YİK Üyeliğinden İstifa Ettiğini Açıklayan Bülent Arınç Kimdir, Kaç Yaşında ?

0PAYLAŞIM

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Arınç'ın istifasını kabul ettiğini açıkladı. Son günlerde yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Bülent Arınç'ın kim olduğu merak ediliyor. Peki, Bülent Arınç'ın görevi nedir?

Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş için şu ifadeleri kullanmıştı:

"DEVRAN'I BEN OKUDUM SİZ DE OKUYUN"

Koronavirüs salgını döneminde Demirtaş'ın Devran isimli kitabını okuduğunu söyleyen ve herkese okuması için tavsiye eden Arınç, konu hakkında yargıç ve mahkemeleri özgürlükçü düşünmeye çağırdı.

"Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı 'Devran' isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama ve Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek. Demirtaş'ın da tahliyesi olabilir."

Demirtaş'ın tahliyesini istedikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir tepki gelmişti:

Erdoğan;

Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ı kastederek 'tutuksuz yargılanma' vurgusu yaptığı konuşmasına da yanıt veren Erdoğan, "Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan, kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavalalarla hiçbir zaman bir arada olamayız" dedi.

Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra ise Arınç'ın istifa iddiaları siyasi gündeme bomba gibi düştü.

Erdoğan'ın açıklamasından sonra ise rencide olduğunu belirten Bülent Arınç Berat Albayrak'ın istifasını hedef alarak açıklama yapmıştı:

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Bülent Arınç'tan "Çok rencide oldum" açıklaması geldi. Arınç, ifadelerini kullandı: "Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. Ben başkaları gibi Twitter'dan, Instagram'dan istifa etmem."

Beklenen istifa ise bugün geldi. Bülent Arınç Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğinden Salı günü istifa etti.

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden istifa etti. Arınç istifası sonrası "Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza illetim ve kendileri de bunu uygun gördüler." ifadelerini kullandı.

Arınç, Habertürk televizyonunda katıldığı programdaki görüşlerinin ana ekseninin yargıda yapılacak reform konusu olduğunu, bir hukukçu olarak olarak bu konudaki görüşlerini açıkladığını vurguladı.

Konuşmasına yönelik seviyeli ve saygın eleştirilerin tümüne saygı duyduğunu ve not aldığını belirten Arınç, "Ancak şahsıma karşı içlerinde duydukları kin ve nefretlerin dışa vurumu olan seviyesiz hakaretleri sahiplerine iade ediyorum" dedi.

Bülent Arınç Kimdir ?

Bülent Arınç, 25 Mayıs 1948'de Bursa'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Ayşe Sevdiye'dir. 2 Eylül 1979'dan beri Münevver Arınç ile evlidir. Mücahit Arınç, Ayşenur Arınç, Mehmet Fatih Arınç adında 3 çocukları vardır. (Mehmet Fatih Arınç, 1997'de geçirdiği trafik kazası sonucu 16 yaşında hayatını kaybetti). Bülent Arınç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra serbest avukatlık yaptı. Daha sonra ise Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

Koronavirüs salgını sırasında 10 Eylül 2020 tarihinde covid-19 teşhisi kondu ve tedavi gördü.

Siyasi Hayatı

2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Manisa milletvekili olarak mecliste yer aldı. Kasım 2002 TBMM Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayı oldu. Yapılan seçimde TBMM Başkanı seçildi. 8 Ekim 2004 tarihinde yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde tekrar seçildi.

23. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı oldu.

TBMM Başkanlık Koltuğunda Oturdu.

Kasım 2002'de yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayı oldu; birinci turda 369 oy alarak TBMM'nin 22. Başkanı seçildi. 8 Ekim 2004 tarihinde yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde aynı göreve yeniden seçildi ve görevini 22 Temmuz 2007 tarihine kadar sürdürdü.

"Her türlü reformu destekleyeceğimin bilinmesini isterim"

Bülent Arınç istifasının ardından şu şekilde konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti'nin ülke yararına yapacağı her türlü çalışmayı, milletin faydasına olacak her türlü reformu destekleyeceğimin bilinmesini isterim. Hayatım boyunca doğru söz, doğru ilke, dürüstlük ve vicdanımın sesi rehberim oldu. Bu yüzden çok bedel ödedim ama bundan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim."

Aşağıdaki Haber de İlginizi Çekebilir

Bülent Arınç 'İstifa Etmedim' Dedi ve Ekledi: 'Cumhurbaşkanı Ağır Konuştu Rencide Oldum' - onedio.com
Bülent Arınç 'İstifa Etmedim' Dedi ve Ekledi: 'Cumhurbaşkanı Ağır Konuştu Rencide Oldum' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir