Themis Yerini Yapay Zekaya Bırakıyor: Bilim İnsanları ‘Robot Yargıç’ Geliştirdi

 > 
422PAYLAŞIM

Hawking'in yapay zeka insan hayatını kolaylaştıracak mı yoksa tam tersi bir şekilde işleri sarpa sardırıp, insanlar üzerinde tahakküm mü kuracak ikilemi kulaklarımızda çınlarken İngiliz bilim insanlarından farklı bir hamle geldi. 

Bilim insanlarının geliştirdiği 'yapay yargıç' Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülen davalardan yüzde 79'unun hükmünü doğru tahmin etti. Tahminden bir adım öteye giderek bildi de diyebiliriz.

www.lineamarco.com

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde konuşan ünlü fizikçi Stephen Hawking, "Güçlü bir yapay zekanın yükselişi insanlığın başına gelen en iyi ya da en kötü şey olabilir" demişti.

Bunun sonuçlarını şu an için gözlememiz mümkün görünmese de İngiliz bilim insanlarının geliştirdiği 'yapay yargıç'  oldukça becerikli bir yapıya sahip

Hawking: 'Yapay Zeka, İnsanlığın Ya En Büyük İcadı Ya da Sonu Olur' - onedio.com
Hawking: 'Yapay Zeka, İnsanlığın Ya En Büyük İcadı Ya da Sonu Olur' - onedio.com

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Londra'daki UCL Üniversitesi ile Sheffield Üniversitesi'ndeki bilgisayar mühendislerinin geliştirdiği algoritma, davaları hem yasal hem ahlâki boyutlarıyla inceleyebiliyor.

Algoritmayı geliştiren ekip, yapay zekası olan bir bilgisayara AİHM'de görülen 584 davayı yükledi.

Bilgisayar da ortada bir insan hakları ihlali olduğunda; bazı ifadelerin veya bilgilerin dava metinlerinde daha sık kullanıldığını tespit etti

'Robot yargıç' 600'e yakın davanın hükümleriyle ilgili tahminlerde bulundu

Neredeyse her beş karardan dördü doğru tahmin edildi.

Uzmanlar 60'lı yıllarda, gelecekte makineler sayesinde dava sonuçlarının tahmin edilebileceğini öngörmüşlerdi

Araştırmayı yöneten UCL'den Dr Nikolaos Aletras, "Yapay zeka üzerinde büyük bir ilgi var ancak (yapay zekanın) yakın bir gelecekte yargıçların veya avukatların yerine geçebileceğini düşünmüyoruz. Yine de yapay zeka davaların yapısını daha hızlı algılayacağı için kullanışlı olabilir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne göre hak ihlalinin yaşandığı davaları bulmakta kolaylık sağlayabilir" dedi.

Araştırmanın bir sonraki aşamasında ise uzmanların sisteme daha fazla veri yükleyecekleri belirtildi.

"Sistemin tanıklardan ve avukatlardan gelen ifadeleri de algılayabilmesi için bir engel yok" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir