Dışişleri Bakanı'ndan Serbest Kalan Rehineler Hakkında İlk Açıklama

 > -
Dışişleri Bakanı'ndan Serbest Kalan Rehineler Hakkında İlk Açıklama

11 Haziran'dan bu yana IŞİD'in rehin aldığı Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanının serbest bırakılması ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi. Çavuşoğlu, "Çok şükür güzel bir haberle güne başladık. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşamayız. Sabırla ve titiz yürütülen bir süreç oldu" dedi.

Dış ülkelerle temaslarda bulunmak üzere New York'ta bulunan Çavuşoğlu, Habertürk canlı yayınına telefonla bağlanarak, "Vatandaşlarımızın serbest kalmasının ardından başkonsolosumuzu aradık geçmiş olsun dedik. Rehineler Suriye üzerinden getirildi. IŞİD'in rehin aldığı 49 personelden üç tanesi bölgedeki yerel çalışan elemanlardı ve o üç kişi zaten serbest bırakılmıştı. IŞİD’in elinde 46 Türk vatandaşı rehin tutuluyordu ve onlarda bugün Türkiye’ye getirildi" diye konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Çok şükür güzel bir haberle güne başladık. New York’tan gelişmeleri takip ettik. Dışişleri Bakanlığı mensupları çok mutlu arkadaşları sağ salim Türkiye’ye döndüğü için. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşamayız. Sabırla ve titiz yürütülen bir süreç oldu. Vatandaşlarımızın kurtarılabilmesi için her türlü seçenek değerlendirildi. IŞİD’in elindeki vatandaşların vakur duruşu örnek vericiydi. Vatandaşlarımıza ve medyaya genel itibariyle bu konuda hassas davrandıkları için teşekkür ediyoruz. 

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizzat yakından takibi ve MİT’in yaptığı titiz çalışmaların neticesi sonucunda vatandaşlarımız serbest bırakıldı. Vatandaşlarımızın serbest kalmasının ardından başkonsolosumuzu aradık geçmiş olsun dedik. Onun aracılığıyla ülkemize gelen tüm kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.

Sağlık durumları ve moralleri çok iyi. Ama tabi hepsi sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekiyor, sonuçta 3 ay gibi bir süre rehin tutuldular. Fiziki veya başka türlü hastalıklarının olup olmadığını sağlık kontrolü sonrası netleşir.

 'IŞİD’in elinde 46 Türk vatandaşı rehin tutuluyordu'

Rehineler Suriye üzerinden getirildi. Şimdi bu 49 rehineden 3 tanesi bölgedeki yerel çalışan elemanlardı ve o 3 kişi zaten serbest bırakılmıştı. IŞİD’in elinde 46 Türk vatandaşı rehin tutuluyordu ve onlarda bugün Türkiye’ye getirildi.

Bizim bölgeye yönelik politikalarımızı bugün New York’ta da paylaştık. Irak ve Suriye’de neler olması gerektiğine ilişkin olarak düşüncelerimizi paylaştık. Bizim için şu anda Türk vatandaşların kurtarılması önemli olan. Önümüzdeki günlerde IŞİD’le ilgili politikalarımızın nasıl seyredeceğini hep birlikte göreceğiz.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBaşbakanIŞİDIrakRecep Tayyip ErdoğanSuriyeolay
Görüş Bildir