Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çizgi Roman Dünyasının 34 Müslüman Karakteri

 > -
Abone ol

Comics Dünyasının Müslüman Karakterleri

Müslüman çizgi roman karakterleri diye bir araştırma yapıp bizdeki çizgi roman kahramanlarını sınıflamak belki çok daha ilginç olurdu. Sonuçta bazı ateist ve bazı gayri-müslim vatandaşlarımızın kahramanlık yaptığı çizgi romanlar dışında kalanların hepsini "müslüman" diye sınıflar bitirirdik araştırmayı. Gerçi kahraman derken yanlışlığa düşmeyelim, çizgi roman karakteri manasında kahraman dedim ben.

Her neyse, işte batı çizgi romanında (özellikle Amerikan comics dünyasında) yer alan müslüman kahramanlarla ilgili geniş bir derleme (hepsi bu değil ama bir yerde de durmak gerek):

1. Kamala Khan

Kamala Khan, Marvel Comics için yaratılan ve Ms. Marvel kod adıyla kahramanlık yapan Pakistan asıllı genç bir kız. Sana Amanat, Steve Wacker ve yazar G Willow Wilson tarafından yaratılan Kamala Khan 2014'de okurlarla buluştu.

2. Green Lantern

Gerçek adı Simon Baz olan Green Lantern'in son insan üyesi arap kökenli bir müslüman. DC Comics.

3. Josiah X

Josiah al hajj Saddiq - "Josiah X" veya "Justice" olarak da bilinir. Marvel dünyasının efsanevi Super-Soldier serumu sonucu kahramanlar dünyasına katılan zenci-müslüman karakterlerinden.

İlk göründüğü sayı: The Crew #1 (July, 2003)

4. Nightrunner

Nightrunner, DC Comics'in bir başka karakteri. Asıl adı Bilal Asselah. Cezayir asıllı Fransa vatandaşı olan karakter Batman INC. adlı dizide Fransa'nın Batman'i olarak geçiyor.

5. Arabian Knight

Asıl adı, Abdul Qamar olan ve "Arabian Knight" (Arap Şövalyesi) olarak anılan Marvel karakteri. Bedevi Sünni Müslüman. Çoğunlukla uçan halısı üzerinde gezinir. Özellikle "Contest of The Champions" serisinde kısa ama işlevsel bir görevi olmuştur. Ayrıca Müslüman karakterlerden oluşan "Desert Sword" adlı grubun da üyesidir.

6. Dust

Dust, Sooraya Qadir'in kod adıdır. Dust, kendini kuma dönüştürme ve kum fırtınası yaratma gücüne sahip bir mutanttır. İlk kez New X-Men #133'de okuyucuyla 2002 senesinde tanıştı. Karakteri yaratan yazar Grant Morrison ve çizer Ethan Van Sciver ikilisidir. Afgan asıllı olan, Dust sünni müslüman olup Afganistan'da iken hep "burka" giymektedir.

7. Janissary

İlk kez 2000 yılı JLA Annual 4'üncü sayısında okuyucuyla buluşmuş olan, Janissary (Yeniçeri) amerika'da tıp eğitimi almış olan Selma Tolon'un kod adıdır. Sultan Süleyman'ın kılıcını kullanan Janissary üzerinde Türk bayrağı olan "çarşaf giymektedir". Yakın zamanda Wonder Woman tarafından Circe adlı kötüyle New York'un kurtarılması mücadelesine çağrılmıştır.

8. Brain Tablet

İlk yayın: Brain Tablet (1992)

Bu grup, birebir güçleriyle olmasa da, daha çok Fantastik Four'a öykünmüştür. Lider Muhammad Nur, Sünni Müslüman, D.C.'nin Green Lantern'inin güçlerne sahip. Thurman Hightower, mimari bir deha ve uzama gücüyle Reed Richards'a benzemektedir. Kemit Kutie, hip hop sanatçısı ve bir Mısır tanrıçasının güçlerine sahip. Mary Marvel (DC) gibi dönüşüm yaşamaktadır. Starchild "The Yoruba Warrior" ateş gücüne ve Yoruba dövüş stiline sahiptir.

9. Naif al-Sheikh

Naif al-Sheikh, DC comics'in 12 sayılık "Justice League Elite"inin lideridir.

10. Hamza

Hamza, Gen 13 üyesi: Team Achilles, Wildstorm

11. Damascus

Damascus (Şam), Stormwatch, Wildstorm

12. Rampart

Chris Claremont'un 1995 tarihinde DC comics'te yayınlanan The Sovereign Seven grubunun üyesidir. Serinin çizeri çok sevilen çizer Dwayne Turder idi.
Rampart (Jaffar Ibn Haroun Al Raschid) Müslüman bir prenstir.

13. Sinbad

Sinbad
Gerçek adı: Davood Nassur
İlk görünüm: Superman Vol. 2 #48 (Ekim 1990)
3 sayılık Süpermen hikayesinde görev alan, Davood uzaylı teknolojisi olan ve telekinetik güç kazandıran bir kemerin sahibidir. DC comics'in terörist yetiştiren devleti Qurak kökenlidir. Lex Luthor onu kullanmak istese de Sinbad asla terörist olmaz.

14. The Archer of Arabia

The "Archer of Arabia" Suudi Arabistan'lı Müslüman okçu bir karakterdir. The "Green Arrows of the World" adlı tek sayılık DC Comics hikayesinde, Adventure Comics #250 (1958). Bu eser efsanevi çizer Jack Kirby ile yazarlar Ed Herron ve Dave Wood'un ellerinden çıkmış.

15. The 99

The 99, müslüman karakterlerden oluşan geniş bir süper güçler grubudur. Allah'ın adlarını taşıyan 99 nur taşı vardır ve her birini bulan o ismin gücüne sahip olmaktadır.

16. Snow

Snow, T.A.C.T.I.C. Grubu [Snow/Tiger], IPC Media / 2000 A.D. Snow, anti-terör konusunda eğitimli bir ajandır.

17. Sedara Bakut

Sedara Bakut, Marvel Comics'in "New Universe" adlı evreninin Psi-Force grubunun bir elemanıdır.
İlk kez Psi-Force'un kasım 1988 tarihli 25. sayısında ortaya çıkmıştır.

18. Kismet

Kismet, Bomber Comics sayı 1 (Elliot Publishing 1944)

19. Batal

Batal, Marvel Comics'in New Warriors serisinin 58. sayısında ortaya çıktı. Aynı sayıda da öldü. Suriye ajanı bir kahraman.

20. Black Tiger

Black Tiger, ilk kez "Deadly Hands of Kung-Fu serisinin 1976 tarihli 20. sayısında ortaya çıktı. Marvel evrenindeki kurgusal müslüman Murkatesh devletinin dini lideridir.
Hikayesi Türkiye'de yayınlanmış olan "Kung-Fu" dergisinde Iron Fist, Luke Cage, White Tiger ve Shang-Chi karakterleriyle birlikte yayınlanmış olabilir

21. Alababa

Alababa
Feature Comics kahramanı Captain Amerika taklidi Rusty Ryan’ın ortağı.

22. Second Arabian Knight

Second Arabian Knight (ikinci), Black Panther'in 4 serisinin 15. sayısında ortaya çıkan ve Wakanda'yı istila etmeye çalışan müslüman araptır. Sihirli bir kılıcı, halısı ve zırhı vardır. Black Panther ve Storm tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

23. Navid Hashim

Navid Hashim - üçüncü Arabian Knight -, 2006 senesinde Union Jack'in 3. serisinin 1. sayısında ortaya çıkmıştır. Diğer iki arap şövalyelerinden farklı olarak askeri üniforma giyip kılıç kullanma yeteneğine sahiptir.

24. Rima Khoreibi

“Adventures of Iman” serisi, 34 yaşındaki Rima Khoreibi'nin "duanın gücünü" göstermek için yarattığı ve müslüman olan-olmayan çocuklara İslam'ın güzelliklerini gösterdiği bir çizgi roman.
İman, müslüman dünyasının ilk kadın süper kahramanıdır. Doğruyla yanlışı ayırt etmeyi bilen, İman Allah'a dua ettiğinde içine dolan gücü süper güce dönüştürerek mazlumlara yardım eder. Sıkıştığında ise "Bismillah" diyerek kötülüklerden korunmaktadır.
Çoğunlukla yanlışa düşenlere Kur'anı anlatarak İslam'ın "savaş değil barış" istediğini anlatır.

25. Cascade

Cascade, Sujatmi Sunowaparti, Global Guardians; Indonesia, DC comics

26. Sandstorm

Sandstorm, Global Guardians; Syria, DC comics

27. Yusef

Yusef, kod adı Mosque. Blood S.C.R.E.A.M. adlı grubun üyesi. Broadway Comics'in Shadow State serisinin ilk versiyonunun 1995 yılı 1. sayısında ortaya çıktı.

28. Desert Sword

Desert Sword grubu Marvel Comics'in New Mutants grubunun 7. yıllığında görülmüştür ilk olarak.
Desert Sword, Aminedi, Arabian Knight, Black Raazer, Sirocco ve Veil adlı müslüman karakterlerden oluşmaktadır.

29. Sirocco

Sirocco, Superman'in (DC comics) İran kökenli müttefikidir.

30. Spanky Ham

Spanky Ham, yakın zamanda ülkemizde Business Channel'da yayınlanan uçuk ve yetişkinlere hitap eden "Drawn Together" çizgi filminin karakterlerindendir. Fazlaca cinsellik meraklısı bir domuzdur ve müslümandır. Serideki herkes gibi abartılı kişilik özelliklerine sahip

31. Muhammed X

Muhammed X, Superman'in (DC) 2002 yılı, 2. serisi 179. sayısında ortaya çıktı. Metropolis'in zenci-müslüman kesimindeki olaya müdahale eden Süpermen'in engelleyen ve hatta onunla dövüşen, Muhammed X öykünün sonunda adeta "bu bizim muhit, yaylan" diyerek Superman'i mahalleden kovar.

32. The Doctor

The Doctor, Habib bin Hassan, Wildstorm'un yeni Doctor'udur. Dünyanın element enerjilerini doğrudan kullanabilen bir şamandır. Habib Bin Hassan, Filistinli bir "intihar bombacısı" iken The Authority grubunun yeni Doctor'u oldu.
İlk görünüm: "The Authority Revolution" sayı 9

33. Wise Son

Wise Son, Blood Syndicate (DC) grubunun lideridir. İsmi, Kur'an'dan alınmadır. Her tür fiziksel darbeye karşı dayanıklıdır.

34. Faiza Hussein

Faiza Hussein, Marvel Comics'in bir kadın kahramanıdır. Şifa gücü olan kadın kahraman İngilizlerin kutsal kılıcı Excalibur'u kullanabilen ve İngiltere'nin ruhunu içinde barındıran, temsil eden bir karakterdir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ULAN SİMON BAZ EN İYİSİ BE <3

coolkinq

Şu domuz var ya beyler viki den baktım müslüman diye geçiyor lakin yahudi imiş ırz düşmanları işte ne olacak!!!

ismail-hasanoglu

bir karakteri unuttunuz cıvıl war ıronman de necip bilmem ne diye bir karakter vardı

erva-sude

Khamala :' )

Gizli Kullanıcı

khamala değil kamala

three88

Damascusa bak. Böyle müslüman olunmaaaaaz =)

Görüş Bildir