Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu ile Bahçeli'nin Görüşme Tarihi Belli Oldu

Davutoğlu ile Bahçeli'nin Görüşme Tarihi Belli Oldu

İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşme Pazartesi günü saat 14.00'te Meclis'te yapılacak.

Görüşmenin gündeminde üç seçeneğin ele alınması bekleniyor: İki parti arasında koalisyon kurulması, MHP’nin AK Parti tarafından erken seçime kadar kurulacak bir seçim hükümetine destek olması ya da MHP’nin mevcut AK Parti hükümeti ile gidilecek bir erken seçime destek olması.

Tüm bu seçenekler karşısında MHP’nin alacağı tavırla güçlenecek bir diğer ihtimal ise, Meclis’in erken seçim kararı alamaması, yasal süre dolduğu için Cumhurbaşkanı’nın devreye girmesi, erken seçime kadar Meclis’teki siyasi partilerin temsil edildiği bir seçim hükümeti kurulması.

Al Jazeera, MHP yetkililerine tüm bu seçeneklere ilişkin partinin alacağı tavrı ve nedenlerini sordu.

Koalisyon

MHP, AKP ile koalisyona sadece şartlarının yerine getirilmesi koşuluyla görüşmeye sıcak bakıyor: Çözüm sürecinin tamamen gündemden çıkarılması, yolsuzluklarla mücadele, Anayasa’nın ilk dört maddesi ve 66’ıncı maddesinde yer alan vatandaşlık tanımından hiçbir şekilde vazgeçilmemesi ve Cumhurbaşkanı'nın Anayasa’nın çizdiği sınırlarda hareket etmesi. 

AK Parti cephesinde MHP'nin bu şartları, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik vurgu ve kullanılan dil katı bulunuyor. Ancak tüm bunlara rağmen AK Parti, MHP’ye koalisyon teklif ederse, Bahçeli’nin bu noktada da şartları var.

MHP, CHP’ye teklif edildiği gibi kısa süreli bir koalisyon hükümetini konuşmayı, tartışmayı dahi kabul etmeyecek. Kurulacak koalisyonun uzun vadeli, ülkenin sorunlarını çözmeye odaklı olması dışında bir seçenek partinin gündeminde değil. Bu, Davutoğlu’na görüşmede iletilecek. Bu şartların esnetilmesini amaçlayan heyetler arası görüşmelerin yapılması söz konusu olmayacak. Çünkü, Al Jazeera’ye konuşan bir MHP yetkilisine göre, “Toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek için kurulan bir hükümete süre sınırı koyulması doğru değil.” 

Azınlık hükümeti veya mevcut hükümetle seçim

Başbakan Davutoğlu’nun da gündeme getirdiği ve iki lider arasında yapılacak görüşmede gündeme gelecek iki seçenek daha var. Azınlık hükümeti ile veya mevcut hükümet ile seçime gitmek ve Meclis’ten erken seçim kararı almak. Bunların her ikisi de ayrı seçenekler ama MHP’nin ikisine de yaklaşımı aynı. Bahçeli bu seçeneklere destek vermeyeceğini daha önce açıklamıştı. Bahçeli, Başbakan Davutoğlu’na da bunu açıkça dile getirecek, “Azınlık hükümetine veya seçim hükümetine destek olmayız” diyecek.

Cumhurbaşkanı kararıyla seçime

Erken seçim konusunda Meclis karar alamazsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan devreye girecek. 90 gün içinde erken seçim yapılacak ve bu seçime kadar Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partilerin katılımıyla bir seçim hükümeti görev yapacak. MHP’nin bu konudaki tavrı da bir süredir net. MHP bu hükümete üye vermeyecek.

Al Jazeera’nin görüştüğü MHP kaynakları, AK Parti’nin eğiliminin koalisyon kurulmasından değil seçime gidilmesinden yana olduğu görüşünde. Ancak Bahçeli ile Davutoğlu arasındaki görüşmeye kadar kesin konuşulması doğru bulunmuyor. MHP’li yetkililer, “Ne yapmak niyetiyle buraya geleceğini Sayın Davutoğlu’ndan mutlaka dinlememiz lazım” diyor.

“Erdoğan etkili mi?” kararını Bahçeli verecek

Görüşmenin seyrini belirleyecek bir diğer unsur ise, 'Erdoğan etkisi' olacak. Bu konudaki şartını birkaç gün önce dile getiren MHP lideri, son olarak AKP-CHP görüşmesinden hemen sonra yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer vermişti:

“Elbette Milliyetçi Hareket Partisi AKP’yle görüşmeye daha önceki şartları saklı ve baki kalmak kaydıyla açıktır. Fakat önce Sayın Davutoğlu’ndan bağımsız tavır beklemek ve sarayın yönlendirmesine sırtını döndüğünü tam manasıyla görmek en tabii ve haklı beklentimizdir.”

MHP kaynakları, CHP görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Ben kimseden telkin almam” diyen Başbakan Davutoğlu’nu “inandırıcı” bulmadıklarını belirtiyor. Bu konu Bahçeli ile Davutoğlu arasında yapılacak görüşmede gündeme gelecek. MHP cephesinde, Davutoğlu’nun MHP’yi nasıl ikna edebileceği sorusuna net yanıt yok. Verilen bilgi, bu konuda kararı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin vereceği yönünde.

Kaynak: Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın