Erdoğan Erken Dönmesini ‘Memleket Hasreti’yle Açıkladı

15PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Güney Amerika gezisini tamamlamadan geri dönmesinin nedenini “memleket hasreti” olarak açıkladı.

Milliyet’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika gezisini 1 gün erken bitirerek Türkiye’ye dönmesi ve dönüş yolunda rotasını değiştirerek ABD’nin Houston kentine inmesi, Türkiye’de spekülasyonlara yol açtı.

Erdoğan uçakta gazetecilerin seyahati 1 gün önce bitirmesinin nedenine ilişkin soruya “Biliyorsunuz sizlere de sordurdum. Heyetin eğilimi dönme yönündeydi. Dolayısıyla erken gelmemizin nedeni sadece memleket hasreti” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın Houston’a inmesi, MİT Müsteşarlığı’na Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın atanmasıyla ilişkilendirilen haberler sosyal medyaya yansıdı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve spekülasyondan ibaret olduğunu belirttiler.

Söz konusu haberlerle ilgili Cumhurbaşkanlığı yetkilileri şu bilgileri verdiler:

“Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın resmi temasları dün bitti. Üçüncü güne sadece turistik gezi programı kalmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı, heyet üyelerinin eğilimlerinin belirlenmesini istedi. Dönmek isteyenlerin sayısı çoğunlukta olunca 1 gün erken dönülmesine karar verildi.

Başlangıçta Türkiye’ye dönüş rotası yakıt ikmali zorunluluğu nedeniyle Meksiko City- Dublin-İstanbul şeklinde belirlenmişti. Ancak bu uzun bir rotaydı. Bunun yerine seyahati 2 saat kısaltan Meksiko City-Houston- İstanbul rotasının izlenmesine karar verildi. Uçak Houston’a indiğinde Sayın Cumhurbaşkanı istirahat halindeydi ve uçaktan inmedi. İstirahat halinde olduğu için de Büyükelçi Serdar Kılıç’la görüşmedi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta gazetecilerin seyahati 1 gün önce bitirmesinin nedenine ilişkin soruya da “Biliyorsunuz sizlere de sordurdum. Heyetin eğilimi dönme yönündeydi. Dolayısıyla erken gelmemizin nedeni sadece memleket hasreti” yanıtını verdi. 

  • Milliyet
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir