Vakıfbank, Kırmızılı Kadını Sevmedi...

 > -

Vakıfbank 'Kırmızılı Kadın' Nedeniyle TFMD'nin Sponsorluğundan Çekildi

Vakıfbank, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin "Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması"ndan sponsorluğunu çekti. Vakıfbank'ın 4 yıldır sponsor olduğu yarışmada bu yıl ödül alan fotoğrafın Gezi Parkı eylemlerinin simgesi olan "Kırmızılı Kadın" olması nedeniyle sponsorluktan çekildiği iddia edildi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), 29 yıldır sürdürdüğü Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda bu yıl sponsorsuz kaldı.

TFMD'ye son 4 yıldır ana sponsor olan Vakıfbank, sponsorluğunu gerekçe göstermeden sona erdirdiğini açıkladı.

Vakıfbank'ın sponsorluktan çekilme nedeninin Gezi Parkı eylemlerinin simgesi olan "Kırmızılı Kadın" adlı fotoğrafın yılın basın fotoğrafı olarak seçilmesi olduğu iddia edildi.

TFMD yönetimi, Vakıfbank'ın desteğini çektiğini ana sponsorluk sözleşmesi Vakıfbank tarafından 24 Şubat'ta ödüllerin açıklanmasının ardından tek taraflı olarak gerekçe gösterilmeden fesh ederken, 26 Şubat'ta da yazılı olarak açıkladı.

Bu süreçte uzlaşma arayan dernek yönetiminin çağrılarına yanıt vermeyen Vakıfbank yönetimi 4 yıllık ana sponsorluk anlaşmasını bitirdi.

29 yıldır düzenleniyor

Nisan ayında yapılacak ödül töreninde Vakıfbank'ın desteğini çekmesiyle yaşanan maddi sıkıntı nedeniyle tören ileri bir tarihe ertelendi.

Yarışmaya adını veren Vakıfbank'ın son anda desteğini çektiğini açıklaması yeni destekçi bulunmasını da güçleştireceği için ödüllerin dağıtılması da sıkıntıya girdi.

Ödülü kimler verdi?

Yarışmanın her yıl jüri üyeleri arasında Türkiye'deki neredeyse bütün büyük gazetelerin ve ajansların eski ve yeni fotoğraf editörleri, dünyaca ünlü konukları, basın meslek örgütlerinden temsilcileri yeralıyor.

Bu yılda jüri koltuğuna oturan 17 kişi aynı şekilde Anadolu Ajansı, Sabah, Türkiye, Zaman, Hürriyet, Vatan, Milliyet, Akşam, Habertürk, Depophotos, Associated Press, VII Ajans, İzTV gibi kurumlarda çalışmış veya çalışan yönetici kişilerden belirlendi.

Hangi kareler ödül aldı?

17 kişilik jürinin değerlendirmesinde Gezi'ye ait 3 fotoğraf ile 2 fotoğraf serisini ödüle değer bulmuştu.

Ayrıca Türkiye'nin modern ve Avrupalı yanını gösteren 4 fotoğraf ve 1 fotoğraf serisi de aynı yarışmanın ödül alan kareleri arasına girmişti.

Bunun dışında Suriye'den Türkiye'ye sığınan mülteciler, Suriye'de El Kaide'ye yakın grupların infaz fotoğrafları ödüllendirildi.

Siyaset dalında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın kareleri de ödül aldı.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'den açıklama

Vakıfbank'ın sponsorluğunu sona erdirmesinin ardından Türkiye Foto Muhabirleri Derneği bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması şöyle:

"Türkiye Foto Muhabirleri olarak düzenlediğimiz 'Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nın sonuçları 24 Şubat 2014 tarihinde açıklandıktan sonra Vakıfbank, 'Anasponsorluk Sözleşmesi'ni 25 Şubat 2014'te sözlü 26 Şubat 2014 tarihinde ise yazılı bildirimle tek taraflı olarak ve gerekçe göstermeden fesh ettiğini bildirmiştir.

Bu çerçevede TFMD faaliyetleri ve yarışma ile ilgili haber ve fotoğraflarda bundan böyle 'Vakıfbank' ifadesinin geçmemesi, bankaya ait isim, logo, simge ve sair herhangi bir işaretin kullanmaması bankanın hukuki talebidir. Bu konuda derneğimizin hukuki haklarını da korumak adına gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ediyoruz.

Yarışmamız, yeni bir destek ismi açıklanana kadar 'TFMD Yılın Basın Fotoğrafları' olarak anılacaktır. Vakıfbank'a; Medya dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan 'Yılın Basın Fotoğrafları'na 2009 yılından bu yana ismini veren Vakıfbank'a desteği için teşekkür ediyoruz. Ancak sonuçların açıklanmasının ardından çekilen sponsorluk derneğimizi hem kurumsal ve hem de maddi açıdan büyük zarara uğratmıştır.

Türk medyasının en önemli organizasyonları arasında gösterilen ve 29 yıldır aralıksız olarak sürdürülen basın fotoğraflarının değerlendirildiği tek yarışma Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nın saygınlığı bağımsız bir jüri tarafından hiçbir siyasi görüş ve taraf gözetilmeden objektif bir şekilde belirlenmesinden kaynaklanmaktadır.

Yarışmanın 17 kişilik jürisi de Türk basın fotoğrafına yön veren isimler arasından belirlenmekte, son iki yıldır bu jüriye dünya basın fotoğrafçılığından önemli isimler de davet edilmektedir.

Bu yıl da 4 bin 3 yüz karenin üzerinde fotoğraf başvurusu arasında jüri üyelerimiz, seçimini özgürce yapmıştır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin ödüllendirdiği fotoğraflar, tarihin görsel belgeleridir. Yarışmamıza katılan tüm kareler, haber fotoğrafıdır, foto muhabirlerinin gerektiğinde hayatları pahasına görüntülediği saf gerçeklerdir.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Kamu Yararı'na çalışan bir sivil toplum örgütüdür, isminin başında gururla 'Türkiye' ismini taşımaktadır ve 30 yıldır hiçbir siyasi görüşün temsilcisi veya tarafı olmamıştır, gelecekte de olmayacaktır.

Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması sergileri, basılı eserleri, ödül töreni ile büyük bir organizasyondur ve bu organizasyonun kusursuz bir şekilde hayata geçmesi ancak destekçilerimiz sayesinde gerçekleşmektedir.

Dolayısıyla geçtiğimiz günlerde sonuçlarını açıkladığımız ve Nisan ayı içerisinde düzenleneceğini belirttiğimiz yarışmanın ödül törenini fesih edilen sözleşmeden kaynaklı maddi sorunlar nedeni ile ileri bir tarihte yapılacaktır.

Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni'nde yaşanacak gecikme konusunda anlayışınızı bekliyoruz. Meslektaşlarımız, ödüllerini gecikmeli de olsa derneğin 30. yılına yakışır bir şekilde yapılacak törenle alacaktır. Ödül alan ve yarışmaya katılan tüm meslektaşlarımızı tekrar kutluyoruz."

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıKemal KılıçdaroğluSuriye
Görüş Bildir