NASA Mars'ta Marmara Denizi'nden 4 Kat Daha Fazla Su Barındıran Buzul Bulduğunu Açıkladı!

1.6bPAYLAŞIM

NASA, bugün yaptığı bir açıklamayla Mars yüzeyinde dev bir buz kütlesi bulunduğunu açıkladı.

Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/jpl/mars-ic...

Yapılan açıklamada bulunan buz kütlesinin ABD sınırları içerisinde bulunan Superior Gölü ile aynı hacimde su barındırdığı belirtildi.

Büyüklüğünü daha iyi anlayabilmek için, bu miktarın Marmara Denizi'ndeki su hacminin 4 katına denk geldiğini belirteyim.

Keşif, NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi'nin verileri kullanılarak yapıldı.

Texas Üniversitesi'nden bilim insanlarının liderliğindeki bir ekip tarafından yapılan bu keşifte, buzulun Mars'ın Utopia Planitia bölgesinde bulunduğu belirtildi. Bu dev buzulun keşfinin önemli sonuçları olacağını söyleyeyim.

Nitekim buzul, Mars'ın tarihi açısından pek çok değerli veri elde etmemizi sağlayabilir.

Bilim insanları, bir süredir Mars'taki suyun dağılımı, zaman içerisinde yok oluşu ve kısmen de buzul hale gelişi üzerinde araştırmalar yürütmekte. Mars'ın geçmiş dönemlerde göl ve nehirlere sahip olduğu biliniyor, bu suların nasıl kaybolduğunu tam anlamıyla ortaya çıkarabilmek oldukça önemli.

NASA, bu buz kütlesinin ileride astronotlar için su kaynağı görevi görme ihtimalini de oldukça yüksek görüyor.

1-10 metrelik bir toprak tabakasının altında bulunan kütle, böylece buharlaşıp Mars'ın ince ve kuru atmosferinde kaybolup gitmekten korunuyor. Derinliği çok fazla olmadığı için de, astronotlar tarafından ileride kullanılabilmesi kolaylaşmış oluyor.

Araştırmacılar, toplam derinliği 80 ile 170 metre arasında değişen bu buz kütlesi içerisinde sıvı halde su tabakası bulunup bulunmadığını da inceledi.

Sonuçlara göre, kütlenin tamamı buz halinde. Araştırmacılar, sıvı halde su bulunsaydı, bunun radar sonuçlarında belli olacağını belirtiyor. Bununla beraber, dönemsel olarak bazı erimelerin oluşabileceği ihtimali de es geçilmiyor.

Bu erimelerin, mikrobiyal yaşamın oluşmasına izin verecek kadar uzun süreli ya da büyük miktarda olacağı ise düşünülmüyor.

Keşfin yardımcı olacağı bir başka konu ise, Mars'ın bazı yüzeylerinde büyük buz kütleleri birikmişken, neden diğer yüzeylerinde aynı oluşumların yer almadığının anlaşılmasına katkı sağlayacak olması. Bununla beraber, Mars'taki iklim değişikliklerinin izlerinin bulunabilmesi için de önemli bir kaynak değerinde.

Bakalım bu büyük keşif üzerine yapılacak ileri incelemeler nasıl sonuçlar getirecek?

Özetle, evrendeki ailemizin bir parçası olan Mars'ı gün geçtikçe daha fazla tanıyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
qetum

Eritip için amk

feyk

boyle buyuk ve yuzeye yakin bir buz kutlesinin bulunmasi gelecekteki insanli mars yolculuklari icinde onemli bir kesif. su an elde hazir bulunan imkanlarla bile marsa insan gondermek cok zor olmaz. zor olan o insanlari marsdan geri havalandiracak roketi oraya gondermesi. bir kac ton yuk bile marsa zorlukla gonderilirken, gezegenler arasi firlatma yapabilcek binlerce tonluk bir roketi nasil gonderecen. cevap roket yakitini marsata uretmede. zira bir roketin agirliginin %90nindan fazlasi yakit. onceden gonderecegin araclarla nukleer yada gunes enerjisiyle sudan oksijen ve hidrojen uretmek mumkun. baska turlude insanli bir mars seferinin olmasi cok guc.

giskur11

Kafaya koydular gidip yerleşecekler işte.

motoki

O zaman 1990 yapımı "Gerçeğe Çağrı (Total Recall)" filmi doğru ???

quentynmartell

bağlantıyı nasıl kurdun be doğru dedi direkt sanki komplo teorisi attılar. Aynen o film gerçek hatta arnold şuan marsta. Dünyadaki arnold ise aslında gelecekten gelen bir terminatör. buz kütlesi bulunmasıyla o filmin alakası ne daha çözemedim.

motoki

Mars'ta saklanan buz kütleleri vardı filmde, onlar açığa çıkarılınca atmosfer oluşuyordu vs. Zaten benimki bir fikir, herkes kabul etmek zorunda değil :P

firat-sumbul

bilim sanayi ve teknoloji bakanı faruk özlü ye selam olsun !!!

Görüş Bildir