Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

 > 
67PAYLAŞIM

Fransa'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez aday Emmanuel Macron cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerin ilk turunun gerçekleştiği 23 Nisan'da en çok oyu alan diğer aday aşırı sağ Ulusal Cephe'den Marine Le Pen'e karşı yarışan Macron, bugünkü ikinci turda rahat bir zafere ulaştı. İlk tahminlere göre, Macron oyların yüzde 61.7'sini aldı.

Resmi olmayan sonuçların açıklanmasından kısa bir süre ekranların karşısına geçen 39 yaşındaki yeni Cumhurbaşkanı Macron, ülkede son birkaç aydır devam eden kutuplaştırıcı seçim kampanyalarının gölgesinde, yeni cumhurbaşkanı herkesin taleplerini dikkate alacağını ve herkese saygı duyacağını kaydetti.

Macron ve Le Pen İkinci Turda: Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı Seçiminden Öne Çıkan 11 Başlık - onedio.com
Macron ve Le Pen İkinci Turda: Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı Seçiminden Öne Çıkan 11 Başlık - onedio.com

Sandıkların büyük kent merkezlerinde TSİ 21:00'da kapanmasının ardından açıklanan sonuçlara göre kendisini merkezde ve ekonomi politikalarını liberal olarak konumlandıran Macron, önümüzdeki beş sene boyunca Fransa'yı yönetecek.

Macron oyların %61,7'sini aldı

İçişleri Bakanlığı, sayılan oy pusulaların yarısının gösterdiği kısmi sonuçlara göre, Macron'un yüzde 61.7, Le Pen'in ise 38.3 oranında oy aldığını açıkladı.

Seçimlere katılım oranı yüzde 75 civarında kaldı.

İlk turda ise bu oran yüzde 79 civarındaydı. Her iki adayın ilk tur seçimlerinde aldıkları toplam oyun yüzde 45'i geçmemesi ve sol eğilimli seçmenin bu turda sandığa gitmemesi bu turdaki katılım oranındaki düşüşe işaret ediyor.

Le Pen, Macron'u tebrik etti

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından açıklama yapan Le Pen, yenilgiyi kabul etti. Ulusal Cephe teşkilatından yapılan açıklamada ise aşırı sağcı adayın başarısını "emsalsiz" olarak değerlendirdi. "Ulusal Cephe bugün elde edilen tarihi fırsatı değerlendirmek ve Fransız halkının beklentilerine yanıt vermek için kendisini yenilemelidir" diye konuşan Le Pen, "hareketimizin bu derinlemesine dönüşümünü başlatıp yeni bir siyasi güce dönüştüreceğim" dedi.

Ayrıca rakibi Macron'u arayarak tebrik ettiğini söyleyen Le Pen, seçimin ikinci turundan tarihi bir sonucun çıktığını ifade etti.

Macron 39 yaşında ülkenin en genç cumhurbaşkanı unvanını aldı.

François Hollande yönetiminde ekonomi bakanı olarak görev yapan Macron'un ismi bundan yaklaşık üç sene öncesine kadar duyulmamıştı. Seçilmesiyle birlikte 39 yaşında ülkenin en genç cumhurbaşkanı unvanını da aldı.

Fransa'nın şu andaki yönetim sisteminin tesis edildiği 1958'den bu yana geleneksel partilerden hiçbir adayın ikinci tura kalamadığı bu oylama aynı zamanda bir ilk.

AB yetkilileri: 'Avrupa kazandı'

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanın seçilmesiyle birlikte uluslararası tepkiler gelmeye başladı. Avrupa Birliği yetkilileri Macron'a tebrik mesajları yağdırdı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker Twitter'dan yayınladığı mesajında Macron'u tebrik etti ve "Fransa'nın Avrupa yolunu seçmesinden dolayı mutluyum" dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da "özgürlük, eşitlik ve kardeşliği yalan haberlerin tiranlığına karşı tercih etmelerinden dolayı Fransız halkını tebrik ediyorum" dedi.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Twitter'dan gönderdiği tebrik mesajında, "Fransa geleceğe yatırım yapmayı tercih etti. Emmanuel Macron ile çalışmaya ve Birlik'i yeniden şekillendirmeye hazırım. Yaşasın Fransa, yaşasın Avrupa!" dedi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Macron'u büyük zaferinden ötürü tebrik ediyorum. Onunla beraber çalışmaya can atıyorum" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, 39 yaşındaki Fransa'nın yeni cumhurbaşkanını "içten" bir şekilde tebrik etti.

Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert de Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, Macron'u tebrik etti ve Macron'un zaferinin "birlik içindeki güçlü bir Avrupa için de bir zafer" olduğunu söyledi.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Macron'u tebrik etmekte gecikmedi. Twitter'dan geçtiği mesajında "Yaşasın Cumhurbaşkanı Macron!" dedi. 

Macron: 'Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Fransa!'

Resmi olmayan sonuçların açıklanmasından kısa bir süre ekranların karşısına geçen 39 yaşındaki yeni Cumhurbaşkanı, konuşmasına "Bu akşam hepinize hitap ediyorum, Fransız halkına sesleniyorum" diyerek başladı.
Macron, ülkede son birkaç aydır devam eden kutuplaştırıcı seçim kampanyalarının havasını dağıtacağını ve yeni cumhurbaşkanı olarak herkesin taleplerini dikkate alacağını, herkese saygı duyacağını kaydetti.
Fransa'nın büyük bir bölünmüşlüğe sürüklendiğini söyleyen Macron, "ülkenin altını oyan" bu duruma karşı "savaşacağını" belirtti.

Ülkedeki öfke, endişe ve şüphelerin farkında olduğunu söyledi ve göreve gelerek "Büyük bir tarihi devraldık … çoğulculuğu dikkate alacağız, demokrasiyi tekrar canlandıracağız" diye konuştu.
Görevi devralarak tüm "Fransız halkına emeklerinin karşılığını vereceğiz" şeklinde devam etti.

Macron: 'Avrupa'yı yeniden etkin hale getireceğiz.'

Seçim kampanyasında Avrupa Birliği yanlısı bir tutum sergileyen ve üye devletler arasındaki işbirliğini arttırmak istediğini defalarca dile getiren Cumhurbaşkanı, konuşmasında bu görüşünü yineledi.

Fransa ve Avrupa'yı müdafaa edeceğini söyleyen Macron, "Avrupa'yı yeniden etkin hale getireceğiz" dedi.

Macron ayrıca artan güvenlik sorunlarına da dikkat çekti. Mesajında "teröre karşı mücadelenin en önünde yer alacağız" şeklinde konuştu.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı konuşmasını "yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Fransa!" diyerek sonlandırdı.

Seçim Tartışmaları Arasında Fransa'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve Eşinin İlginç Aşk Hikâyesi - onedio.com
Seçim Tartışmaları Arasında Fransa'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve Eşinin İlginç Aşk Hikâyesi - onedio.com

Twitter'da Macron rüzgarı...

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir