Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çipras Yeni Politikalarını Açıkladı

 > 
133PAYLAŞIM

Yunanistan’ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras’ın iktidara gelişinin ardından gereksiz harcamalarla ilgili aldığı radikal kararlara yenileri eklendi. Bakanların makam araçları ve hükümet görevlilerinin güvenlik harcamalarıyla ilgili kesintiye giden Çipras, hükümete ait bir uçağı da satacağını duyurdu.

Özel Uçak ve Lüks Araçlar Satılacak, Yolsuzlukla Mücadele Edilecek

Radikal Sol Koalisyon SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras, görevdeki kısa süre içinde aldığı ezber bozan kararlara devam etti.

Parlamentoda yeni hükümet politikalarını açıklayan Çipras, AB ve IMF’ye meydan okuyarak dayatılan anlaşmayı kabul etmediklerini belirtirken, bakan ve milletvekillerinin lüks harcamalarından, rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleye kadar izleyecekleri adımları duyurdu.

Çipras’ın açıkladığı dikkat çekici kararlar şöyle:

– Kamu sektöründe yeniden düzenlemeye gidilecek. Bir önceki hükümet döneminde işten yasal olmayan yollarla çıkartılan işçiler yeniden işe alınacak.

-Önümüzdeki altı ay içinde ülkenin en büyük ‘kurumsal onarımı’ yapılacak. Bakanların makam aracı filolarının yarısı, yani yaklaşık 7 bin 500 araç satılacak. Böylece 700 bin avro gelir elde edilecek.

-Hükümete ait üç özel uçaktan biri satılacak, milletvekillerine araçları hakkında yeniden düzenleme yapılması teklif edilecek.

-Başbakanlık ofisi çalışanları yarı yarıya azaltılacak, güvenlik çalışanları ise üçte bir düşürülecek.

-Yeni yasa getirilerek devlet çalışanlarının siyasi bağlantılarının önüne geçilecek.

-En önemli mücadele rüşvete karşı verilecek. Siyasi düzen altındaki yolsuzluklar için özel bir çalışma yapılacak. Ekonomik suçlar ekibi özel olaraj bunları araştıracak.

-Troyka’nın değişiklik yaptığı iş yasasında düzenlemeye gidilecek. Toplu işçi sözleşmeleri yeniden getirilecek.

-2016’da asgari ücret 751 avro olacak.

-Emekli maaşlarından kesinti yapılmayacak.

– Polisle vatandaşla ilişkisi yeniden gözden geçirilecek ve hükümetin sloganı ‘Her yerde demokrasi’ olacak.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir