Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin, 30 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Teleskopu Test Ediyor

 > 
379PAYLAŞIM

Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en büyük radyo teleskobunun yapımını tamamladı. 30 futbol sahası büyüklüğündeki dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST'ta testlere başlandı.

Çin Uzay Ajansı tarafından ülkenin güney batısındaki Guizhou eyaletinde inşa edilen kısa adıyla FAST adlı radyo teleskobu 25 Eylül 2016 itibariyle hizmete girdi.

Çinli bilim insanları, 500 metre çapındaki teleskobun uzaydan ilk sinyalleri aldığını söyledi.

Maliyeti 180 milyon dolar

Yapımı beş yıl süren ve 180 milyon dolara mal olan teleskobun üç yılda tamamlanacak ayarlardan sonra hizmet vermeye başlayacağı belirtiliyor.

Teleskobun çapı 500 metre uzunluğunda.

Çin'in dünyanın en önemli bilim merkezlerinden biri olma çabasının bir parçasını oluşturan teleskobun testlere başlaması dolayısıyla bir tören düzenlendi.

Elekromanyetik spektrumun 10 santimle 4.3 metre arasındaki dalga boylarını inceleyebilen ve dış uzayı gözlemlemeyi amaçlayan dev aygıt bugüne kadar inşa edilen en hassas radyo teleskobu.

Pingtang şehrinde bulunan çorak bir vadide kurulan dev teleskoba en yakın yerleşim bölgesi 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Çin, bilime yapılan yatırım ve yayımlanan bilimsel makaleler açısından ABD'nin ardından ikinci sırada.

Daha önceki en büyük radyo teleskobu ABD’nin Cornell Üniversitesi tarafından işletilen ve Porto Rico’da bulunan 305 metre çaplı ünlü Arecibo Teleskobu’ydu.

'İnsanlar bunu kullanmak için sabırsızlanıyor'

FAST Projesi'nin başkan yardımcısı Prof. Peng Bo, BBC'ye "Çok heyecan verici. Gözlemler için yıllarca yurt dışına gittik. Şimdi en büyük teleskoba sahibiz. İnsanlar bunu kullanmak için sabırsızlanıyor" dedi. 

Radyo teleskoplar elektromanyetik dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş alıcılar olarak tanımlanıyor.

FAST, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda yaşam araştırmalarına yardım edecek.

BBC Türkçe ve Euronews

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir