Görüş Bildir
Haberler
Dünya Tarihine Damga Vuran Liderleri Anlatan 12 Biyografik Film

Dünya Tarihine Damga Vuran Liderleri Anlatan 12 Biyografik Film

Dünya liderlerinin görünenin arkasındaki hayatlarını, günlük yaşamlarını, kendi içlerinde yaşadıkları mücadeleleri hepimiz merak etmişizdir. Sinema perdesinde tanık olduğumuz bu hayatları sizin için listeledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Gandhi (1982) | IMDb: 8,1

1. Gandhi (1982) | IMDb: 8,1

1900'lü yılların başında, Hindistan'dayız... İngiliz sömürüsü altındaki ülke, esareti tüm iliklerinde hissetmekte, özgürlük kavramının hissettirdiklerini günden güne yitirmektedir. Bu dönem ortaya çıkan bir kişilik, epik bir tarih yazarak, insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir. Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olacak bu adam, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi'den başkası değildir... Biyografi filmleri türünün en yetkin örneklerinden biri olan Gandhi, birçok sebepten dolayı etkisini asla yitirmeyecek, epik bir yapıttır. Akademi Ödülleri'nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır.

2. Der Untergang-Çöküş (2004) | IMDb: 8,3

2. Der Untergang-Çöküş (2004) | IMDb: 8,3

Çöküş, insanlık tarihinin en kanlı dönemlerinden birinde yaşamış, tarihin en tartışmalı kişiliklerinden birinin, Adolf Hitler’in son günlerine odaklanır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna gelinmesine yakın, Berlin kuşatma altındadır ve bu işgalleri kaldıramayan Hitler tarihin en önemli olaylarından birine imza atmak üzeredir. Yenilgiyi ve teslimiyeti kabullenemeyen Hitler, ölüme yaklaşmaktan başka bir çare bulamaz. Eva Brown’la evlenir ve birlikte hayatlarına son verirler. Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde Oscar’a aday gösterilen film, karanlık ve gerçekçi atmosferiyle, işlediği hikayenin gerçekliğinin hakkını veriyor. Sinema tarihinin en önemli biyografilerinden biri olan film, Dax Experiment filmiyle esaslı bir çıkış yakalayan Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel imzalı.

3. Lincoln (2012) | IMDb: 7,4

3. Lincoln (2012) | IMDb: 7,4

1861-1865 yıllarında Amerika’nın kuzeyinde yaşanan iç savaşı işleyen film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’un son dönemlerine ışık tutuyor. Filmde Lincoln ve kabinesi arasındaki fikir ayrılıklarını yakından göreceksiniz. Lincoln’un döneminde köleliğin kaldırılması ve devam sürecini işleyen film, diyalogları ile ön planda.

4. The Iron Lady-Demir Leydi (2011) | IMDb: 7,4

4. The Iron Lady-Demir Leydi (2011) | IMDb: 7,4

Bir döneme damgasını vurmuş Brintanyalı siyasetçi Margaret Hilda Thatcher’in hayat hikayesinin anlatıldığı film Merly Streep’in olağanüstü performansı ile öne çıkıyor. Thatcher’in aldığı kararları, yaşadığı sorunları ve muhaliflerin tepkilerini bizlere anlatan film erkekler dünyasında tek başına kalmış bir kadının hayat hikayesini en iyi şekilde işlemiş.

5. Elizabeth (1998) | IMDb: 7,5

5. Elizabeth (1998) | IMDb: 7,5

Katolik kraliçe Mary ölür ve tahta pek istenmese de Protestan olan ve öldürmeye kıyamadığı kardeşi Elizabeth geçer. Elizabeth in önünde uzun ve bolca dikenli bir yol vardır. etrafında hem destekçileri hem de her fırsatta Katolik egemenliği geri getirmeye çalışan insanlar vardır. bunun yanında evlenmesi ve kendisinden sonra tahta geçmesi gereken bir vasi bırakmak zorundadır. Tüm bu zorlukların arasında Elizabeth'in İngiltere'yi nasıl yöneteceği ise tam bir muammadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. JFK (1991) | IMDb: 8,0

6. JFK (1991) | IMDb: 8,0

22 Kasım 1963. Amerika Birleşik Devletinin 35. başkanı John Fitzgerald Kennedy suikast sonucu yaşamanı yitirir. Kennedy’nin tartışmalı suikasti ardında birçok sanık ve komplo teorileri bırakır.

Amerikan Başkanı Kennedy’nin tartışmalı suikastinden sonra Oliver Stone’dan Amerika’daki adalet mekanizmasına ağır bir eleştiri. Kennedy suikastinin anatomisini cesur bir şekilde bizlere aktaran film, oyuncu kadrosu ile göz kamaştırıyor.

Düşmanlarınızı affedin ama asla isimlerini unutmayın.”

7. Nixon (1995) | IMDb: 7,1

7. Nixon (1995) | IMDb: 7,1

Oliver Stone’un başarılı yönetimi ve Anthony Hopkins’in olağanüstü performansıyla politik filmleri sevenlerin kaçırmayacağı bir yapım. Amerika’nın 37. başkanı olan Richard M. Nixon’ın hayatını bizlere sunan film, Nixon’ın başkanlık hayatını, skandallarını ve politikalarını gözler önüne seriyor. 60’lar Amerikası’nın bunalımlı ve karanlık dönemine ışık tutan yapıt, sıra dışı kurgusuyla ayrı bir yere sahip.

8. The Last Emperor-Son İmparator (1987) | IMDb: 7,8

8. The Last Emperor-Son İmparator (1987) | IMDb: 7,8

Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci’den başarılı bir biyografi filmi. 9 Oscar ödülü olan film, Çin Hanedanı Puyi’nin yaşam öyküsünü bizlere sunuyor. 2 yaşında tahta çıkan imparator Puyi üzerinden 60 yıl süren trajik bir hayat hikayesi karşımızda. Çin tarihine ışık tutan film, etkileyici görselliği ve anlatım tarzı ile ön plana çıkıyor.

9. Michael Collins-Özgürlüğün Bedeli (1996) | IMDb: 7,2

9. Michael Collins-Özgürlüğün Bedeli (1996) | IMDb: 7,2

Ulusal kurtuluşun kalbindeyiz. Egemen İngilizlere karşı verilen destansı bir mücadele. İrlanda Bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarından, İrlandalı devlet adamı Michael Collins’in hayatını bizlere sunan film dönemin atmosferini bizlere en iyi şekilde yansıtıyor. Collins’in mücadelesinin heyecanlı, hareketli işlenmesi filmi diğer biyografi filmlerinden ayrı kılmakla beraber aksiyon ve savaş sahneleri ile izleyiciyi bir an bile olsun koltuğundan kaldırmıyor.

10. Last King of Scotland-İskoçya’nın Son Kralı (2006) | IMDb: 7,7

10. Last King of Scotland-İskoçya’nın Son Kralı (2006) | IMDb: 7,7

1971-1979 yılları arasında devlet başkanlığı yapmış Ugandalı asker Idi Amin Dada Oumee’nin hayat hikayesi karşımızda. İskoçya’lı Nicholas Carrigan’ın gözünden Ugandalı diktatör Idi Amin’in anlatıldığı harika bir biyografi filmi. Bir diktatörün ve halk düşmanının gerçek yüzünü deşifre eden film, Uganda’nın bir dönem çalkantılı siyasetine ışık tutuyor.

Burası Afrika. Şiddete şiddet ile cevap vermezsen ölürsün.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. W:Beyaz Saray (2008) | IMDb: 6,4

11. W:Beyaz Saray (2008) | IMDb: 6,4

Yine yönetmen koltuğunda Oliver Stone’un olduğu film, Amerika’nın yakın dönem siyasetini işliyor. Birleşik Devletler’in eski başkanı George W. Bush’un hayat hikayesinden kesintiler karşımızda. Bush’un nasıl bir başkan olduğunu merak edenler istediklerini fazlasıyla alacaklar. Amerikan başkanlarının aslında bir kukla olduğunu ve Amerikan’ın politikalarını ti’ye alan film, biyografi filmleri sevenlerin kaçırmayacağı cinsten.

12. Malcolm X (1992) | IMDb: 7,7

12. Malcolm X (1992) | IMDb: 7,7

Ünlü siyahi lider Malcolm X'i anlatan bu film Amerika'daki ırkçılığa karşı yapılmış en başarılı yapımlardandır. Babası Ku Klux Klan örgütü tarafından öldürülen genç Malcolm sokakladra büyür ve hırsızlık yapmaya başlar. Kısa süre sonra içeriye atılan siyahi liderin hayatı hapishanede değişir. Elijah Muhammed adında biriyle tanışan Malcolm Mekke'ye giderek müslüman olur ve yeni bir insan olarak ırkçılığa karşı büyük bir düşünce savaşı verir. Spike Lee'nin yönetmen koltuğunda oturduğu biyografi türündeki filmin baş rolünde usta aktör Denzel Washington bulunuyor.

BONUS: Cumhuriyet (1994) | IMDb: 7,9

BONUS: Cumhuriyet (1994) | IMDb: 7,9

1994 yılında çekilen 'Kurtuluş' ve 1998'deki 'Cumhuriyet' filmlerinde Atatürk'ü canlandıran isim Rutkay Aziz'di.

Cumhuriyeti, demokrasiyi ve modern bir devlet olmayı ondan öğrendik. Ulu Önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını işleyen filmler ile başlıyoruz. Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu ve cumhuriyet sonrası yapılan devrimleri anlatan filmimiz, Rutkay Aziz’in başarılı performansı ile göz kamaştırıyor.

Veda, Sarı Zeybek, Dersimiz Atatürk gibi birçok film yine Ata'mızı anlattı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
78
25
5
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?