Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Gurur: Türk Profesör Amerika'daki Milyar Dolarlık Kanser Projesinin Başına Getirildi!

 > 
7bPAYLAŞIM

Son günlerde yaşadığımız olaylardan kaynaklı psikolojik buhrana bir nebze olsun son verebilmesi, yaşadıklarımızı unutturabilmesi umuduyla..

Resimde gördüğünüz kişi, son zamanlarda adını maalesef pek duymasak da, oldukça önemli bir işe imza atmış Sadık Esener.

Türk profesör Esener, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde lisans, sonrasında da Michigan Üniversitesi'nde yüksek lisansını yapmış ve çalışma hayatına Amerika'da devam etmiş.

Esener, 2006 yılından beri Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kurulan UCSD Kanser Nanoteknoloji Mukkemeliyet Merkezi’nin Başkanı.

Ayrıca, Tıp Mühendisliği Enstitüsü’nün ve Nanoteknoloji bölümünün kurucu üyesi.

Kanser alanında yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle Esener son olarak, milyar dolarlık bir kanser araştırma projesinin başına getirildi.

Esener'in başkanlığında kurulacak enstitüde, kanserin erken teşhisine yönelik araştırmalar yapılacak.

90'lı yıllarda DNA'nın yapısı ve profillemesi üzerine çalışmalar yapan Esener, daha sonra kanserli hücrelere yöneldi.

O yıldan beri birçok firma kuran ve alanındaki birçok firmayı satın alan Esener, kanser ve teşhisi üzerine 450'nin üzerinde makale yayınladı.

Kanserle mücadelede en önemli şeyin erken teşhis olduğu konusunda uzlaşan uzmanlar, bu tesiste bu konu üzerine çalışacak.

Enstitüde Esener'den başka, aralarında dünyanın en önde gelen bilim insanlarının da olduğu 300'ün üzerinde kişi görev alacak.

Gerek kültürel yapımız gerekse bilime bakış açımız nedeni ile Sadık Esener ve onun gibi bilim insanları hakkında maalesef pek bilgi sahibi olamıyoruz.

Ancak dünya çapında elde ettikleri başarılar sayesinde isimlerini duyuyoruz, hatta çoğu zaman duyamıyoruz bile.

Enstitüde görev alacak ve dünyada kanser alanında birçok başarıya imza atmış Brian Druker, Esener hakkında şöyle diyor:

Prof. Dr. Esener, kanser üzerine yazdığı yazılarla ve elde ettiği sonuçlarla şimdiden adını tarihe yazdırmış bir isim. Kanser söz konusu olduğunda en önemli şeyin erken teşhis olduğunu düşünürsek, hem bizlerin hem de dünyanın Esener'in çalışmalarına ve tecrübelerine çok ihtiyacı var. 

Zor günler geçiren ülkemiz insanlarına, bizlere ve hepimize umut olması; Esener gibi başarılı Türklerin artması isteğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nazozturk

AS BAYRAKLARI AS AS

lauren

amcamın beyni kafasına sığmamış pot yapmış zaten o olcak ben mi olayım saygılar

Gizli Kullanıcı

şu anda NASA'da çalışmakta olan bir sürü Türk var. Okan Bayülken bu konu için koca bir gece program yaptı. Ama siz adamın anca sükseleriyle ilgilenin.

mehozan

bu millet daha sakız çiğnemek orucumu bozarmı diye sorarsa,yengemle evlenebilirmiyim derse,kitap okuyanlara yamyam gibi bakarsa,güzel halkımın tek derdi dizi kahramanları olursa,bilim merkezlerine,sanat merkezlerine değilde imam hatiplere yatırım yaparsa,ve kişisel düşüncesini söyledikten sonra dalga geçilirse,aileler çocuğunun peşini 20-25 yaşına kadar bırakmayıp evleneceği kişiyi bile kendileri seçerse,kendi partisini ve düşüncesini desteklemeyen birini hain ilan ederlerse,Atatürk'ün bilim,sanat ve fen ile ilgili söylediklerini din düşmanlığa olarak algılarsa,kendilerini hoca gibi gösteren her sahtekarın arkasından giderse,sırf Müslümanlar diye geri kalmış olan arap ülkelerini kendilerine örnek alırlarsa,Cumhuriyeti değilde monarşiyi isterlerse, biz herzaman başka ülkelerde adımız geçtiğinde gururlanırız ve şunu unutmamalıyızki biz bu düşünceleri atmazsak hiç bir zaman kendimizle gurur duyamayız

Gizli Kullanıcı

Modern tıbba akıtılan paralar insanların sağlıklı beslenmesine aktarılsa zaten hastalıklarla başımız çok büyük belalara girmeden yaşayıp gideceğiz. Yumurta yiyorsun, yediğin yumurtayı çıkaran tavuk gdolu besleniyor, et yiyorsun, hayvana yaşarken ne yedirildiği belli değil. En kaliteli tarım ürünlerini ihraç malı yapıyorsun vatandaşına 3.-4. sınıf malları yediriyorsun. Vatandaşını her türlü hastalığa karşı korumasız bırakıyorsun, sonra Abd'de çalışan bir Türk profesör üzerinden milli gurur kasıyorsun. Doğruluğunu teyit etmedim ama hocam geçen yıl İsrail'de kanserden 17 kişinin öldüğünü söylemişti. Tedavinin elbette etkisi yadsınamaz ama asıl etken İsrail Devleti'nin vatanşalarının canını önemseyip onları sağlıklı beslemesidir. Bize sattığı genetik mucizesi tohumları kendi vatandaşına yediriyor mu zannediyorsunuz? Türkiye vatandaşını önemseme konusunda İsrail'in tırnağı bile olamıyor, görüyoruz işte.

Görüş Bildir