Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > 
27PAYLAŞIM

1. Binlerce Boytaş İşçisi İş Bıraktı

Kayseri’de kurulu bulunan ve Türkiye’nin en büyük mobilya fabrikalarından olan Boydak Holding'e bağlı 5 fabrikada çalışan binlerce işçi düşük ücrete ve 3 yıllık sözleşme dayatmasına isyan etti. Birkaç fabrikada başlayan iş bırakma eylemi holdingin diğer fabrikalarına da sıçradı

Haberin Tamamı İçin:

2. Genel Seçim: YSK Kararı ve Başbakanlıktan 'Jeneratör' Açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu, illerin çıkaracağı milletvekili sayısını açıkladı. İstanbul'un çıkaracağı vekil sayısı 3 artarak 88'e, Ankara'nın ise bir artarak 32'ye yükseldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, çıkaracağı milletvekili sayısı 18'e kadar olan illerin bir, çıkaracağı milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan illerin iki, 36 ve daha fazla olan illerin üç seçim çevresine bölündüğü belirtildi.

Öte yandan Başbakanlık 7 Haziran genel seçim için alınacak önlemlerle ilgili genelge yayımladı. Görevli personelin yıllık izinleri buna göre ayarlanacak. Genelgede elektrik kesintilerine karşı "jeneratör ihtiyacının karşılanacağı" belirtildi.

3. Fabrika Yatakhanesinde Yangın: 3 İşçi Hayatını Kaybetti

Mersin'de narenciye paketleme fabrikasının yatakhanesinde çıkan yangında 3 işçi hayatını kaybetti, 6 işçi yaralandı...

Haberin Tamamı İçin:

4. Minik Poyraz İçin Hastane Bulundu!

Günün sevindirici haberi Antalya'dan geldi... Hastanelerde yer bulunamadığı için babasının sanayide yaptırdığı fototerapi cihazıyla evinde tedavi etmeye çalıştığı minik Poyraz'ın tedavisine, hastanede devam edilecek.

Haberin Tamamı İçin:

5. NATO 5 Bin Askerlik Çevik Güç'e Onay İstiyor

NATO, son haftalarda Ukrayna'da çatışmaların artmasının ardından, Doğu Avrupa'daki askeri varlığını artırmaya hazırlanıyor.

Brüksel'de yapılacak toplantıda NATO'nun Doğu Avrupa'daki ittifak ülkelerine kuvvet gönderme kararı alarak bu bölgedeki üyelerine güven vermesi bekleniyor.

Ek destek dahilinde 5 bin askerlik yeni bir çevik kuvvetin iki gün içerisinde bölgeye gönderilmesi ve Polonya, Romanya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Bulgaristan'da küçük komuta merkezleri ağı kurulması planlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

6. Haluk Kırcı Tahliye Oldu

Daha önce iki kez yanlışlıkla tahliye edilen, 1978'deki Bahçelievler katliamının hükümlüsü Haluk Kırcı, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlanarak serbest kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

7. Korkunç BM Raporu: IŞİD Zihinsel Engelli Çocukları İntihar Bombacısı Yapıyor

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi'nin raporuna göre IŞİD zihinsel engelli çocukları intihar saldırılarında kullanıyor. Tüyler ürperten raporda IŞİD'in kaçırdığı çocukları seks kölesi olarak sattığı, işkence ettiği, çarmıha gerdiği, diri diri gömerek ya da kafalarını keserek öldürdüğü belirtiliyor. 

1998'den bu yana ilk kez Irak'ta çocuk haklarının durumunu inceleyen komitenin verdiği bilgiye göre dini ve etnik azınlıklardan çocuklar daha da zor durumda ancak "Çocuk istismarı mezhep tanımıyor".

Haberin Tamamı İçin:

8. Üniversitelerde Katlamalı Harç Tepkisi ve Davutoğlu'ndan YÖK'e Talimat

Bakanlar Kurulunun Yükseköğretim Kanununda yaptığı değişiklikle üniversitelerde katlamalı harç sistemine geçildi. Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Görkem Doğan, 'Harçlarla birlikte ödenecek ücret milyarları bulacak' dedi. Öte yandan Başbakan Davutoğlu, YÖK'e artan harçlarla ilgili çalışma başlatılması talimatı verdi.

Haberin Tamamı İçin:

9. Kuito Söküm İçin Karaya Çekildi, Çevre Örgütleri Ayakta

Angola'dan Türkiye'ye getirilen, radyoaktif atık barındıran Kuito gemisi, Aliağa'da söküm için karaya yanaştırıldı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun yetkilendirdiği Haser adlı özel firmaya yaptırıldığı belirtilen radyasyon ölçümlerinin temiz çıktığı ve gemide tehlikeli atık olmadığı açıklandı. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu ise TAEK'in hiçbir kuruma yetkilendirme yapmadığını belirterek, “4 saatte yapılacak hiçbir incelemeye güvenilemez. Ortada tiyatro oynuyorlar” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Atatürk'ün Gün Yüzüne Çıkmamış Yakın Çekim Görüntüleri

Mustafa Kemal Atatürk'ün yakından çekilmiş fazla bilinmeyen görüntüleri bugün sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasında girdi... Atatürk'ü ilk kez bu kadar yakından göreceğiniz belgeselin kaynağı: Old Movie Collector

Video ile ilgili ekşi sözlük entryleri için tıklayınız

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir