Biz Gündemde Boğulurken 2016 Yılında Bilim Dünyasında Yaşanan 32 Mühim Gelişme

7.7bPAYLAŞIM

Bilim insanları, bir yandan mevcut yaşamımızı kolaylaştıracak yeniliklere imza atarken bir yandan da yeni yaşam alanları kurabileceğimiz gezegenler için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yaşam alanı arayışlarının bir nedeni de kuşkusuz insanlığın barınabildiği tek gezegeni mahvetmesi. Ve yapılan çalışmalardan anladığımız kadarıyla bir sonraki durağımız Mars olacak. 

Mars'tan tekrar gezegene dönecek olursak, yürütülen çalışmaların kayda değer bir kısmının da yapay zeka ile ilgili olduğunu göreceksiniz. Elon Musk ve Hawking ise yapay zekaya karşı gereken tedbirlerin alınması taraftarı. 

İçeriği okurken Türkiye için ise iki şey dikkatinizi çekecek. Birincisi; ülkemizdeki genç beyinlerin, projeleriyle uluslararası yarışmalarda derece alıp, takdir görmeleri ve akademik başarıları... İkincisi ise; büyük başarılar getiren projelere TÜBİTAK'ın sırt çevirmiş olması... Yine de neticeye odaklanıp, enseyi karartmıyoruz 👊 

2016 yılı boyunca hangi bilimsel gelişmelere şahit olduk bir bakalım ve hafızalarımızı tazeleyelim. Keyifli okumalar!

1. Türk bilim insanlarından, her kan grubuyla uyuşan yapay kan

Yılın ilk ayında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde görevli Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Adnan Ayhancı yapay kan ürettiklerini duyurdu. Bağışlanan kanlar maalesef bir ay muhafaza edildikten sonra bozuluyor. Yapay kan ise bir yıl boyunca bozulmadan saklanabiliyor.

Haberin detayı

2. TÜBİTAK'ın beğenmediği projeyle dünya birincisi olan İlayda NASA projesinde

Hepimiz İlayda'yı hazırladığı projenin TÜBİTAK tarafından değer verilmeyen, fakat dünyada binlerce proje arasından sıyrılarak birinci seçilen çalışmasıyla tanımıştık. 

İlayda NASA'nın Mars projesinde de yer alacağını 'Cornell Üniversitesi profesörlerinden Mason Peck, NASA’da teknoloji şefi olarak çalışıyor ve Mars’a giden roketlerle ilgili bir proje yapıyor. İkinci dönemden itibaren Profesör Peck ile beraber bu NASA projesinde çalışacağım' sözleriyle duyurmuştu.

Haberin detayı

3. Japon bilim insanları 30 yıl önce dondurdukları 'su ayısını' tekrar canlandırdı

30 yıl önce Japon bilim insanları tarafından -20 santigrat derece sıcaklıkta dondurulan 'su ayısı' tekrar canlandırıldı. Antarktika'da yaşadıkları bilinen Tardigrada'lar (Su ayısı) birçok canlının yaşamı için imkansız olan koşullarda hayatta kalmayı başardıkları için ekstremofil canlılar olarak tanımlanıyor.

Haber detayı

4. Albert Einstein'ın 'Kütle Çekim Teorisi'ndeki dalgaların 100 yıl sonra keşfi

Albert Einstein'ın kuramlarından 100 yıl sonra, onun tüm evrene yayıldığını söylediği kütle çekim dalgaları nihayet gözlemlendi. Konuyla ilgili aydınlanmak isteyenleri aşağıdaki içeriğimize alalım 👇

Bilim Dünyasının Belki de En Önemli Keşfi Bugün Yapıldı: Kütleçekim Dalgası Kanıtlandı! - onedio.com
Bilim Dünyasının Belki de En Önemli Keşfi Bugün Yapıldı: Kütleçekim Dalgası Kanıtlandı! - onedio.com

5. Avrupa'da yeni bir enerji anlayışı: Güneş enerjili yollar

Hollanda'da denen yöntemde, 70 kilometrelik bir bisiklet yolundan, bir hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik üretilmişti. Fransa ise yeni uygulamaya koyup geliştireceği bu yöntemle bin kilometrelik bir karayolundan ülkedeki 5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Haberin detayı

6. Dünya 30 futbol sahası büyüklüğündeki 'dev kulağıyla' evreni dinliyor

Çin Uzay Ajansı tarafından 180 milyon dolara inşa edilen, FAST adlı radyo teleskobu evrenin sesini diinlemeye başladı. Çin bilime yapılan yatırımlar miktarında ABD'nin ardından ikinci sırada.

Haberin detayı

7. Kısırlığa çare olacak: Fare embriyosundan alınan kök hücreyle sperm üretildi

Çinli bilim insanları, fare embriyolarından aldıkları kök hücrelerle, normal işlevini gören sperm üretmeyi başardılar. Laboratuar ortamında üretilen sperm, dişi farelerin yumurtalarına enjekte edildi ve sağlıklı fare yavruları doğdu.

Haberin detayı

8. Milyar dolarlık kanser projesinin başına getirilen Türk profesör: Sadık Esener

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapan Profesör Sadık Esener yeni kurulacak ve kanserde erken teşhisin yapılması için araştırmalarda bulunacak enstitünün başına getirildi. Kanser ve erken teşhisi hakkında yaklaşık 450 makale yazan Esener, enstitü de görev alacak 300 kişiyle birlikte çalışmalarını yürütecek.

Haberin detayı

9. Hepimizin mesleğine sıra gelebilir! Yapay zekanın yazdığı roman edebiyat ödülüne çok yaklaştı

Yapay zekanın yazarlığını yaptığı ve Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi (Bir Bilgisayar Roman Yazdığı Zaman) adlı eser, 3. Nikkei Hoshi Shinichi Edebiyat Ödülleri’nde birinciliği kazanmasa da ödüle yaklaştı.

Haberin detayı

10. Üzülsek mi sevinsek mi? TÜBİTAK'ın görmezden geldiği projeye iki ödül

Kozak’ın madenlerde çalışan işçilerin, anlık olarak konumlarının kayıt altına alınması ve acil durumlarda müdahale edilecek yerlerin daha kolay saptanabilmesini amaçlayan projesi TÜBİTAK tarafından kayda değer bulunmadı fakat MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Fizik dalında birincilik ödülü ve inovasyon ödülünü kazandı.

Haberin detayı

11. Mars kolonisi umut verici gelişme: Toprak tarıma elverişli

NASA, Mars'a göndereceği koloni için yeryüzündeki çalışmalara da bir yandan devam ediyor. Son olarak Mars toprağının yapısına benzer bir yapıya sahip toprakta ürün yetiştirildi. Güzel haber ise mahsullerde, sağlığa zararlı herhangi bir maddeye rastlanılmaması

Haberin detayı

12. Bilim insanları tarafından 'ahtapot DNA'sının Dünya'ya ait olmadığı' iddiası ortaya atıldı

Ahtapotların genomu, sahip oldukları ve 33 bin proteini kodlayabilen gen ile daha önce görülmemiş karmaşıklıktaki yapıyı gözler önüne serdi. Chicago Üniversitesi'nden Dr. Clifton Ragsdale araştırmaların, ahtapotların çok farklı canlılar olduğunu ispatladığını söyleyerek 'bu tür, kavrama becerisine sahip 8 kola, oldukça büyük bir beyne ve olağanüstü problem çözme yeteneğine sahip' ifadelerini kullandı.

Haberin detayı

13. Genlerle oynayarak 'süper insan' üretilecek projenin temelleri atıldı

Bilim dünyası DNA’yı oluşturan dört bazı (adenin, sitozin, guanin, ve timin) temsil eden A, C, G ve T harflerinin değiştirilerek sentetik bir gen oluşturulabileceğini tartışmaya başladı.

Genlerle Oynayarak 'Süper İnsan' Üretecekler - onedio.com
Genlerle Oynayarak 'Süper İnsan' Üretecekler - onedio.com

Farklı ülkelerden 150 bilim insanının mayıs başında Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği “Sentetik insan geni” hakkındaki gizli toplantının ilk notları Science dergisinde yayınlandı.

Haberin detayı

14. Dünyanın ilk kuantum uydusu uzaya gönderildi

Bilim insanları, kuantum mekaniği ile verilerin şebekeler içinde fotonlarla güvenli olarak taşındığını, verilerin aktarım esnasında ele geçirilemediğini veya kopyalanamadığını belirtiliyor. Çin'in uzaya gönderdiği uyduya M.Ö. 5. yüzyılda yaşan bilim insanı ve filozof Micius'un adı verildi.

Haberin detayı

15. 94 ışık yılı mesafeden Dünya'ya gelen 'çok güçlü' sinyal

Dünyaya 94 ışık yıldızı uzaklıkta bulunan Güneş’e benzer bir yıldızın yakınlarından “çok güçlü” bir sinyal alındı. Rus teleskobunun yakaladığı sinyal üzerine ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları gözlerini bu yıldıza çevirdi.
Haberin detayı

16. Stephen Hawking'den yapay zekaya ve gezegen dışı canlılara karşı uyarı

Fizikçi Hawking, yapay zekanın insanlığı çok ileri seviyelere taşıyabileceği gibi bir tahakküm aracına dönüşme ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Hawking: 'Yapay Zeka, İnsanlığın Ya En Büyük İcadı Ya da Sonu Olur' - onedio.com
Hawking: 'Yapay Zeka, İnsanlığın Ya En Büyük İcadı Ya da Sonu Olur' - onedio.com

Hawking başka gezegenlerden gelecek canlılara karşı da insanlığı uyardı. Hawking'e göre gelecek herhangi bir sinyale veya mesaja karşılık vermemeliyiz çünkü dost olmayabilirler.

Stephen Hawking: 'Uzaylılardan Gelecek Mesajlara Cevap Vermemeliyiz!' - onedio.com
Stephen Hawking: 'Uzaylılardan Gelecek Mesajlara Cevap Vermemeliyiz!' - onedio.com

17. Bilim insanları açıkladı: 6. his aslında mutasyonlu bir gen!

ABD Ulusal sağlık Enstitüsü’ne bağlı Nörolojik Bozukluklar ve İnmeler Ulusal Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmada, altıncı his diye de tabir edilen durumun mutasyona uğramış PIEZO2 genlerine sahip insanlarda bulunduğu ortaya çıktı.

Haberin detayı

18. 3 kişinin DNA'sını taşıyan ilk bebek dünyaya geldi

Dünyada ilk kez denenen bir teknikle, üç kişinin DNA'sına sahip olarak dünyaya gelen bebeğin sağlıklı olduğu açıklandı. 

Haberin detayı

19. Nobel Tıp, Fizik ve Kimya ödülleri sahiplerini buldu

Profesör Yoshinori Ohsumi

2016 Nobel Tıp Ödülü, Japon profesör Yoshinori Ohsumi'nin oldu. Ohsumi, otofaji mekanizmasındaki keşifleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Nobel Tıp Ödülü Japon Profesör Yoshinori Ohsumi'nin - onedio.com
Nobel Tıp Ödülü Japon Profesör Yoshinori Ohsumi'nin - onedio.com

İsveç'teki Nobel Komitesi, Kimya Ödülü'nün 'moleküler makinelerin tasarımı ve üretimi' alanındaki çalışmaları nedeniyle Sauvage, Stoddart ve Feringa arasında paylaştırıldığını açıkladı

2016 Nobel Kimya Ödülü'nün Sahipleri Belli Oldu - onedio.com
2016 Nobel Kimya Ödülü'nün Sahipleri Belli Oldu - onedio.com

Nobel Fizik Ödülü’nü teorik fizik alanındaki çalışmalarıyla David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz aldı

2016 Nobel Fizik Ödülü'nün Sahipleri Belli Oldu - onedio.com
2016 Nobel Fizik Ödülü'nün Sahipleri Belli Oldu - onedio.com

20. 3D yazıcılar ile biyonik uzuvlar üretip bunu ücretsiz dağıtan Türk gençler

Geçtiğimiz yıllarda evler, arabalar, protez uzuvlar ve aklınıza gelebilecek hemen her şey 3D yazıcılar ile üretilmişti. Bu haberi önemli kılan şey yeniliği değil, habere sebep olan gençlerin güzelliği. 'Bu gençler kimdir, neler yapıyorlar?' diye merak edenler yukarıdaki haberlerde olduğu gibi aşağıdaki linki takip edebilirler.

Haberin detayı

21. Türkiye'de sıradanlaşmasını istediğimiz haberlerden: Babası için geliştirdiği cihaz 400 proje arasından birinci oldu

İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencisi Elifnaz Şentürk, doktor olan babasının aşı muhafazasında yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için bir cihaz geliştirdi. Bu cihazla 21 ülkeden 400 civarında çalışmanın yer aldığı 'Bilimsel Proje Yarışması'na katılan Elifnaz, birinci olmaya hak kazandı.

Haberin detayı

22. NASA, Mars'ta Marmara Denizi'nden 4 kat fazla su barından buzul keşfettiğini açıkladı

Yapılan açıklamada bulunan buz kütlesinin ABD sınırları içerisinde bulunan Superior Gölü ile aynı hacimde su barındırdığı belirtildi. Bu bizim kıyaslayabileceğimiz şekilde, Marmara Denizi'ndeki su hacminin 4 katına tekabül ediyor.

Haberin detayı

23. Amerika'da 'Mevlana' olarak tanınan Türk bilim kadını Canan Dağdeviren'e Science & SciLifeLab ödülü

Canan Dağdeviren güzel haberi Twitter hesabından 'Olağanüstü bir gurur! Science & SciLifeLab ödülünü tıp alanında kazandım, Stockholm'de ödülümü alacağım' sözleriyle paylaşmıştı.

Haberin detayı

24. Themis yerini yapay zekaya bırakıyor: Bilim insanları ‘robot yargıç’ geliştirdi

Bilim insanlarının geliştirdiği 'yapay yargıç' Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülen davalardan yüzde 79'unun hükmünü doğru tahmin etti. Tahminden bir adım öteye giderek bildi de diyebiliriz.

Haberin detayı

25. Elon Musk'tan heyecanla beklenen, insanlığı Mars'a götürme planının tüm detayları

Öncelikle 'neden Mars?' sorusunu cevaplayan Musk, 'Venüs, yoğun basınca ve yüksek sıcaklığa sahip olmasıyla gönderilen insanlara adeta cehennemi yaşatacak bir gezegen. Gönderilen uzay araçları bile o koşullara dayanamayıp eriyor, parçalanıyor ve yok oluyor. Merkür ise Güneş'e çok fazla yakın olması nedeniyle bir hayli elverişsiz' diyor.

Haberin detayı

26. Van Gogh'un 'Yıldızlı Gece' tablosundaki inanılmaz bilimsel gizem

Bu yıl Van Gogh hakkındaki bir çok gizem açığa kavuştu. Kulağını neden kestiği, kesik kulağını kime gönderdiği araştırmacılar tarafından tespit edildi. Son olarak ise Hollandalı ünlü ressamın bilimdeki en karmaşık ve zor kavramlarından birini kavradığı tespit edildi: Türbülans

Haberin detayı

27. Evrenin resitali: 13 milyar yaşındaki yıldızların esrarengiz şarkıları

Bir grup bilim insanı NASA'nın Kepler misyonundan elde edilen verilerle yıldızların seslerini kaydetti. Samanyolu'nun en yaşlı yıldızlarından çıkan esrarengiz müziğin kayıtlarına bakacak olursak ortam bir elektronik müzik partisini andırıyor

Elde edilen sesler insan kulağına belli bir müzik tarzı anımsatıyor; fakat daha da önemlisi bu kayıtlar bilimsel açıdan çok büyük bir önem taşıyor. 

Haberin detayı

28. Google imzalı yapay zeka teknolojisinden tarihi Go zaferi

Yapay zekada yeni bir dönüm noktası yaşandı. Hamleleri satrançtan daha karmaşık olan tarihi Asya oyunu "Go"da, Google'ın sistemi, oyunun Avrupa şampiyonunu yendi.

Haberin detayı

29. Yüzlerce yıl önce sular altında Heracleion Antik Kenti'nin keşfi

Kaybolmasından 1200 yıl sonra, Aboukir sahillerinin çok yakınlarındaki kent tekrar bulundu. Firavun ve kraliçelere ait eserlerin yanı sıra, uzunluğu 30 metreyi aşan tanrı ve tanrıça heykelleri kentin keşfiyle gün yüzüne çıktı.

Haberin detayı

30. 'Milyar dolarlık dâhi' Osman Kibar Forbes kapağında

Amerikan ekonomi dergisi Forbes, İzmir doğumlu, Robert Koleji mezunu ve San Diego merkezli 12 milyar dolar değerindeki biyoteknoloji şirketi Samumed'in kurucusu ve CEO'su iş adamı Osman Kibar'ı, dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasına alıp kapağına taşıdı.

Haberin detayı

31. Hawking'in varsayımsal kaygılarından sonra Dünya için somut bir tehlike: İklim değişikliği

Bilim insanlarının Eylül'de yaptıkları ölçümlere göre, atmosferdeki karbon seviyesi 400 ppm'i geri dönüşü olmayacak şekilde geçti. 1958'den bu yana ölçümler yapan Mauno Loa Gözlemevi'nin haftalık raporlarını inceleyen araştırmacılar, uzun yıllar boyunca atmosferik karbon seviyesinin bir daha 400 ppm altına inmeyeceğini açıkladı.

Haberin detayı

32. Dünya Ekonomik Forumu'nun gündemi yeni nesil sanayi devrimi

Bu yıl Davos’un ana konusu ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’ projesiydi. Üçüncü Sanayi Devrimi elektronik ve enformasyon teknolojisine dayanıyordu. Dördüncü Sanayi Devrimi, diğer adıyla Endüstri 4.0 sürecinde vurgulanan şeyler ise, yapay zekâ, 3 boyutlu baskı, özdevingen (otonom) taşıma araçları, birbirleriyle konuşan makineler olarak karşımıza çıkıyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi ile birlikte, hesaplamalara göre, yeni ürünleri pazara sunma süresi yüzde 25 ile yüzde 50 arasında azalabilecek. Ayrıca mühendislik giderleri yüzde 30’a kadar düşebilecek ve en önemlisi yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanabilecek.

Yaşanan güzel gelişmeler umudumuzu artırırken bir yandan da yapmamız gereken şey: Öz eleştiri

Türkiye'de Bilim Neden Gelişmiyor Sorusuna Verebileceğiniz 17 Cevap - onedio.com
Türkiye'de Bilim Neden Gelişmiyor Sorusuna Verebileceğiniz 17 Cevap - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bobamca

21. yy en büyük imam eriği projesini unutmuşsunuz bayım.

edo

Evrime yön veriyor oluşumuz aslında evrimin kendisinden kaynaklanıyor olabilir mi,fa,la,si ,do.Evrimin bizlere bir oyunumu bu bilim diye kesip atmak isin kolay yolu Bunun bir basi sonu yok mu Sebepsiz sonuç olur mu

marv

https://onedio.com/haber/20-yillik-calisma-sonuc-verdi-antimadde-atomunun-boyu-olculdu-746511 çoğundan daha önemli olan bu gelişme neden yok ?

tecos

Ahtapotlara üzülüyorum. Zeka üretecek beyine sahipler ama ama beceriyi bir sonraki kusaga nakledemiyerek silbasta tekrar basliyorlar.

hknbyrm

Öyle olsa herhalde biz olmazdık :)))

kayzer-soze

Cumartesi günü Deniz Baykal Manavgat`da Turizm Fakültesinin açılışında "Rus büyükelçi suikastinden dolayı eğitimin öneminden, tek tipleşmemesinden, polisin, askerin liyakata göre seçilmesi ve terfi ettirilmesinden yoksa böyle sonuçların (büyükelçi suikasti) kaçınılmaz olduğundan" bahsetti Ondan sonra kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "eğer imam hatiplerden rahatsızsanız bilin ki daha çok imam hatip açacağız ve sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz" diye hem Baykal`a cevap verdi hem de eğitim politikamızın ne olduğunu anlattı.

Görüş Bildir