Fenomen Olmaları İçin Epey Beklemek Zorunda Kalmış 20 Usta Oyuncu

-

Şimdiden söyleyelim, evet birçoğunu daha önceden de tanıyor olabilirsiniz. Zaten neredeyse hepsinin sinema, tiyatro geçmişi var. Fakat büyük ün kazanmaları, yapımcıların peşlerinden koşmaları epey zaman almış. Kimini ilk kez 40 yaşında, kimini 60 yaşında ekranda görüp tanımışız, kimini hep ufak rollerde görmüşüz. İyi ki de tanımışız!

1. Ercan Kesal 60 yaşına yaklaşırken İçerde ve Çukur ile tam olarak tanınmaya başlandı. Şu an Çukur evimiz, İdris Baba'mız. O derece.

Ercan Kesal esasen bir hekim. Hem de başarılı bir hekim. 2002'de Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinde ufak roller alarak yeteneğini değerlendirmiş, birçok yapımda da yer almış. Ama asıl ününü kazanması ve fenomen haline gelmesi İçerde ve Çukur dizileri ile oldu.

2. Zafer Ergin 76 yaşında. Herkes tarafından tanındığı ilk işi Kurtlar Vadisi oldu. 15 yıl öncesine kadar bu kadar popüler değildi. Şimdi Arka Sokaklar'ın Rıza Babası.

Kendisi tabii yılların tiyatro ve sinema sanatçısı. Aynı zamanda çok iyi bir dublaj sanatçısı. Devlet tiyatrolarının en iyi oyuncularından biri diyebiliriz. Kendisini daha erken tanıyanlar çok şanslı.

3. İpek Bilgin'i Ezel'e kadar tanımayanlar bile oldu. Yazık olmuş yıllarımıza... Şimdi İstanbullu Gelin'i tek başına bile götürebilecek Esma Sultan o!

62 yaşındaki tiyatrocu o kadar muhteşem ki, adeta bu meslek için doğmuş. Oyun yönetmeni ve çevirmeni de aynı zamanda, acayip donanımlı. Bıçak Sırtı ile aslında ekrana bir giriş yapmıştı ama Ezel'de canlandrdığı kör karakterle kitlelerce tanındı. Bu arada bugün yıldız dediğimiz Kıvanç Tatlıtuğ gibi birçok oyuncunun da oyuncu koçu.

4. Selçuk Yöntem, Kurtlar Vadisi'ndeki 'Aslan' karakteri ile tanındığında bile 50 yaşındaydı. Adnan Bey'i, gerisini saymıyoruz, sonrası hep daha da yıldızlaşmak...

65 yaşındaki oyuncunun bildiğiniz en genç hali ne zamandır desek muhtemelen 50 yaşındayken canlandırdığı Aslan karakteri dersiniz. Aslında Süper Baba'da Elif'in abisi olarak hatırlayanlar da olabilir ama artık fenomenleşmekten neyi kastettiğimizi anlamışsınızdır. Kurtlar Vadisi'ne kadar birçok tiyatro oyunu, dizi, sinema işleri olsa da çok geç tanıdık onu da.

5. Zafer Algöz'ün gerçek anlamda ünlendiği iş Yahşi Batı. Yani 9 yıl önce. Ama bilen bilir, Zaga'nın gelmiş geçmiş en komik adamıydı. Sonra da zaten Cem Yılmaz'ın neredeyse tüm büyük işlerinde yer aldı.

57 yaşındaki oyuncuyu 2000'li yıllarda tanıyanlar çok kızabilir. Ama kabul edelim, Cem Yılmaz filmleriyle gerçek anlamda ünlendi.

6. Nazan Kesal birçok işte yer alsa da yüzüne aşinalığımız Kayıp Şehir'den beri devam ediyor. Ama artık tek başına ekrana kafa tutabilecek Fazilet Hanım bizim için!

49 yaşıdaki güzeller güzeli tiyatrocu Nazan Kesal, Ercan Kesal ile evli. Hem oyuncu, hem de yönetmen. O da eşi gibi Nuri Bilge Ceylan filmlerinde yer aldı.  Süper Baba'da bile yer almışlığı var. Ama Kayıp Şehir, Bugünün Saraylısı gibi dizilerle bilinirliği arttıktan sonra başrole en nihayetinde kavuştu. Fazilet Hanım ve Kızları'nın Fazilet Hanım'ı kendisi.

7. Reha Özcan tiyatroda sayısız ödül almış ve bazı işlerde boy göstermiş olsa da, Shameless uyarlaması Bizim Hikaye'de ekrana ilk başrol adımını atmış oldu. Fikri karakteri ile döktürüyor.

53 yaşındaki oyuncuyu iyi izleyiciler farklı farklı tiyatro oyunlarından, filmlerden, dizilerden tanır. Serhat Özcan'ın abisi olduğu da pek bilinmez.

8. Zerrin Tekindor'u Aşkı- Memnu'nun Matmazel'i olarak görene kadar tanımadığınıza yemin bile edebiliriz. Giden yıllarımız olmuş gerçekten...

Şimdi daha çok tiyatro ile ilgileniyor. Haluk Bilginer ile beraber ne döktürdüler ne döktürdüler! Eski eşi Çetin Tekindor ile beraber tiyatroya zamanında öyle vakit harcamışlar ki, gözleri ne sinemada ne ekranda olmuş. Şimdi yapımcıların onu ikna etmek için kırk takla attığına eminiz. Zira muh te şem!

9. "Haluk Bilginer mi?" dediğinizi duyar gibiyiz. 64 yaşında olduğunu ve 1998'deki Eyvah Babam'a kadar Türkiye'de tanınmadığını biliyor muydunuz? Sebebi 44 yaşına kadar yurtdışına ve tiyatroya ağırlık vermesi.

Ankara Devlet Konservatuarı sonrasında Londra'da ileri oyunculuk eğitimi almış. Orayı kasıp kavurmuş, hatta vatandaşlığını bile almış. CV'sini incelerken kör oluyorsunuz. Hangi işini söylesek, bir diğeri yarım kalır.

10. Çetin Tekindor 73 yaşında. 1999'da yayınlanan Yılan Hikayesi'ndeki 'Kral' karakterine kadar bilinmiyordu. Şu an tartışmasız Türkiye'nin en usta ve en bilinen oyuncularından. 54 yaş ünlenmek için geç ama güç değilmiş demek ki.

Ankara Devlet Konservatuarı çıkışlı o da. Zerrin Tekindor'dan bir oğlu var.  Üniversitelerde hoca olarak da birçok kişiyi yetiştirmiş.  Kimileri 1983'teki Küçük Ağa filmi ile tanındığını söylüyor. Bakalım siz hatırlıyor musunuz?

11. Rutkay Aziz birçok kişi tarafından çok çok eski filmleri ile de bilinir. Ama onu ilk ne zaman gördüğünüzü sorsak birçoğunuz Avrupa Yakası diyecektir.

71 yaşındaki oyuncunun kızını da çok iyi tanıyorsunuz: Doğa Rutkay. Buradan da gerçek adının Aziz Rutkay olduğunu anlayabilirsiniz. Kara Melek ve Bizimkiler gibi çok popüler dizilerde de yer alsa, Avrupa Yakası en bilinen televizyon işi. Ama şöyle bir handikap var, o zaman da "Kooooskoca Rutkay Aziz" derdik. Biliyormuşuz da demek ki...

12. Devrim Yakut son zamanlarda Türk sinema ve dizi sektörünün hatasını telafi edermişçesine birçok projesinde yer verdiği bir oyuncu. Düğün Dernek'ten sonra tam bir patlama yaşadı.

50 yaşındaki güzel oyuncunun tek kişilik performansları, muhteşem bir tiyatro geçmişi var. Onunkinin de aslında projede yer alamamak değil, belki de ekranı ve sinemayı tercih etmemek olduğunu düşünüyoruz. Zaten dizilere bile pek tahammül edemiyor herhalde, pek yer almıyor. Keşanlı Ali Destanı'ndaki karakterini bilen bilir. Düğün Dernek'te gerçekten parladığında filmin gizli yıldızı olduğunu gördük. Aynı şeyi Aile Arasında için söylemek de mümkün.

13. Bülent Emin Yarar, Arka Sıradakiler'de öğretmen karakterini canlandırana kadar neredeyse sadece tiyatroyu tercih ediyordu. Biz de kendisini bu kadar iyi tanımıyorduk. 46 yaşına kadar hem de...

57 yaşındaki oyuncu, Süper Baba dizisindeki avukat karakteri ile tanınmış sayılabilir aslında. Ama sonradan ekrandan deyim yerindeyse kaybolmuş. Bennu Yıldırım ile taaa o zamandan devam eden bir evliliği var. Ailecek tiyatro için yaşıyorlar herhalde, muazzamlar.

14. Meral Çetinkaya eski Yeşilçam oyuncularından olsa da o bizim için babaanne rollerinin aranan ismi. Ama ilk kez şöhreti yakalaması 1989 yılında Bizimkiler dizisinde, Ayla Hanım rolü ile oldu.

73 yaşındaki tiyatrocuyu sık sık babaanne rolü ile görüyoruz. Gülbeyaz'ın, Binbir Gece'nin, Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin, Anne'nin efsane babaannesi. Pamuk pamuk.

15. Mustafa Avkıran'ı tanıdığımız rolü Kınalı Kar'ın Cabbar Ağa'sıdır. 2002'deki bu rolü 39 yaşında almış olsa da bir daha Kuzey Güney'deki baba rolüne kadar pek de iyi tanınamadı.

55 yaşındaki oyuncu sadece tiyatro yapmakla kalmamış, Antalya Devlet Tiyatrosu'nda müdürlük de yapmış. Sonra da özel tiyatro işine en sağlam katkıda bulunanlardan biri olmuş.

16. Sumru Yavrucuk televizyondaki ikinci işinde hemen tanınmış, her karakterini efsaneleştirmesi de hiç zor olmamış. Yabancı Damat'ın Feride'sini hatırladıkça bile yüzümüz güler.

57 yaşındaki oyuncu hayatı boyunca tiyatro yapmış, hala da devam ediyor. 1988'de yani 27 yaşındayken bir televizyon deneyimi olmuş ama hatırlayan yok tabii. 2007'deki Sevgili Dünürüm ve Yabancı Damat dizileriyle aldı yürüdü daha sonra. Ama 46 yaşından sonra...

17. Yıldıray Şahinler'i 'Gemide' filminden tanıyanlar da çıkacaktır. Ama çoğunluk için İçerde'nin Alyanak'ı ya da UTC'nin Mehmet'i o.

Listenin en gençlerinden biri olarak neden burada olduğunu sorgulayabilirsiniz. 50 yaşındaki oyuncunun harika bir tiyatro geçmişi var. Ama bugünkü popülerliğini elde etmek için 48 yaşına kadar beklemiş.

18. Altan Erkekli, BKM bünyesinde girdikten sonra ünlendi. 2000 yılında Bir Demet Tiyatro'ya başlaması ve 'Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?' oyunu onun dönüm noktası oldu. Listede direkt olarak tiyatro ile ünlenen tek kişi diyebiliriz.

63 yaşındaki oyuncunun 3 oğlu var. Seslendirme işinin en iyilerinden.  45 yaşında adını duymaya başladığımız Altan Erkekli, öncesinde akademisyen ve tiyatro oyuncusuymuş. Sonrasını biliyorsunuz, BKM ve Yılmaz Erdoğan denince Demet Akbağ'dan sonra akla gelen ilk isim.

19. Tülin Oral & Arif Erkin Güzelbeyoğlu aynı kaderi yaşamış. İkisi de Yabancı Damat'tan sonra kitleler tarafından tanınmaya başladı ve her dizinin potansiyel babaannesi, dedesi oldular.

Tülin Oral 81 yaşında. Eski balerin ve yılların tiyatro oyuncusu. Yabancı Damat'a kadar birkaç sinema filminde yer alsa da televizyonu hiç istememiş. Yabancı Damat'a da yoğun bir ısrar sonrası dahil olmuş.

Arif Erkin Güzelbeyoğlu da 83 yaşında. Aslen mimar ve bürokrat olan oyuncunun ününe kavuşması 69 yaşında gerçekleşmiş.

BONUS: Nebahat Çehre! Onu Türkiye Güzeli oluşuyla, Yılmaz Güney ile olan skandal evliliğiyle de tanıyanlar çok. Ama küllerinden nasıl doğduğunu biliyoruz: Firdevs Yöreoğlu.

Nebahat Çehre 74 yaşına rağmen muhteşem güzelliğini, stilini, zarafetini koruyan biri. Firdevs Yöreoğlu karakteri ile hiç unutulmayacak bir iş yaptı ve 64 yaşında tekrar ünlendi. Usta bir oyuncu denemez ama tecrübeli dememek imkansız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Listedekilerin bazilarini tanimiyorum epeydir tv izlemiyorum fakat izledigim yillarda bir İkinci Bahar efsanesi vardi. Şener Şen ve Türkan Sultan'ın dizisi başlayınca sokaklar caddeler boş kalıyordu. Ve bu kadar izlenen dizinin dedesini de epey bir insan taniyordu yani yabanci damattan önce de dede taniniyordu ve seviliyordu. Dedeye sahip çıkalım :))

birinci-tekil-birey

Hepsi çok değerli insanlar.... Not: Biz çocukken 70'li yıllarda Ali Veli 49 50 diye bir çocuk programı vardı. Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay ile aşinalığımız o zamanlardandır.

gzm-ynklr

Hayatta hiç bir şey için geç değildir başarının ve öğrenmenin yaşı yoktur tebrikler

Görüş Bildir