Erol Büyükburç Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > 
105PAYLAŞIM

İstanbul Etiler'deki evinde Perşembe günü ölü bulunan ünlü sanatçı Erol Büyükburç, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

İstanbul Etiler'deki evinde Perşembe günü ölü bulunan ünlü sanatçı Erol Büyükburç için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Büyükburç'un Türk Bayrağına sarılı tabutunun başında torunu Lale Han Kaya vardı. Lale dedesinin tabutuna dokundu, fotoğrafını okşadı.

Büyükburç'un Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Tabutun önüne de sanatçının fotoğrafı yerleştirildi. Saygı duruşunun ardından sanatçının seslendirdiği şarkılar eşliğinde Büyükburç ile ilgili slayt gösterisi sunuldu.

Sanatçının kızı Özlem Büyükburç Kaya, son olarak yaklaşık iki ay önce babasıyla telefonla konuştuğunu ve sesini duyduğunu söyledi. Babasıyla 5 yıldır sürekli görüştüklerini, torunlarına daha çok zaman ayırdığını anlatan Kaya, Türkiye'nin büyük bir üstadını kaybettiğini kaydetti.

KIZLARINDAN ERDOĞAN'A YANIT

Büyükburç’un ölümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Özellikle de yarınki bir program öncesinde böyle bir şeyin gerçekleşmiş olması düşündürücü” sözleri Büyükburç ailesinde karşılık bulmadı. Gazetecilerin sorusu üzerine Kaya, "Böyle bir şey olabileceğini sanmıyorum. Çünkü stent vardı kalbinde. Kalp krizi teşhisini de koymuş doktorlar. Düşmanı olan bir insan değildi" dedi. 

Kızı Evren Büyükburç Erol da babasıyla hep bir arada olduğunu, sık sık evine geldiğini belirterek, onun çok çalıştığını dile getirdi. 

Babasının kendisini vatanına adadığını kaydeden Erol, "Bedeni yorgun düştü. Ruhu çok şey yapmak istiyordu. Ruhu çok büyüktü ama bedeni o ruhu kaldıramadı. Üst üste birçok konser verdi. Hep uyardım ama çalışmayı çok severdi. Sanat aşkıyla yaşıyordu" ifadelerini kullandı.

YAKINLARI VE DOSTLARI UĞURLADI

Büyükburç, Levent Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazına çok sayıda sanatçı, Erol Büyükburç'un yakınları ve sevenleri katıldı.

Sanatçının  kızı Evren Erol Büyükburç, taziyeleri kabul etti. Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Orhan Gencebay, Hakan Peker, Selçuk Ural, Erol Evgin, Metin Özülkü  ve sevenleri katıldı Ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çelenk gönderdi.

CAMİDE OLAY: 'HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ'

İmam helallik istediği sırada camiye sonradan gelen iki kişi "Hakkımızı helal etmiyoruz" diye bağırdı. Cemaatin tanımadığı bu kişiler, tepki üzerine camiden uzaklaştırıldı. Biri sakallı ve şalvarlı olan bu kişiler," Bunlar gençlerimizi yozlaştırdı" diyerek protestosunu sürdürdü. Cenazeye katılanlar ise "Şov yapıyorsunuz" diyerek  tepki gösterdi. Tepkiler üzerine 2 kişi camiden çıkarıldı. Ancak Büyükburç'un yakın çevresinden bazı kişiler, bu kişilerin peşinden gitti.

Tepki Levent'in ara sokaklarında sürdü. Araya Beşiktaş Belediyesi zabıta ekipleri girmeye çalıştı. Ancak tepki zaman zaman tekme ve yumruklu hale dönüştü.  Bu kişiler, kim oldukları sorusuna "Biz Türk öz halkıyız" karşılığını verdi. "Neden hakkınızı helal etmiyorsunuz" sorusuna da "Bunların açtığı yolda gençlerin ne hale geldiğini görüyorsunuz" karşılığını verdi. Olaylar ara sokaklarda uzun süre devam etti.  Törende İstanbul Valisi Vasip Şahin de yer alıyordu. Ancak olaylar sırasında çevrede hiçbir polisin olmaması dikkat çekti. Cenazeyi karıştıran 2 kişi, zabıtalar tarafından uzaklaştırıldı.

Tören sonrası Erol Büyükburç'un cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

BÜYÜKBURÇ'U SEVENLERİ ANLATTI

Türk pop müziği sanatçısı Erol Büyükburç'un cenazesine katılan sanatçılar, yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

Büyükburç'un kızı Evren Büyükburç cami avlusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, babasından kendine birçok vasiyet kaldığını belirterek, zamanı gelince bunları paylaşacağını söyledi.

Babasına ait gerçekleştirmek istediği birçok proje bulunduğunu ifade eden Büyükburç, "İnşallah müzesini de gerçekleştirme imkanımız olur. Annem Emel Büyükburç da çok istiyordu. Babam ve annemle hep gurur duydum. Onlar ebediyette birlikteler. Çok şanslıyım. Son günlerini sevgiyle müzikle aşkla ve sevdikleriyle geçirdi. Babam müzik, şiir, resim, heykel, karikatür, nokta, virgül, babam hayattı" diye konuştu.

Orhan Gencebay, Türk halkının Büyükburç'u çok sevdiğini dile getirerek, onun çok popüler birisi olduğunu vurguladı. Büyükburç'la birçok anısı bulunduğunu aktaran Gencebay, "Son yıllarda çok görüşmedik. Ama birbirimize sevgimiz ve saygımız hep vardı" dedi.

"Türkiye'de başka Erol Büyükburç yok"

Pop müzik sanatçısı Hakan Peker, sanat dünyasından daha fazla vefa beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Özellikle kendi jenerasyonumuzdan arkadaşları burada görmek isterdik. Herhalde geçerli bir sebepleri vardır. Umarım ki öyledir. Türkiye'de başka bir Erol Büyükburç yok. Çok üzgünüz. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Eskiden dergilerde sanatçıların adresleri yazardı. Ben de çok ufaktım o zaman Erol Büyükburç hayranıydım. Kendisinden imzalı bir fotoğraf istemiştim. 'Hakan'a sevgilerle' yazılı fotoğrafı görünce çok sevinmiştim, beni tanıyor hissine kapılmıştım."

Metin Özülkü, Büyükburç'un çok önemli işler yaptığını vurgulayarak, ürettiği işlerin topluma mal olduğunu söyledi.

Çelik Erişçi, Büyükburç'un Türk popunun bu günlere gelmesini sağlayan ilk kişi olduğunu anlatarak, "Onun öncesi yok. Bizlere hakkını helal etsin. Saygılı bir şekilde burada olmak istedik. Onun için erken geldik, huzurunda dua etmek istedik. Biz değil, o bize hakkını helal edecek" dedi.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir