerin hükümetleri işbirliği yapıyor ve polis koruması sunuyor.

Bu yılki toplantı bugün başlayacak ama güvenlik önlemleri günler öncesinden alınmaya başladı ve otelin çevresine girip çıkan arabalar sıkı polis denetimi altında.

Daha önceki toplantılarda, görüntü almak isteyen gazetecileri de içeren tutuklamalar gerçekleşmişti.

Asla bilemeyeceğimiz 1 şey

Toplantıda ne konuşulduğu sır gibi saklanıyor ve bunun nedeni ise toplantının ana kuralı: Hiç kimse toplantıda konuşulanlar hakkında detaylı bilgiler veremez. Toplantı sonrasında varılan kanılar hakkında herhangi bir rapor sunulmuyor. Önceki toplantıları görüntülemeye çalışan gazeteciler gözaltına alınmıştı.

Genel olarak çoğu uluslararası zirvede neler konuşulduğu detaylı olarak açıklanmasa da alınan kararlar hakkında resmi duyurular veriliyor. Ama bu Bilderberg Grup'u için geçerli değil.

Business HT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir