Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Efsane Komutan Osman Pamukoğlu'ndan 15 Efsane Söz

-
Efsane Komutan Osman Pamukoğlu'ndan 15 Efsane Söz

Osman Pamukoğlu, Birinci Dünya Harbinde (1914-1918) Çanakkale ve Medine savunmasında gösterdiği cesaret ve azmi dillere destan olan 42. Piyade Alayının son komutanı olma şerefini onurla taşımıştır.

Yüksek cesareti nedeni ile bir adet 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, iki adet Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı alan Osman Pamukoğlu, Türk ordusunda 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanına sahip tek subay ve generaldir.

Atatürk’ü anlamak için, Atatürk’ün okuduğu 4435 kitabı da okuyan, Atatürk'ten sonra cephede askeriyle omuz omuza çarpışan tek general rütbeli subaydır.

1. ''Horoz resmi yapılıp altına horoz yazılmaz, horoz dünyanın her yerinde horozdur''

Osman Paşa emri verir. Hedef pkk nın İran kampıdır. Harekat bilgisi Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildiğinde birlikler çoktan İran sınırlarına ulaşmıştır. Ancak harekat planı Ankara'ya ulaştıktan sonra dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in emri ile operasyon iptal edilir. Ertesi gün kamp boşaltılır. Ardından 150 kişilik bir grup karakol baskını gerçekleştirir. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 15 Şehidin verildiği karakola ziyerete gelir. Kendisini Osman Pamukoğlu Paşa karşılar. Demirel, Osman Paşaya bir soru yöneltir: 

''Generalim bunların İran'dan geldiklerini ispatlayabilir misiniz?''

Osman Paşa'nın cevabı nettir:

 ''Herşey ortada. Horoz resmi yapılıp altına horoz yazılmaz. Horoz dünyanın her yerinde horozdur. Resme gerek yok.''

2. ''Ben askerime leş toplatmam''

İkiyaka dağlarına yapılan operasyonda 400 civarında pkklı öldürülmüştür. Gazeteci Macit Gürbüz, İkiyaka dağlarına çıkmak için Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'na başvurur. Osman Paşa, Hisar yaylasında harekatı yönetmektedir. Osman Paşa'nın yanına giden gazeteci Macit Gürbüz olayı görüntüleyen ilk gazeteci olmanın heyecanıyla fotoğraf çekmek ister ancak cesetler arazide dağılmış vaziyettedir. Gürbüz, Osman Paşa'dan teröristlerin bir araya toplanmasını ister. Bu talebe çok sinirlenen Osman Paşa şu cevabı verir:

'' Ben, siz resim çekeceksiniz diye askerime ölü ve leş toplatmam!''

3. ''Hakkari'de 'baykuş' istemiyorum. Size ilk, tek ve son emrim budur''

Osman Paşa, Hakkari'de komutayı devraldıktan sonra 8 Ağustos 1993 tarihinde bölgedeki tüm subayları toplayarak pkk ile mücadelede neler yapılması gerektiğini anlattığında yeni bir dönem başladı. Moral olarak kötü durumda olan subaylara Pamukoğlu'nun söyledikleri içinde bulunulan durumu çok iyi özetliyordu: 

''Hakkari'de saldırı ve tecavüz olamayan bir gün ve gece var mı? Peki saat var mı? 6,8,10,12. Türk çocuğunun, askerin, sıra sıra kaybedilmesine insan nasıl dayanır? Anneler, babalar nasıl katlanır? Beyler, bütün dünya bu acıklı halimizi her günkü haberlerle öğreniyor. Herkes artık şunu anlasın. Bu artık Türk milletinin haysiyet, Türk ordusunun kılıcının prestij meselesidir. Bir şairimizin dediği gibi:

'Bizim köye benzemiyor buralar

Bülbül gitmiş, baykuş konmuş.' 

Hani biz devlerin, fillerin, diz çöktüğü millettik, hani biz eski yeni dillerin anlattığı millettik? Herkese, dost düşman herkese, üniformanızın adamı olduğunuzu göstereceksiniz. Anadolu topraklarının en derin köşesi olan Hakkari'de baykuş istemiyorum. Size ilk, tek ve son emrim budur. Bunun dışında kalan herşey size verdiğim asıl emrin bir teferruatı olacaktır.''

4. ''O silahın namlusunu senin ağzına sokarım''

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde kendisine PKK ile ilgili bir soru soran üniversiteli öğrenciye cevaben:

''Bak oğlum. Ben bu devleti, elimde avucumda yokken, 1,5 milyon insanımı kaybetmişken, senin Yunan dediğin dünkü Osmanlı uyduruğu, Anadolu'nun yarısını işgal etmişken, halktan askerin kıçına don toplayarak kurdum. Bütün bunların üstüne sen tutup bana silah çekersen, bu şu demektir: 'Ben senden daha cesurum, ben bunu senden daha iyi kullanırım. İşte o zaman o silahın namlusunu senin ağzına sokarım!''

5. ''Sonunu düşünen kahraman olamaz''

Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir. Savaş kazananıda yorar. Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçtur. Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm açısından daha şiddetlidir. Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez.

6. ''Kaçarak özgür olunmaz''

Kararlılık; insanın inandığı şeyi, noktasına virgülüne kadar gerçekleştirmesidir. İnsan düşlerse yaratabilir, karşısına çıkan engeller ise kendi sınırları, çelişen fikirleri ve zayıflığından kaynaklanır. İnsanın dünyası kendisinin aynasıdır. Tohum da harman da kendisidir. 

Özgürlüğün peşinden koş, korkmayı bırak ve saklanmaktan vazgeç!

''Kaçarak özgür olunmaz''

7. ''Hayat laf değildir. Karar ve eylemdir''

Hayat mücadeledir. Doğumdan ölüme kadar, selvinin altında işiniz bitinceye kadar. Hayat laf değildir. Karar ve eylemdir. Türkiye, benim gördüğüm boşboğaz, konuşmakla yaşayan bir toplum haline gelmiş. Herkes konuşuyor. İnsanoğlu, alfabe yokken de hareketle anlaşırdı. Hareket herşeydir. Hareket en kıymetli şeydir. Bugün de hareket bir sürü işe yaramaz laftan çok daha kıymetlidir.

8. ''Hayat demek mücadele demektir. Mücadeleden zevk alın''

Gökler fırtına bulutlarıyla dolu. Sendelemek, diz çökmek, yorulmak ve zayıf düşmek yok. Kabına sığmaz insanlar olun; kazanmaktan başka bir şey düşünmeyin. Kesin kararlı ve inançlı olarak yürüyün, bütün yüksekliklerin eğildiğini göreceksiniz. Mücadele etmek yollarda olmak demektir. Hayat demek mücadele demektir. Mücadeleden zevk alın. Mücadele, faaliyet, hareket, yol alma demektir. 

9. ''Lider beyinde devrim yapan ve herkesi peşinden sürükleyen fikir ve ruhlar rüzgarıdır''

Liderlik, doğru yolda kılavuzluk yapmaktır. Eğer kılavuzluğu doğru yolda yapıyorsan, kimse o yoldan ayrılmaya cesaret edemeyecektir. Lider, daima her faaliyette önde yürür.

10. "Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey cahil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin"

11. ''Vatan sevgisiyle harmanlanmış fedakarlık duygusu, dejenere insanlara basit gelir''

12. ''Siz ülkenin şerefini koruyun. O sizin geleceğinizi korur''

13. ''Ülken İçin bir mücadeleye girmediysen, sen öldüğünde hiç yaşamamış olacaksın''

14. ''Ülkemizi yıkacaklarmış, yakacaklarmış, böleceklermiş... Kaygılanmayın !!! hepsini gömecek kadar toprağımız var''

15. ''Yaşasın Vatan Yaşasın Türk Milleti''

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mutluer-goker-fehmi

Ne kadar güzel yorumlar yaapıyorsunuz lafa gelince yalnız partikurdu etti kaçınız oy verdi yok neymiş efendim chp Atatürkün partisiymiş meclis dışında kalamazmış, yok neymiş efendim mhp türkeşin kurduğu partiymiş türkeşe ayıp olurmuş böyle anadan babadan görme partilere oy atarsanız eğer olduğunuz yerde sayarsınız bunlarda istedikleri gibi oynarlar işte artık gelin bırakın bu cahil düşüncelerinizi HEPAR 'ın tek yol olduğunu anlayın

merve-dinc8

ne efsane komutanı abartayın bu dünya geçici önemli olan öteki alem asıl sırat köprüsünden geçmektir allahın bize verdiği emir ve yasakları yerine getirmektir.elinizi vicdanınıza koyunda bu din mezirganı olan adamı efsane komutan demeyin

onur-bas2

sen gelecekteki evlatlarımıza yaşanılmaz, ilkel bir toprak bırakırsan o çocukların edeceği beddua ile sırat köprüsünü nasıl geçmeyi düşünüyorsun? bilmediğin işlere yorum yapmamalısın.

mehmet-eren-kilic

''O silahın namlusunu senin ağzına sokarım''

brcbtm

kafan güzelmiş güle güle kullan sadece şuraya yazdığın 3 yorumu okudum ve dedim ki Allahım sen bizim ülkemizi cahillerden koru yarabbim

servet-iceren

Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey cahil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin ipini salmak lazım senin bacı

t-c-yusuf-olug

Merve Dinç öküzü! Önce Türkçe yazmayı, konuşmayı öğren! Din mezirganı ne salak! O dediğin din bezirganı olmasın? Ha bu bezirganlığı da sen ve senin gibi cariyeler ve arkanızı dayadığınız hoca ve şeyh bozuntularıdır. Salak! Milliyetçi, Atatürkçü din bezirganı olur mu? Utanmadan cahilliğine yanmadan yorum yazıyor bir de... Cahil cesareti bu olsa gerek!

merve-dinc8

herkezin inancı kendinedir. hiç kimse bi bayanın başörtüsüne laf edemez kuranda bile geçer kadınlar örtünsün diye bu kim oluyoda allahın emrine karşı çıkıyo

momtabare

Git Türkçe öğren.

dogukan-bildim

Adam başörtüsüne değil türbana laf ediyor salak salak şeyler uydurup yazmayın şuraya millet adamı yanlış tanıyor sonra.

servet-iceren

Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey cahil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin"

mutluer-goker-fehmi

Merve dinç ne içtin sen senden iyi din mezirgahı varmıdır acaba bu kadar cahilmisin sen yaa

t-c-yusuf-olug

senin niye başın açık madem Kur' anın emri ?

merve-dinc8

yaa bu adam kadınların başörtü düşmanı osman pamukoğlu

servet-iceren

Bir insanın başına gelebilecek en kötü iki şey cahil bırakılmak ve aptal yaradılışlı olmaktır. Bunların ikisi de bir araya gelmişse bırak ipini gitsin"

mutluer-goker-fehmi

Merve dinç kuzum başörtüsü ile rahibelerin kullandığı türbanı karıştırma orayı iyice dinlesen anlardın sana ben anlatayım ne demek istediğini Sakalar devletinden başla 16 Türk Devletinin kurduğu kadınlarımızın başörtüsüne bak ve şimdiki baaşörtüssü dediğiniz türbana bak bizim Annelerimiz babannelerimiz dedelerimiz diyor siyasi simge olarak başörtüsünü asla kullanmadı diyor önen bağlarlardı kurdele şeklinde diyor işte o başörtüsüdür yalnız şu anda günüömüze bak diyor kafasını sarmış türban adı takmış suratında bir karış boya işte bu dindarlık değildir bende buna katılıyorum eğer o başörtüsü dediğin rahibe kılıklılar gibi başını bağlıyorsan ve suratınada bir karış boya yapıyorsan sen siyasei simge için kullanıyorsundur onu

semih-ozturk6

Kur'an-ı Kerim'i açıp kaç kere gerçek olarak okudun da burada gelmiş din üzerinden cahil cahil konuşuyorsun. Bir kere senin gibi cahiller oradan buradan duyduğu yalan yanlış bilgilerle burada sosyal medyada insanlara zeki muamelesi yapar. Kaç kere Türk tarihi ya da dünya tarihi ile ilgili kitap okudun da buraya gelip boş boş konuşuyorsun. İşin gücün siyasal islam yapmak ve milleti karıştırmak. Bir kere o dediğin başörtüsü mevzusunu git tekrar izle bakıyım Osman Pamukoğlu ne demiş. Eğer anlarsan ne demek istediğini sana hak verecem. Birde demişsin ki öteki dünya için iş yapmaya bakın bu dünya geçici falan demişsin. Peki O adam onca operasyona gitti onca terörist öldürdü milleti uyandırdı bilinçlendirdi. Peki sen ne yaptın öteki dünya adına gerçek manada ne yaptın. Burada gelip cahil cahil konuşarak kendini bir şey sanıyorsun.

ferhat-goren1

İddianı ispat et!

leqendcg

''Herşey ortada. Horoz resmi yapılıp altına horoz yazılmaz. Horoz dünyanın her yerinde horozdur. Resme gerek yok.''

Görüş Bildir