Görüş Bildir

Celal Şengör Özür Diledi: 'Maksadım O Değildi'

Haberler
> Celal Şengör Özür Diledi: 'Maksadım O Değildi'

12 Eylül darbesi ve o dönem yapılan işkenceler için 'Dışkı yedirmek işkence değil' sözleri tepkilere neden olan Celal Şengör, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek o dönem işkenceye maruz kalan Doktor Sinan Olcan'dan özür diledi.

Radikal'den Armağan Çağlayan'a verdiği röportajda, 'Kenan Evren'in yaptığı her şeyi istisnasız onaylıyorum, insanlara dışkı yedirmek işkence değil' sözleriyle tepkilerin hedefi olan Prof. Celal Şengör RS FM'de Yavuz Oğhan'ın sorularını yanıtladı. 

Programda 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde işkenceye maruz kalan Doktor Sinan Olcan ile konuşan Şengör, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunarak Olcan'dan özür diledi.

O sözleri bilerek sarf ettiğini ama yanlış anlaşıldığını söyleyen Şengör, şunları söyledi:

"İncittiysem Özür Dilerim"

'Ben derdimi anlatamadım. Dışkı yemek zararlı değil, bazı tedaviler için zorunludur. Ama bunu zorla yaptırdığınız zaman işkenceye döner. Maalesef buna maruz kalanlar var. Bu travmayı yaşamışlar. Ben de diyorum ki bu travmayı atın, maruz kaldığınız şey o zaman zannettiğiniz kadar büyük bir durum değil. Ama tırnakları sökülen bir adamın travmadan kurtulması da mümkün değildir, yapacak bir şey yok. Benim orada ısrarla üzerinde durduğum şey, bu olayların emri konsey tarafından verilmemiştir. Ben bunu Tahsin Şahinkaya'dan bizzat dinledim. Biz ne yazık ki kızını bile doğrayan bir milletiz.'

Olcan: Siz ne diyorsunuz?

Olcan: Siz ne diyorsunuz?

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde böylesi bir işkenceye uğramış Doktor Sinan Olcan ise Celal Şengör'ü dinledikten sonra sözlerine tepki gösterdi. Defalarca bu işkencenin uygulandığını vurgulayan Olcan, yaşanılan o anları anlattı, Şengör'e 'Sen hangi travmadan bahsediyorsun' diye sordu.

Olcan, 'Bu bir kişiye değil, belki yüz kişiye yapıldı. Rögar kapağı açıldı ve insanlara yedirildi. ‘Parmağınızı batırın ve yiyin' denildi. Türkiye'de o dönem insanlık suçu işlendi. Bir sürü arkadaşımız koleradan öldü.'

Olcan'ın, Celal Şengör'ün, 'Bu emirler Tahsin Şahinkaya tarafından verilmedi' yönündeki savunmasına eleştirisi sert oldu. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in sözlerini hatırlatan Olcan şöyle konuştu:

'Siz bunu Tahsin Şahinkaya'dan dinlemiş olabilirsiniz; ama Süleyman Demirel, ‘Fırat'ın öte yakasında bir koyun kaybolsa sorumlusu benim; çünkü yöneten benim' demişti. Bugün Cizre'de Nusaybin'de olan olaylar, mevcut iktidarın dışında mı gelişiyor sizce? Diyorum ki orada işlenen insanlık suçu, konseyin bilgisi dahilindedir. Kıbrıs'ta savaşmış, psikolojisi bozulmuş, işkenceden zevk alan bir adam başımızdaydı. Hamamda, havalandırmadan her yerde işkence ediyordu. 170 kişilik koğuşta, 3 tane tuvalet vardı, o 3 tuvaletin kapısı da gardiyanlar tarafından kilitleniyordu.'

'İncittiysem özür dilerim'

Anlatılanları facia olarak nitelendiren Profesör Celal Şengör, amacının mağdurların travmayı atlatmasına yardım etmek olduğunu yineledi. Yaptıklarının tamamen iyi niyetli olduğunu ifade eden profesör, canlı yayında Sinan Olcan'ın nezdinde işkence görenlerden özür diledi.

Sputnik News

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Arda Bertan Ergül

''Kenan Evren'in yaptığı her şeyi istisnasız onaylıyorum, insanlara dışkı yedirmek işkence değil.'' ve ''Maksadım o değildi.'' ashgdfasdas siktirsin. Dışkı y... Devamını Gör

Hakan Düzağaç

son yediği bokun farkına varmış

mrthahaha

s.çtığını böyle yedirirler adama...