Görüş Bildir
Haberler
Gerekçe Onur Yürüyüşü'ne Katılmak: ODTÜ'de Gözaltına Alınan Öğrencilerin Burs ve Kredileri Kesildi

etiket Gerekçe Onur Yürüyüşü'ne Katılmak: ODTÜ'de Gözaltına Alınan Öğrencilerin Burs ve Kredileri Kesildi

Ulaş
02.07.2019 - 20:28

Kredi Yurtlar Kurumu, ODTÜ'de yapılan Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. KYK'nın kararı Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden gönderilen yazı üzerine aldığı belirtildi...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kaos GL'den Yıldız Tar'ın haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti.

KYK, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine gözaltına alınanların burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere yolladığı mektupla bildirdi.

KYK, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine gözaltına alınanların burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere yolladığı mektupla bildirdi.

KYK, burs ve kredilerini kestiği öğrencilerden “kurumlarına olan borçlarını” ödemelerini de talep etti.

KYK bu kararına gerekçe olarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’ndeki “Burs/Kredi Verilmeyecek Haller” maddesini gösterdi.

KYK bu kararına gerekçe olarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’ndeki “Burs/Kredi Verilmeyecek Haller” maddesini gösterdi.

Maddede yer alan ifadeler şu şekilde: 

“Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun  anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici  (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış  yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere verilmez”

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

13 Mayıs’ta, öğrenciler artık üniversite üzerinde bir hükmü kalmadığını ifade etmek amacıyla rektör için sembolik bir veda töreni düzenledi. 14 Mayıs’ta ise, kampüste gerçekleşen polis şiddetini protesto etmek amacıyla üniversitede geniş katılımlı bir boykot başladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
736
304
295
79
60
28
19
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre Ç

Burası Türkiye. Geçmiş olsun, bunun sizin yaptığınız yürüyüş ile alakası yok bunu bilin. Devletin çeşmesi kurudu, ekonomi yerlerde. Bir yerlerden kesmek lazı... Devamını Gör

Arda Vargı

ne alaka amk geri ödüyoz bursları :D

giz.giz

benim anlamadığım türkiyenin en ünlü transını diva diye popilerleştirip üstüne ülkenin siyasi davetlerinde davet edip sadece lgbt yi savunan insanlara tep... Devamını Gör

Gözde Çetin

onur yürüyüşüne devlet izin veriyor yürüyenleri yakalayıp burslarını kesiyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Deniz Soydan

haznedarlara ve ona yakin kisilere devlet dokunmaz ama bunlar sapkin yaratiklarin leyhine hareket ediyorlar bence cok mantikli davranmis devletimiz