Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'nin ‘Gerçek Türkiye'nin Grafikleri’ Raporundan 17 Çarpıcı Tablo

 > 
904PAYLAŞIM

CHP bir grup bilim insanıyla birlikte "Gerçek Türkiye'nin Grafikleri" adlı 215 sayfalık rapor yayınladı. İşte son 14 yılda Türkiye ekonomisine ilişkin öne çıkan 17 çarpıcı tablo...

AKP'nin tek başına iktidarda olduğu 14 yıllık döneme ait resmi rakam ve verilere dayalı olarak hazırlanan 215 sayfalık raporun önsözünde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Halkın gerçeği algılaması, toplumun geleceğini şekillendirecek temel unsurdur" değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanlarıyla birlikte hazırlanan raporda, Türkiye ekonomisinin rakiplerine göre gerilediği, büyüme oranlarının potansiyelin altında kaldığı, işsizlik ve yoksulluğun yaygınlaştığı, gelir adaletsizliğinin büyüdüğü ve üretim gücünün aynı düzeydeki ülkelere göre azaldığı anlatıldı.

'İkinci Dünya Savaşı yılları hariç her yıl ortalama yüzde 5,6 oranında büyüyen Türkiye, son 7 yılda sadece yüzde 3,4 oranında büyüdü'

Raporun hazırlanmasını koordine eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay şunları söyledi:

"Gerçek Türkiye'nin Grafikleri, AKP iktidarı döneminde yaşanan ekonomik gelişmeleri gösteriyor. İkinci Dünya Savaşı yılları hariç her yıl ortalama yüzde 5,6 oranında büyüyen Türkiye, son 7 yılda sadece yüzde 3,4 oranında büyüdü. 2015 yılında da büyümenin yüzde 3,5 oranında kalması bekleniyor. Bu büyüme oranı ise yüksek cari açık bedeliyle yaşanıyor. 80 yılda 44 milyar dolar cari açık veren Türkiye son 13 yılda 468 milyar dolarlık açık verdi. Bu yapısal kırılganlık ortadan kaldırılmadıkça Türkiye'nin sürdürülebilir bir büyüme performansına ulaşması beklenmemeli."

Gerçek Türkiye'nin Grafikleri raporundan öne çıkanları derledik:

1- Türkiye ekonomisi büyümeyi unuttu

2- Çeşitli ülkelerde büyüme

3- Türkiye en fazla cari açık veren ülkelerden biri

4- Türkiye dolaylı vergi oranı yüksek ülkelerden biri

5- Gelir dağılımı en adaletsiz ülkelerden biri

6- Kadınlar eve kapanıyor

7- Türkiye ileri teknoloji ihracatında son sıralarda

8- İşsizlik oranı yükseliyor

9- Türkiye işsizlik oranında en üst sıralarda

10- Birçok gıda maddesinde fiyat artışı enflasyonu solladı

11- Vatandaşların bankalara borcu 57 katına çıktı

12- Kayıt dışı döviz girişi sürüyor

13- Eğitimli işsizlerin ülkesi

14- Türkiye'de devletin sosyal harcamaları OECD'nin yarısı

15- Türkiye servetin en adaletsiz dağıldığı ülkelerden biri

16- Vatandaşların yüzde 54'ü et, balık, tavuk yiyemiyor

17- Vergi gelirlerinin yüzde 15'i akaryakıttan

DHA ve Gerçek Türkiye'nin Grafikleri raporu

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir