CHP, Yüksek Seçim Kurulu'na Başvurdu: 'Gerçekten Bir Şeyler Olduysa, 24 Haziran'da da Oldu'

 > -

CHP, İstanbul'da tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleriyle 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle YSK'ya dilekçe verdi. CHP'nin ardından İYİ Parti de  seçimlerinin 'tümünün iptal edilmesi' için YSK'ya itiraz başvurusunda bulundu.

CHP adına başvuruyu yapan Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek "Gerçekten bir şeyler olduysa 24 Haziran'da da oldu" dedi. Muharrem Erkek başvuruyu "tam kanunsuzluk"gerekçesiyle yaptıklarını belirtti ve açıklamasında "tam kanunsuzluk başvurularında süre aranmaz" vurgusu yaptı.

Dilekçede "24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde de 'bir şeyler olduğu' açıkça ortaya çıkmıştır. Kimlerin ve nasıl gerçekleştirdiğini bilmiyoruz ama, kesinlikle bir şeyler oldu' denildi. 

"24 Haziran'da da kamu görevlisi olmayan on binlerce kişi sandıklarda görev yaptı" 🎥

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK'ya dilekçeyi verdikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu: 

"Önemle şunu vurgulamak istiyorum, 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri hakkındaki değişiklikler, iktidarın isteğiyle TBMM'de kabul edildi. Ve ne zaman yürürlüğe girdi? 13 Mart 2018'de... Bu değişikliklerden sonra iki seçim yapıldı Türkiye'de. 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi ve 31 Mart'ta yerel seçim."

Her iki seçim de aynı yasaya, aynı genelgelere aynı uygulamalara dayanılarak yapıldı. Eğer siz İstanbul'daki seçimlerde organize usulsüzlükler var diyorsanız,  aynı olaylar 24 Haziran'da da gerçekleşti. Yani bir şeyler olsuysa gerçekten, 24 Haziran'da da oldu. Siz Sayın Ekrem İmamoğlu'nun seçimi şaibeli diyorsanız, 24 Haziran'daki Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi de şaibelidir. Çünkü 24 Haziran'da kamu görevlisi olmayan on binlerce kişi sandıklarda görev yaptı. Siz eğer 'Kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı' gerekçesiyle İBB Başkanlığı seçimini iptal ediyorsanız, 24 Haziran'ı da iptal etmek zorundasınız."

"Sandık kurullarında görev yapan kişilerin, o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil, AKP'nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya koyulmadı"

"Tam kanunsuzluk sebebiyle başvurduk. Biliyorsunuz tam kanunsuzlukta süre şartı aranmaz, bu olağanüstü başvuru değil. 

YSK önceki tüm kararlarında şunu söylüyordu: 'Bir usulsüzlük varsa dahi, bu seçimin iptalini kesinlikle mümkün kılmaz, Usulsüzlük yapanlar cezalandırılır. Sandık kurullarının teşkilinde sorun varsa, bu beni ilgilendirmez. Ben seçmenin iradesini sakatlayamam. Sandık başındaki usulsüzlük olduğu somut delillerle ortaya koyulmadıkça ben seçimi yenilemem.' Yıllarca verdiği kararlarda iradesini seçmenin iradesinden yana koydu. 

Referandumda gerçekleşen mühürsüz oy kararı... Kanunun açık hükmüne rağmen YSK dedi ki 'Benim için esas olan seçmen iradesidir', şimdi ne değişti? Bugün ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin, o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil, AKP'nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya koyulmadı."

"Aynı zarftan çıkan diğer sonuçları neden iptal etmiyorsunuz?"

"Oylar defalarca sayıldı, kısıtlı seçmen dendi, olmadı, ölü seçmen dendi olmadı, sahte seçmen dendi olmadı. En sonunda dendi ki, sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişiler görev yapmış... 24 Haziran'da da yaptı. YSK bunu gerekçe yapıyorsa 24 Haziran'ın da iptali gerekir. Bu kararınız doğruysa Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını da iptal etmek zorundasınız. 

Sandık kurulunun belirlenmesinde vatandaşın, siyasi partilerin hiç bir iradesi yok. Adayların da yok. Tamamen YSK denetiminde, ilçe seçim kurulları tarafından gerçekleştiriliyor işlemler. İstanbulda görev yapan sandık kurulu üyelerini Ekrem İmamoğlu mu belirledi? Siz kendi kusurunuzu nasıl seçmene yüklersiniz? Nasıl seçmenin iradesini yok sayarsınız? Her iki seçimde de aynı yasa, aynı genelgeler, aynı uygulamalar, aynı sandık kurulları, aynı şartlar vardı. 

Aynı zarftan çıkan diğer sonuçları neden iptal etmiyorsunuz? Çünkü dert sadece İBB Başkanlığı... 39 ilçeyi de iptal etmek zorundasınız."

CHP, itiraz dilekçesinde iptal istemi için nedenleri 8 maddede sıraladı 👇

1. OHAL döneminde 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde de “bir şeyler olduğu” açıkça ortaya çıkmıştır. “Kimlerin ve nasıl gerçekleştirdiğini bilmiyoruz ama, kesinlikle bir şeyler oldu.”

2. Yüksek bir Kurul olarak kendinizi ve önceki tüm kararlarınızı inkâr eden öyle bir karar verdiniz ki, 24 Haziran seçimlerinde de on binlerce kamu görevlisi olmayan kişinin İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde sandık başkanı ya da üye olarak görev yaptığını tespit etmiş oldunuz. Evet, on binlerce sandık başkanı ve üye kamu görevlisi olmadığı halde 24 Haziran seçimlerinde görev yaptı. Re’sen yapacağınız bir inceleme sonucunda dahi günışığı gibi ortaya çıkacak bu gerçek karşısında artık Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel seçimleri de kesinlikle şaibelidir. Kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yapmış olması tek başına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini şaibeli kılıyorsa, verdiğiniz kararın doğru olduğuna inanıyorsanız ve hukuka saygılı olun diyorsanız 24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimleri de iptal etmek durumundasınız.

3. Bilgileriniz üzere, tam kanunsuzluk başvurularında süre aranmaz. Ortaya bir tam kanunsuzluk çıkmışsa, bu tam kanunsuzluğun sonucu olarak 24 Haziran seçimlerinin iptali de artık hukuken bir zorunluluk arz etmektedir. İnceleyin, 31 Mart’tan sonra olduğu gibi günlerce inceleyin, 24 Haziran seçimlerinde on binlerce kamu görevlisi olmayan kişinin sandık başlarında görev yaptığını tüm Türkiye görsün.

4. Sandık kurulu başkanlarının ve sandık kurullarında görev yapacak kamu görevlilerinin belirlenmesi seçmenin, siyasi partilerin ve adayların iradesine bağlı olmamasına rağmen; sandık kurullarının teşkiline ilişkin konular bizzat Kurulunuzun 13/12/2018 tarih ve 2018/1105 sayılı kararıyla kabul edilen seçim takvimine göre 2 Mart 2019 tarihinde kesin olarak karara bağlanmasına rağmen; sandık kurullarında kamu görevlisi olmadığı halde görev yapanların seçim sonuçlarına ne şekilde etki ettiklerine dair somut tespitler bulunmamasına rağmen; önceki tüm kararlarınızda bu tip mesnetsiz, delilsiz ve soyut iddialar karşısında seçimlerin yenilenmesinin mümkün olmadığını önemle vurgulamanıza rağmen; sandık başındaki iş ve işlemlerde herhangi bir usulsüzlük ortaya konulamamasına rağmen; Anayasa’da güvence altına alınmış seçme ve seçilme hakkını zedeleyerek ve seçmen iradesini yok sayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini ve seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını iptal ettiyseniz 24 Haziran 2018’de seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve milletvekillerinin de mazbatalarını iptal ederek 24 Haziran seçimlerini de yenilemek zorundasınız. Çünkü, aynı şartlar 24 Haziran’da da mevcuttu.

5. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde sandık kurullarını nasıl oluşturduysanız, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde de aynı şekilde oluşturmuştunuz. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunu iktidar değiştirdi ve 13 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren bu değişikliklerden sonra iki seçim gerçekleşti: 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri ile 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri. Bu iki seçimde de seçimlere ilişkin tüm iş ve işlemler iktidarın gerçekleştirdiği değişikliklere göre yüksek Kurulunuzca yapıldı. Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını şaibeyle kazandıysa, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı seçimini şaibeyle kazanmıştır. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçimi meşru değilse, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi de meşru değildir. Daha bu seçim döneminde 14 Nisan 2019 Erzurum Pasinler ve 20 Nisan 2019 Bursa Mustafakemalpaşa kararları ve bugüne kadar ki yerleşmiş, kökleşmiş kararlarınızın tam aksi bir kararla seçim sonucuna doğrudan doğruya müdahale ediyorsanız, 24 Haziran seçimlerinin sonucuna da müdahale ederek meşruiyetini yitirmiş tüm seçimleri yenilemesiniz.

6. Yüksek Kurulunuz bugüne kadar diyordu ki bir usulsüzlük ya da suç söz konusu ise suç isnat edilen ya da usulsüzlük yapan kişilerin hakkında yürütülen soruşturmalar ayrı bir konudur ve seçmen iradesi esas olduğundan seçimin iptali mümkün değildir. Bugün ne değişti? Kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yaptığı sandık kurullarında sandık başındaki iş ve işlemlerde herhangi bir usulsüzlük iddia edilmediği halde, o sandıklarda oy kullanan seçmenin iradesi sakatlanmadığı halde, madem iptal kararı verdiniz, aynı takdir ve iradeyle 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel seçimlerini de iptal etmek durumundasınız.

7. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi, kasten suçlar işlenmişse, organize işler ve usulsüzlükler gerçekleşmişse mutlaka kendi seçiminde de gerçekleşmiştir. Yüksek Seçim Kurulu bu incelemeden artık kesinlikle kaçamaz. İstanbul’un tüm ilçe belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyelikleri seçimlerinin de artık bu kararınızdan sonra iptali bir zorunluluk yaratmıştır. Yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini değil, İstanbul’un tüm seçimlerini iptal edin.

8. Sayın Ekrem İmamoğlu’nu 39 ilçede oy kullanan İstanbullular seçtiğine göre 39 ilçede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte pusulası aynı zarftan çıkan tüm seçim türlerinin de iptal edilmesi gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir