Eurovision 2018: 5 Büyüklerin Şarkıları Belli Oldu

-

Dünyanın en eski tv ve müzik şovlarından biri olan Eurovision Şarkı Yarışması'na bu yıl Portekiz'in başkenti Lizbon ev sahipliği yapacak. Mayıs ayında yapılacak olan yarışma için ülkelerin bazısı temsilcisini görevlendirme ile seçerken bazıları düzenledikleri ulusal finaller ile şarkılarını ve temsil edecek olan isimleri belirledi. 

Bu yazıda Eurovision'un 5 Büyükleri olarak bilinen İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın şarkılarını ele aldık. Bilindiği üzere bu ülkeler her yıl kurucu ülke oldukları için doğrudan finalist ülkeler. 

5 ülkenin durumunu şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Hepsi şarkılarını düzenledikleri ulusal final ile belirledi,

  • 5 ülkeden 3'ünü düet şarkı temsil edecek,

  • 5 ülkeden 2'sinin şarkısının konusu mülteciler ve savaşlar,

  • 5 ülkeden 1'inin temsilcisi daha önce Eurovision sahnesinde olmuş bir isim,

  • Hepsi doğrudan finalistler. Yalnızca oy verecekleri yarı finaller farklı. İspanya, İngiltere 1. Yarı Final'de oy verirken İtalya, Almanya ve Fransa 2. Yarı Final'de oy verecekler.

İngiltere: SuRie -"Storm"

Temsilcisini "Eurovision: You Decide" isimli bir şov ile belirleyen İngiltere'yi bu yıl Eurovision konusunda deneyimli bir isim olan SuRie "Storm" şarkısı ile temsil edecek. SuRie 2015 ve 2017 yıllarında Belçika'ya vokalistlik yapmış.

Almanya: Michael Schulte - "You Let Me Walk Alone"

Beklediği başarıyı yıllardır yakalayamayan Almanya bu yıl oldukça farklı isim ve şarkıları bir araya getirdiği "Unser Lied für Lissabon" ile Eurovision temsilcisini belirledi. Almanya'yı bu yıl Lizbon'da Michael Schulte temsil edecek.

Fransa: Madame Monsieur - "Mercy"

2016 yılında Amir ile kendine gelen ülke hatırlanacağı üzere o yıl yarışmanın favorileri arasında yer almıştı. Aynı ilgiyi geçtiğimiz yıl Alma ile devam ettiren Fransa bu yıl temsilcisini "Destination Eurovision 2018" ile belirledi. Ülkeyi Portekiz'de Madame Monsieur "Mercy" isimli şarkısıyla temsil edecek. Şarkının konusu aslında oldukça güncel bir konu: mülteciler. Şarkının sözlerinin Türkçe çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya: Ermal Meta & Fabrizio Moro - "Non mi avete fatto niente"

Gelelim İtalya'ya... Geçtiğimiz yıl Francesco Gabbani ve şarkısı "Occidentali's Karma" tek favori idi desek sanırım yanılmayız. Ancak İtalya 2015 yılında ll Volo "Grande Amore" gibi beklediği zafere ulaşamadan Kiev'den döndü. 

Eurovision Şarkı Yarışması'na ilham veren Sanremo Müzik Festivali'ne sahip İtalya'yı bu yılın Sanremo galibi Ermal Meta, Fabrizio Moro şarkıları "Non mi avete fatto niente" ile temsil edecekler. Dünyada yaşanan savaşları ve yıkılan hayatları konu alan şarkının sözlerinin Türkçe çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

İspanya: Alfred & Amaia - "Tu Canción"

İspanya yeni yetenekler bulmak için düzenlediği "Operación Triunfo 2017" programı ile ülkeyi Alfred & Amaia'nın "Tu canción" şarkısı ile ülkeyi Lizbon'da temsil etmesine karar verdi. Bir aşk şarkısı olan şarkının sözlerinin Türkçe çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir