Van Gogh'un "Yıldızlı Gece" Tablosundaki İnanılmaz Bilimsel Gizem Çözüldü!

35bPAYLAŞIM

Son dönemde dâhi ressam Vincent Van Gogh ile ilgili sırlar arka arkaya çözülmeye başlandı.

Bunlardan ilki, ressama dair başka birçok bilinmezin ortaya çıkmasını sağlayacak olan el yazmasının keşfedilmiş olmasıydı.

Dâhi Ressam Vincent Van Gogh'un Sırlarını Gösteren, Bilinmeyen Eskiz Defterleri Bulundu! - onedio.com
Dâhi Ressam Vincent Van Gogh'un Sırlarını Gösteren, Bilinmeyen Eskiz Defterleri Bulundu! - onedio.com

Ardından yapılan araştırmalar sonucu elde edilen belgelerden, Van Gogh'un kulağının bir kısmını değil, tamamını kestiği ortaya çıktı.

Doktorunun Çizimi Ortaya Çıktı: Van Gogh Kulağının Tamamını Kesmiş - onedio.com
Doktorunun Çizimi Ortaya Çıktı: Van Gogh Kulağının Tamamını Kesmiş - onedio.com

Akabinde kesik kulağını gönderdiği kadının kim olduğu tespit edildi.

Van Gogh'un Kesik Kulağını Gönderdiği Gizemli Kadın Bulundu - onedio.com
Van Gogh'un Kesik Kulağını Gönderdiği Gizemli Kadın Bulundu - onedio.com

Son olarak ise bambaşka bir gizem açığa çıktı...

Muhtemelen hepsinden çok daha önemli, esrarengiz ve şaşırtıcı!

Vincent van Gogh’ın ölümünden bir yıl önce 1889 yılının Haziran ayında yaptığı meşhur “Yıldızlı Gece” tablosu dâhi sanatçının en büyük yapıtlarından biri olduğu gibi, aynı zamanda tüm Batı resim tarihinin de en önemli eserlerinden biri konumundadır.

2004 yılında ise Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak gerçekleştirilen gözlemler, uzak yıldızların dönen gaz ve toz bulutları tarafından çevrelendiğini ortaya çıkarmıştır.

"Peki bunun Van Gogh'un eseriyle ne ilgisi var", diye sorduğunuzu düşünüyorum. Şöyle ki, astronomlar, bu bulutların görüntü ve hareketlerinin esrarengiz biçimde Vincent van Gogh'un “Yıldızlı Gece” tablosuna benzediğini iddia ediyorlar!

Bilim insanları sanatçının eserlerinin gerçekte yapılan keşif ile nasıl bir bağlantısının olabileceğini araştırmaya başladılar ve Van Gogh'un birçok resminde “çalkantılı akışkan yapıların” ayrı bir desen olduğunu ortaya koydular.

Yani, Hollandalı ünlü ressam Fransa'da bir akıl hastanesindeyken bilimdeki en karmaşık ve zor kavramlarından birini kavradı: Türbülans

Akışkanlar dinamiğinde, türbülans büyük ya da daha küçük ölçekli yapılar oluşturmak, geliştirmek vs. için şiddetli bir bozukluğu olan akışı tanımlamak adına kullanılan bir terimdir.

Bu bağlamda bir örnek verecek olursak, türbülanslar bulutların oluşmasına neden olur.

Düşünün: Bundan 100 küsur yıl önce, psikolojik olarak çok yoğun bir acı yaşadığı bir dönemde Van Gogh doğanın yarattığı anlaşılması en zor fenomenlerden birini, hareketin ve ışığın gizemlerini zihninde birleştirmeyi ve tasvir etmeyi başardı.

Van Gogh’un resminde keşfedilen bu sırla beraber, bilimciler, türbülans olgusuna dair birtakım emareler bulabilme düşüncesiyle diğer izlenimci ressamlar üzerine de çalışmaya başladılar.

Ancak yapılan çalışmalar, Van Gogh'un başyapıtlarına kıyasla, diğer ressamların çalışmalarının matematiksel açısından pek de doğru olmadığını gösterdi.  

Edvard Munch'ün meşhur tablosu “Çığlık” bile bu açıdan “Yıldızlı Gece”nin yanına yaklaşamıyordu. 😱

Kısacası, Van Gogh hayatının en karanlık dönemlerinden birinde olmasına karşın, fizik ve matematiğin en karmaşık kavramlarından birini sanatın potasında eritmeyi başardı.

Bilim insanları da bu müthiş gizemi açığa çıkararak sanatçıya olan hayranlığımızı bir kat daha arttırdı! 👏👏👏

Bonus: "Van Gogh'un 'Yıldızlı Gece'sinin Ardındaki Beklenmedik Matematik"

Konuya dair keyifli bir TED-Ed videosu. Maalesef Türkçe alt yazı seçeneği yok. Fakat İngilizce alt yazı seçeneği mevcut, böylece daha kolay biçimde takip edebilirsiniz.

Siz bu keşif için ne düşünüyorsunuz?

İnanılmaz! Hayran oldum!
Ben pek emin olamadım bu keşiften...
Çok da önemli bir olay olduğunu düşünmüyorum doğrusu.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Görüş Bildir