CHP'de Olağanüstü Kurultay İçin Yeterli İmza Toplanamadı

 > 
19PAYLAŞIM

CHP’de muhaliflerin olağanüstü kurultayı toplama girişiminde yeterli imza toplanamadı. Genel Başkanlığa aday olan Muharrem İnce, düzenlediği basın toplantısında imzaların 500 civarında kaldığını söyledi. 1200 delegesi olan CHP’de olağanüstü kurultay için yarıdan bir fazla 601 imza gerekiyor.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, "Türkiye'nin başı beladayken, dertlerinin kurultay, koltuk değil, ülke, çocuklar ve umut olmak olduğunu" söyledi.

İnce, Eylül 2014'te 177 imzayla 415 oy aldığını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 944 imzayla 740 oy aldığını anımsattı.

'Ciddi sorun var demektir'

İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün sadece benim değil başka arkadaşlarımızın da eski il başkanlarımız başta olmak üzere hepsinin topladığı imzalar yaklaşık 500 civarında oldu. Neden yaklaşık diyorum; şu anda buraya gelirken 4 imza daha geldi. Onun için net birşey söylemiyorum. Postada olanlar, bugün gelenler var. CHP geleneklerinde imza toplayarak olağanüstü kurultay pek yoktur. 500 kişi işini gücünü bırakıp, notere gitmişse, noterde 100 liranın üzerinde para harcamışsa, bunu kargoya verip göndermişse ciddi bir problem var demektir. Bundan önceki olağanüstü kurultay da benim bir sözüm üzerine toplanmıştı. 'Olağanüstü kurultay gereklidir' demiştim, Sayın Genel Başkan da 'Madem öyle gelin olağanüstü kurultaya' demişti. O gün bir sözü olağanüstü kurultay için yeterli görenler, bugün noterden gelen 500 imzayı yeterli görmüyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir."

Muharrem İnce: 'Önce Muhalefeti Değiştirmeliyiz' - onedio.com
Muharrem İnce: 'Önce Muhalefeti Değiştirmeliyiz' - onedio.com

"Konu mankeni yerine konulması..."

İnce, kurultay tarihini 16-17 Ocak şeklinde duyurmanın, PM'yi saf dışı etmek, PM'nin önünü kesmek olduğunu savundu. İnce, CHP'nin il, ilçe kongreleri bitmeden, PM kararı olmadan 17 Ocak'ta kurultay yapılacağını söylemenin PM'ye hakaret olduğunu öne sürdü.

İnce, "Yarın yapılacak olan PM'nin kararı belli olmadan kurultay açıklanması, herhalde o PM üyeleri kendilerinin konu mankeni yerine konulmasına, devre dışı bırakılmasına tepki göstereceklerdir diye düşünüyorum" dedi.

'CHP de AKP'ye benziyor'

Rus uçağıyla ilgili açıklamanın Cumhurbaşkanlığından geldiğine işaret eden İnce, başkanlık sistemine geçmediklerini, açıklamanın Başbakanlık'tan yapılması gerektiğini savundu.

İnce, "CHP de AKP'ye benziyor, fiili olarak başkanlık sistemi var Türkiye'de, başkan gibi yönetiyor Türkiye'yi, anayasayı taktığı yok. CHP'nin bundan farkı ne? PM kararı almamış, il, ilçe kongreleri bitmemiş, kurultay tarihi açıklıyorsunuz, kendinizi PM yerine koyamazsınız" dedi.

"Yenileri de sizi yenecektir"

Parti tabanının bu gidişten rahatsız olduğunu ileri süren İnce, şunları kaydetti:

"177 imzayla 415 oy alınıyorsa 500 imzayla kaç oy alınacağını siz tahmin edin. Eğer 500 kişi notere gidip, imza veriyorsa, 'ben bu işten rahatsızım' diyorsa, bir 300, 400 de 'gidemem şimdi notere uğraştırma beni, daha sonra bu hesabı görürüz' diyenler var. Ne yaparsa yapsınlar bu delegeler mevcut yönetimi seçmiştir, eğer yetkiyi bunlar vermişse hesabı da bunlara vermek lazım. 'Olmadı bunlar beni yener, yendirir, o zaman delegeleri değiştireyim, yenileriyle yarışayım.' Bu doğru değil, yenileri de bu partinin evladıdır. Göreceksiniz yenileri de sizi yenecektir. Geçmiş yıllarda bin oy alıp, genel başkan olup sonra salona giremediğiniz durumlar bile olabilir. Onun için bu değişimin önünde durulamaz."

Muharrem İnce, bir soru üzerine imzaları genel merkeze vermeyeceklerini, aksi halde o kişileri afişe etmiş olacaklarını sözlerine ekledi.

CHP'de Olağanüstü Kurultay İçin Yeterli İmza Toplanamadı
CHP'de Olağanüstü Kurultay İçin Yeterli İmza Toplanamadı

İzmir milletvekili Mustafa Balbay da olağanüstü kurultay çağrısı yapmadan bir sonraki kurultayda genel başkanlığa adaylığını koyacağını açıkladı.

Umut Oran, olağan kurultay tarihi açıklamasıyla ilgili “PM'yi toplamadan, orada karar alınmadan, 'kurultay tarihini belirledik' denilmesi CHP geleneklerine uymamaktadır. Tüzüğe, hukuka, kurultay takvimine aykırı olan bu açıklama, bir oldubitti yaratmaya dönüktür, uygulanabilir değildir" diyerek tepki gösterdi.

Mustafa Balbay da "Bazı arkadaşlarımız, mevcut yönetimin, mevcut delegelerimizin önüne çıkması gerektiği düşüncesinden hareket ederek, olağanüstü kurultay istediler. Bunun önüne geçmek için olağan kurultay tarihi açıklanıyor" yorumunu yaptı.

Al Jazeera ve AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir